Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz sterowany pilotem

lativ2 12 Lut 2005 02:04 10990 15
  • #1 12 Lut 2005 02:04
    lativ2
    Poziom 10  

Witam mam taki ściemniacz model Univex S3Z lecz ostatnio ,
    strzeliła żarówka a zanią bezpiecznik i dalej.
    Wymieniłem bezpiecznik , triak , elektrolity i MKT jeden 68nF i drugi 22µf
    sciemniacz recznie działa ale na pilota już niechce. Dopatrzyłem sie że powinny być dwie diody lecz jedną wywaliło i wstawiłem tam 1N4148
    i ściemniacz pracuje z pilota ale ściemnia do połowy a potem albo gaśi
    albo zapala ?. Ma ktoś schemat lub może spojrzeć do swojego co tam jest lub ewentualnie podesłać fotke od strony SMD. Za każdą pomoc dzięki . Pozdrawiam

0 15
  • #2 12 Lut 2005 11:42
    MMarek17
    Poziom 19  

Witam
    Co prawda nie mam ściemnaiacza sterowanego pilotem ale coś zasugeruję.
    Może ta wywalona dioda powinna być Shotky - mniejszy spadek napięcia w kierunku przewodzenia. Odrębna sprawa to napięcie przebicia diod - Shotky mają napięcie przebicia mniejsze niż krzemówki więc ostrożnie.
    Przypuszczam że jest tam jakiś scalak - może poszukać jego noty katalogowej. Schemat ściemnacza nie powinien zbytnio odbiegać od aplikacji producenta.
    Pozdrawiam.

1
  • #3 12 Lut 2005 15:17
    lativ2
    Poziom 10  

Jest tam mikroprocesor firmy Microchip i jest na nim napisane Univex Version 275 jest to układ programowany wiec niemogę znaleśc schematu w necie niestety jest chyba programowany na zamówienie.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Lut 2005 20:08
    oj
    Poziom 42  

Ściemniacz jest zrobiony na PIC 16F628A, w zasilaczu występują dwie diody jedna to LL4148 (1N4148) oraz dioda Zenera 5V1 w obudowie MINIMELF. PIC jest zasilany napięciem -5V (ujemnym) względem masy PICa.

Jeżeli działa ściemnianie z płytki dotykowej to PIC widać jeszcze żyje, ale jest duże prawdopodobieństwo uszkodzenia poru RB4 (pin10), spróbuj podmienić odbiornik podczerwieni TSOP1736, może został uszkodzony (ale mało prawdopodobne) i cały czas zaśmieca port.

A pozatym

Cytat:
    Dopatrzyłem się że powinny być dwie diody lecz jedną wywaliło i wstawiłem tam 1N4148

Wstaw tam diodę Zenera 5V1; druga LL4148

Katoda diody 5V1 do bezpiecznika (jest także połączona z pin 14 PICa)
    Anoda diody 5V1 połączona m.in z Katodą LL4148,

Anoda diody LL4148 jest podłączona bezpośrednio m.in do PICa noga 5

1
  • #5 15 Lut 2005 10:32
    lativ2
    Poziom 10  

BINGO! Oto mi chodziło WIELKIE DZIEKI ,,OJ''. Ta dioda co się rozleciała to była zener 5V1 a ja dałem drugą 1N4148 i dlatego miał problemy ze sciemnianiem do końca! Po wstawieniu zenerka chodzi jak nowy.
    Big THX.

0
  • #6 22 Mar 2005 17:14
    janeckir
    Poziom 11  

Witam
    Mam problem z chyba takim samym ściemniaczem ( również na univex 275). Teściu grzebał przy żyrandolu i zrobił zwarcie. Teraz światło świeci się non stop i ściemniacz nie reaguje. Pomocy.
    Pozdrawiam

0
  • #8 24 Mar 2005 00:01
    janeckir
    Poziom 11  

Zgadza sie BTA byl walniety. Wymienilem i wszystko jest ok.
    thx za pomoc:)
    pozdrawiam

0
  • #9 19 Gru 2006 14:29
    Marcin86_
    Poziom 1  

Czesc ma pytanko ma ktos moze schemat do ściemniacz na pilot?? bardzo by mi sie przydal jezeli ktoś moze sie pofatygowac to tu jest moj mail buli29(malpa)op.pl bede wdzieczny.

2
  • #10 17 Kwi 2010 17:05
    Severian
    Poziom 2  

Witajcie,

Mam taki sam ściemniacz i właśnie zaczął szwankować. Spróbuję opisać objawy, może padł jakiś jeden element i zdołam go wymienić.

Otóż tak: najpierw zaczął sam z siebie piszczeć co jakiś czas tak jak przy używaniu pilota, ale nie dawał objawów świetlnych, później przestał reagować na płytkę dotykową i sam na przemian, bez przerwy, zapalał światło i gasił. Najpierw płynnie w zakresie od zgaszonego do pełnego światła, a po chwili do coraz ciemniejszego i ciemniejszego. W końcu odłączyłem zasilanie, bo był środek nocy. W tej chwili już tylko pika i w ogóle zaświeca żarówek.

Szukałem schematu, ale do tej pory nie znalazłem. Model Univex SZ3, płytka SZU3 PIC SWITCH 11.96. Dołączam zdjęcia.

Z góry dziękuję.

Ściemniacz sterowany pilotem Ściemniacz sterowany pilotem

3
  • #11 23 Kwi 2010 18:57
    oj
    Poziom 42  

Proponuje przemyc okolice mikrokontrolera izopropanolem a następnie przelutowac punkty lutownicze przy rezonatorze i ponownie przemyc płytkę; rezonator - mozliwe, że jest uszkodzony z uwagi na jego typ "ceramiczny".

Objawy - upływności na płytce - kurz

0
  • #12 24 Kwi 2010 00:32
    Severian
    Poziom 2  

Dzięki za sugestie. Spróbuje poczyścić, polutować i dam znać.

Rezonator mogę od razu wymienić na wszelki wypadek, tylko czy taki sam ceramiczny, czy metalowy ? Napis na nim 4.00K oznacza 4MHz?

Pozdrawiam

1
  • #13 28 Kwi 2010 00:44
    oj
    Poziom 42  

4 Mhz; jeżeli jest trzy nóżkowy to należy zdjąć kondensatory od strony druku.

Metalowy - może nie zadziałać z tymi kondensatorami od strony druku; ale warto spróbować.

1
  • #14 01 Maj 2010 14:44
    Severian
    Poziom 2  

Przeczyściłem, przelutowałem rezonator i kondensatory. Nawet testowałem z nowym rezonatorem w metalowej obudowie (2-nóżkowy jak ten oryginalny ceramiczny). Niestety bez sukcesów. Ściemniacz zupełnie nie reaguje na nic, ani na dotyk, ani na pilota.

Czy jest jeszcze coś co mogę sprawdzić, pomierzyć ?

1
  • #15 17 Wrz 2013 13:10
    mario1978
    Poziom 10  

Witam, mam uszkodzony rezystor R1 (cały jest zwęglony) czy ktoś może podać jego wartość?
    Myślę że w u Severiana też jest ten sam problem (rezystor ten jest słabo widoczny).

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.

0