Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BOSCH SMS50E08EU/07 - Nie grzeje wody błąd E02

19 Sty 2013 20:09 9351 3
  • Poziom 2  
    Witam,
    Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyn awarii zmywarki BOSCH SMS50E08EU/07 objawiającej się brakiem grzania i wyświetlaniem błędu E02.

Z lektury wszelkich porad dotyczących błędu E02 w zmywarkach BOSCH (podejrzewam, że jakaś grupa zmywarek ma identyczny lub bardzo zbliżony układ sterowania / moduł sterujący i elementy peryferyjne) umieszczonych na "elektrodzie" oraz u "wujka googla" wynika, że wspomniany błąd dotyczy właśnie grzania. Nie posiadam schematu sterowania tą zmywarką i nie wiem co wchodzi w skład układu sterowania. Dotychczas ustaliłem i wykonałem co następuje:

1. Grzałka wydaje się być sprawna - podłączona "na krótko" (podczas pracy pompy myjącej) grzeje,

2. Czujnik NTC prawdopodobnie sprawny - rezystancja zmierzona "na zimno" ~11kohm, na termorezystorze, ~22kohm, na 2 termorezystorach połączonych w szereg (3-żyłowe podłączenie, 2 termorezystory w szereg, z pomiędzy nich wyprowadzony 3 przewód); po podgrzaniu wody rezystancja maleje,

3. Poprawiłem luty przekaźników odpowiedzialnych za grzanie,

4. Wymieniłem tranzystory cyfrowe (tranzystory z wbudowanym dzielnikiem napięcia na bazie) odpowiedzialne za sterowanie przekaźników grzania; po tej operacji grzanie zadziałało w automacie, ale tylko na krótki czas - nie wiem czy to ma związek,

5. Wspomniane wyżej tranzystory cyfrowe nie otrzymują sygnału sterującego z układu scalonego R5F21258SN512FP (wg dokumentacji jest to 16 bitowy mikroprocesor MCU),

6. Moduł sterujący zmywarki to SIEMENS EPG60100.

Wygląda mi na to, że albo uszkodzony jest MCU albo nie otrzymuje on zezwolenia na grzanie od jakiegoś elementu peryferyjnego.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i porady, nawet jeśli Wasze doświadczenia dotyczą zmywarek innych niż ten konkretny model.
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Przekaźnik grzałki poszedł.
  • Poziom 2  
    Witam,

Dziękuję za wszystkie porady, okazały się 100% skuteczne.