Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alarm do mieszkania w bloku, 8 piętro.

19 Sty 2013 21:20 4092 18
  • Poziom 7  
    Witam, jestem nowy na forum proszę o wyrozumiałość.
    Niedługo moi rodzice będą robili generalny remont w domu, a także wymiana elektryki. Padło, że chcą zamontować alarm, ale nie tylko włamaniowy ale ppoż. Otóż mieszkanie jest 3 pokojowe, kuchnia i łazienka. Mieszkanie w bloku na 8 piętrze. Gaz ziemny, 2 ciągi wodne, łazienka i kuchnia. Wejście jest prosto na korytarz, jest to jedyne wejście do domu. Mój plan jest taki, żadnych czujek ruchu, niepotrzebne. Jedna czujka magnetyczna na drzwiach wejściowych, i to jedyna czujka do części systemu włamaniowego, gdyż tylko wchodząc przez drzwi wejściowe można się dostać do mieszkania, przez okna się nie włamią ponieważ to 8 piętro. Jeden czujnik gazu ziemnego w kuchni, jeden czujnik dymu także w kuchni. Zastanawiam się nad czujnikami zalania, a także zaworami odcinającymi wodę gdy bd alarm zalaniowy ale wiąże się to z większą centralą. Wstępnie myślałem o CA5+LCD ale jeśli ma być funkcja odcinania wody to tylko Integra. Czy mój tok myślenia jest dobry co do doboru centrali i sposobu działania? Dzięuję
  • Poziom 25  
    Kolego generalnie to dobry ale :

Kontraktron to bardzo słabe zabezpieczenie (mówie o tych niepolaryzowanych) i stosowane jest jako uzupełnienie w systemie z czujkami PIR czy PIR+MW.
    Jak budżet pozwoli to do Twoich wymagań idealnie skrojona jest integra.
    Jeśli nie to CA-6 też będzie można zrealizować większość z tych funkcji.
    Jaka ma być zasada działania tego alarmu ? Ma tylko wyć czy będzie gdzieś podpięty do monitorowania ?
    Rozumiem że chcesz uzyskać efekt odcięcia wody w przypadku wykrycia zalania - co chcesz zrobić w przypadku wykrycia pożaru ?
    Reakcje na dane zdarzenie wysterujesz praktycznie z każdej centrali.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 7  
    Podstawą ma być czujnik gazu, dymu i ruchu/magnetyczny. Czujniki zalania i odcięcie to już wyższa szkoła jazdy, nie wiadomo czy się na to zdecyduję. Myślę jednak że Kontraktron wystarczy, wtedy bd można chodzić po pomieszczeniu przy włączonym alarmie przy założeniach CA5. Jedno wejście to drzwi/czuja, drugie to czujnik dymu, trzecie gazu, czwarte sabotaż, jedno wyjście na syrenę wewnętrzną. Chcemy się podłączyć pod Solida lub Juwentus jeśli nie to na nasz telefon, zdarzenia takie jak alarm włamaniowy, pożarowy, czy awaria.
  • Poziom 25  
    Kolego kam.o jeszcze raz powtarzam alarm zbudowany na podstawie TYLKO czujki magnetycznej to nie alarm ale zabawka.
    Jeśli chcesz chodzić po mieszkaniu w czasie uzbrojenia alarmu nazywa się to "włączenie w trybie domowym" i wtedy alarm pilnuje tylko tych czujników które mu wskażesz - to tak w wielkim uproszczeniu.
    Ciekawe czy Solid/Juwentus zdecyduje się na wpięcie takiego systemu i monitorowanie zdarzeń typu pożar - myślę że nie są aż tak głupi.
    Chcesz żeby to oni powiadamiali straż w przypadku włączenia się alarmu pożarowego ? ;) Wolne żarty taki system nie powinien być nawet nazywany systemem alarmu pożarowego.
    To co chcesz kolego zrobić to system alarmowy z czujkami dymu/gazu.
    Tak na marginesie to w 90% przypadków przynajmniej u mnie Solid instalował nadajniki GSM/GPRS podłączane pod WYJŚCIA centrali i monitorowali 2-3 czasami 4 stany maksymalnie (alarm wł, zazbrojenie/rozbrojenie, usterka, cichy alarm). Jeśli mają takie same nadajniki u Ciebie to zapomnij o wystawieniu tylu stanów z CA-5.

Tak jak pisałem wyżej jeśli masz $ to integra 64 sprawdzi się najlepiej.
    Jeśli nie to szukaj tańszych rozwiązań tylko sam musisz policzyć ile masz tych czujników i ile potrzebujesz wyjść bo jeśli niewiele to można zastanowić się nad czymś typu CA-10 czy CA-6 .
  • Poziom 32  
    Ja zaproponuję tak: Integra 32 lub Integra 128WRL -zależnie od możliwości finansowej inwestora .Fakt sam kontaktron to za mało ,raczej dwa w różnych miejscach drzwi .Jednak w przedpokoju czy miejscu wewnątrz mieszkania przydałby się czujnik PIR lub dualny jak kto woli.Można go oprogramować -te wejście centrali do którego jest podpięty aby była to linia opóźniona wewnętrzna lub blokować czasowo na czas wejścia i rozbrojenia z klawiatury za pomocą pilota.Czujniki dymy, gazu ok sygnalizatory zewnętrzne dwa jeden nad drzwiami na zewnątrz mieszkania drugi wewnątrz lub koło okna na zewnątrz ,chodzi o to by sabotaż tego nad drzwiami nie zablokował całkowicie powiadomienia akustycznego o włamaniu, sabotażu itd.Do całości dał bym GSM4 i moduł głosowy by monitorować poprzez telefonie komórkową lokal.W wypadku Integry 128WRL moduł GSM -4 jest zbądny.
  • Poziom 7  
    Ok, po rozmowie z rodzicami doszliśmy do wniosku, że zrezygnujemy z czujników zalania i co w dalszej kolejności idzie zaworów wody. Myślałem, że chcą się podłączyć do ochrony ale stwierdzili że powiadomienie na osobiste telefony wystarczy, po 2 teściowa mieszka nad nami, a obok 2 sąsiadów z którymi mamy pokojowe kontakty. Co do sygnalizatora na klatce schodowej, no nie wiem jakby o 2 w nocy włączył się sabotaż czy fałszywka co by an to sąsiedzi powiedzieli. Chcę zrezygnować z sygnalizatora zewnętrznego, jest zbyteczny, wewnętrzny wystarczy, na pewno każdy sąsiad zareaguje tym bardziej z jednego piętra czy teściowa z góry. Teściowa i sąsiadka ma kluczę. Tak jak mówicie zastosuję jedną czujkę ruchu, Graphite w korytarzu wejściowym, gazu ziemnego SATEL DG-1 ME i dymu SATEL TSD-1 i jedna czujka magnetyczna co nam daje 4 wejścia, jedno na sabotaż więc 5. Jedno wyjście na sygnalizator wewnętrzny, zasilanie można pociągnąć od manipulatora. To wszystko co do powiadomienia, czy można wykonać powiadomienie bez używania wyjśc centrali ?
  • Poziom 41  
    kam.o napisał:
    czy można wykonać powiadomienie bez używania wyjśc centrali ?
    Do powiadomienia możesz użyć GPRS-T1 Satela - wykorzystujesz złącze linii telefonicznej centrali.
    Jako centrala w tej konfiguracji wystarczy CA-5.
    kam.o napisał:
    zasilanie można pociągnąć od manipulatora

Zasilanie czego?
  • Poziom 7  
    Też myślę, że Ca5 będzie odpowiednia, przepraszam zapomniałem że CA5 ma wyjście AUX do zasilania czujników.
  • Poziom 25  
    nie wykorzystuj broń boże linii zasilania klawiatury do zasilenie czegokolwiek innego niż klawiatura.
    Pomijam już temat że ta linia ma małą wydajność ale przede wszystkim chodzi tutaj o sytuację zwarcia w którymś z innym urządzeń tutaj podpiętych.
    Bezpiecznik elektroniczny wyłączy zasilanie i nic z alarmem nie zrobisz (w sensie nie skasujesz kodem alarmu sabotażowego bo klawiatura nie będzie działać z powodu braku zasilania.
  • Poziom 7  
    Rozumiem dlatego też wykorzystam AUX
  • Poziom 9  
    Może być satel i każda centrala wymieniona wyżej, pytanie ile chcesz mieć wyprowadzonych sygnałow do powiadomienia i sterowania, możesz użyć też risco gtx 16 (rp 116) 8 wejść na płycie, 6 pgmów w tym jeden przekaźnikowy, nie jest drogi i łatwy w obsłudze + linie magistralowe
  • Poziom 7  
    Nie nie, myślę tylko o Satelu. Chcę powiadomienie o włamaniu, pożarze, awarii
  • Poziom 7  
    To dobrze, a jakie mogę polecenia nim zrealizować?
  • Poziom 32  
    Wszystko fajnie ale na T1 o ile mi wiadomo nie zrobisz transmisji powiadomienia głosowego .SMS -fajna rzecz ale bywają takie przypadki ze nadany SMS- wiadomość dotrze do adresata za kilka godzin i już będzie "po ptokach" ,chata pusta , teściowa zamordowana .Dobrze jest jak system oprócz powiadomienia SMS-ami może też wysłać wiadomość głosowa czyli zadzwonić bezpośrednio pod numer i wygłosić po odebraniu połączenia odpowiednią informację.nieprzemyślane decyzje "oszczędnościowe" mogą się potem odbijać długo czkawką. Teściowa to też żaden bodyguard a sąsiedzi to taka zawistna nacja jak będą Ciebie okradać to rączki będą zacierać że będą bogatsi od Ciebie. Jeśli jednak zamontujesz sygnalizator zewnętrzny to wezwą ochronę ,policję itd ale nie dlatego ze Ciebie złodzieje czyszczą tylko dlatego ze sygnalizator wyje i im przeszkadza. Jak zrobisz z wewnętrzną syrenką i z samymi sms-ami to mogę Tobie podać treść tego SMS-a który wpiszesz do systemu : "posprzątaj po włamaniu ", a dobrze zrobiony system nie powinien generować fałszywych alarmów, to wszystko.