Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Texa Poland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napełnienie klimatyzacji, test szczelności, ASO. Dyskusja.

12 Lut 2005 08:25 5067 12
  • Poziom 10  
    Witam koledzy,

DZisiaj udało mi się napełnić klimatyzacje za 50 zł u pijanego szpeca od lodówek w Oplu Omedze B:d

Razem z testem szczelności i ze wszystkim:d

Bardzo niechętnie skierował mnie do niego pewien mechanik mądrzący się na temat proporcji oleju i czynnika.. ale w końcu dał mi telefon do tego łapciucha.

Pojechałem do niego, okazało sie że gość na podwórku nie ma nic oprócz butelek po winie. To mnie nie zniechęciło. Ujadający pies zaraz dostał kopa i otworzyłdrewnianą furtke. Wjechałem na podwórko, gość wyjął z jakiejś drewutni walizke po drodze pytając się jaki czynnik, r134A prosze pana... nie ma sprawy.

Jako że robiłem sprężarke to powiedziałem że sprężarka ma 250 ml nowego oleju i że trzeba stary oddessać z systemu żeby nie było za dużo. Aha, zgadza się... wiem o co chodzi wymamrotał. Powyciągał jakiejś przejściówki, podpiął się pod zawory wysokiego i niskiego ciśnienia i odessłał co było trzeba.

Nastęnie inne śmieszne przejściówki, komunistyczny manometr, butla z napisem R134a.... 750 gramów w instalacje przez zimny zawór....

i... 50 zł klima chodzi że aż miło:d

Polecam!!!!
  • Texa Poland
  • Poziom 26  
    To zaoszczędziłeś 100.
    Ale zazwyczaj jest tak 'co tanie to pózniej drogie'.
    Odezwij się za jakiś czas i potwierdz, ze jednak to sukces.
    Pozdr.
  • Poziom 10  
    nie sądze żeby drożej mnie to później wyszło bo tak naprawde żadnej wyższej filozofii w tym nie ma. Skoro facet całe życie siedzi w agregatach chłodniczy, zaczynając od komunistycznych Morsów a kończąc na nowoczesnych lodwókach, to znaczy że ma działać.

A chyba to nie był jego pierwszy samochód o czym świadczyły przejściówki do zaworów klimatyzacji..... no i ten oddech....
  • Texa Poland
  • Poziom 30  
    Oby tak bylo ze nie bedzie to drozej w przyszlosci Cie kosztowalo. Mnie w ASO kosztowala ta przyjemnosc 200 zl ale mam gwarancje a znam takich co chcieli zaoszczedzic a pozniej trzeba byloagregat wymienic.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    No to zarobil sobie na flaszke, bo na wiecej nie wystarczylo ;)
    Odessanie oleju? - o czym Ty mowisz ;)
    Testy szczelnosci - zejdz na ziemie... Gosc mial przed oczami flaszke a nie tam Twoje testy szczelnosci ;)
    Powiedz mi tylko, co sie stalo z gazem z instalacji skoro musiales napelniac a "testy szczelnosci" wyszly ok?
    Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Slawek J napisał:
    Oby tak bylo ze nie bedzie to drozej w przyszlosci Cie kosztowalo. Mnie w ASO kosztowala ta przyjemnosc 200 zl ale mam gwarancje a znam takich co chcieli zaoszczedzic a pozniej trzeba byloagregat wymienic.

Prawda jest taka, ze poza ASO robi sie to 50 - 70 zl taniej a czesto jest to zrobione solidniej. Tylko masz wszystko "podane w ladnym opakowaniu" i mozesz sobie wypic kawke przy wymuszonych usmiechach pracownikow... Na co masz gwarancje???? Ze gaz nei ucieknie w przyszlosci? Jesli ucieknei to i tak Ci tego "na gwarancji" nie naprawia, bo to nie z ich winy ;)
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    ELEKTRYK 2000 napisal:

Prawda jest taka, ze poza ASO robi się to 50 - 70 zl taniej a czesto jest to zrobione solidniej. Tylko masz wszystko "podane w ladnym opakowaniu" i mozesz sobie wypic kawke przy wymuszonych usmiechach pracownikow... Na co masz gwarancje???? Ze gaz nei ucieknie w przyszlosci? Jesli ucieknei to i tak Ci tego "na gwarancji" nie naprawia, bo to nie z ich winy

Tak tylko jak ci szlag trafi klime za tydzien to ci na pewno w ramach gwarancji naprawia. Ja nie mowie ze serwisy ktore zajmuja sie tylko klimatyzacjami samochodowymi robia zle wrecz przeciwnie. Chcialem tylko powiedziec ze nie popieram napraw samochodow u " kowala". Bo jak ktos robi wszystko to znaczy ze nic dobrze nie robi bo nie spotkalem dobrego zakladu ktory by sie zajmowal naprawa lodowek a przy okazji i samochody robil.
  • Poziom 25  
    Podłączając pompę próżniową, po wymianie sprężarki (czyli bez czynnika w układzie) gościowi udało się odciągnąć nadmiar oleju z układu.
    No i byłeś świadkiem cudu! Ty to masz szczęście...
  • Poziom 21  
    Ja uważam że na taką obsługę jaką zafundował tobie ten pijany facet za 50zł wpełni zasłużyłeś i w krótkim czasie sprężarka klimy da o sobie znać za tego psa którego kopnąłeś i jeszcze się tym szczycisz wstyd
  • Poziom 10  
    psa kopnął właściciel, a ja jestem zadowolony bo wsyzstko działa i nic nie ma prawa się tam wysypać... pozdrawiam wszystkich optymistów jak i sceptyków....

Dodano po 2 [minuty]:

skylark napisał:
    Podłączając pompę próżniową, po wymianie sprężarki (czyli bez czynnika w układzie) gościowi udało się odciągnąć nadmiar oleju z układu.
    No i byłeś świadkiem cudu! Ty to masz szczęście...

kolego zapoznaj się najpierw z działaniem układu zanim coś powiesz....
  • Poziom 26  
    A może gościu ci tylko nieznacznie uzupełnił ten freon i dlatego tylko 50.
    Nie widziałem jeszcze zakładu, który by się podjął sprawdzenia szczelności, napełnieniu i przetestowaniu za 50-70 zł.
    No i szkoda też psiaka.
    Pozdr.
  • Poziom 25  
    Jako odpowiedź na Twoje sugestie niech będzie cytat mojej odpowiedzi na Twoje inne pytanie.
    Ludzie starają się pomagać innym i muszą słuchać takich wyrazów wdzięczności... ale jeżeli znasz się na tym lepiej to "przepraszam :-)" i zapewne już nie będę Cię pouczał.

A oto moja wypowiedź:
    "Podana ilość oleju dotyczy całego układu klimatyzacji.
    Nie wiem w jakiej mądrej publikacji przeczytałeś, że w układzie krąży 10% a reszta zostaje w sprężarce. Według mojej wiedzy typowym rozdziałem jest ok 50% w sprężarce a reszta w pozostałych elementach układu.
    Zakładam, żę mówimy o Omedze B z silnikiem benzynowym.
    W Twoim przypadku był niedobór oleju w układzie mimo szczelności układu (prawdopodobnie już jakiś spec od agregatów chłodniczych typu Mors obsługiwał wcześniej Twój samochód).
    Reasumując w układzie pozostało Ci ok. 40ml oleju więc powinieneś dodać ok 200ml. nowego oleju do sprężarki.... ale czytając Twoje późniejsze posty wiem, że jest już po herbacie.

A teraz odpowiedź na pytanie do "Szpeca" (mimo, że nie uważam się za takiego po kilkunastoletniej praktyce):
    Można ustawić urządzenie tak, by podać czynnik do układu z zerową ilością oleju. "
  • Poziom 10  
    dobra dobra... nie po to tu jesteśmy żeby się kóćić.. masz racje, PRZEPRASZAM

Ale to nie było tak. oleju jest crzeczywiście 10% i czytałem o tym na stronkach internetowych podpisanych przez niby znających się. Powodem wyjęcia sprężarki nie była nieszczelność układu tylko zatarte łożysko.

Jako że jestem totalnym żydem to się przyznaje że nie pojechałem odciągnąć czynnika maszyną, tylko normalnie odpiąłem zawory i wyleciał. Przy okazji zrobiła się spora kałuża oleju ale nie sądze że było to wszystko.

Po wymianie łożyska nalałem 250 ml oleju sprężarkowego RENISO PAG100, zgodnego ze specyfikacjami w instrukcji. Stary olej wylałem i było go gdzieś ze 180 ml WYmieniłem osuszacz, wymieniłem oringi tam gdzie odczepiałem przewody i.. miałem zamiar normalnie to napełnić w serwisie klimatyzacji.

A było w centrum motoryzacji w Lublinie, koło marketu OLIMP na alejach spółdzielczości. Ale tam się tylko wkurtego dlaczego że.. otóż specjalista powiedział mi że on pierwszy raz słyszy że w układzie jest jakiś olej, a po tym jak mu powiedziałem że wymieniałem łożysko w sprężarce sam to zrobił WIELKIE OCZY i powiedział, że tak naprawdę sprężarka jest zbyt skomplikowana, żeby taki śmiertelnik jak ja ja sam wymianiał łożyska.

Powiedział mu, że ma "racje" i poprosiłem o cene napełnienia układu. I co on zrobił???? Palant nawet nie wiedział ile oleju, ile czego.. otworzył książke którą mu dali pewnie przy zakupie maszyny do napełniania, zapytał się jaki samochód i powiedział. PROGRAM nr 11, 250 zł.

OŻESZ TY W KUr...... to ja mam Ci cymbale płacić 250 zł a ty nawet nie wiesz że w systemie jest olej???

No nie.... i skończyło się to na szpecu. Co do wypompowania oleju to został on wypompowany i nie było go dużo. W jaki sposób to już spytaj się tego pijaka. Jedyne co powiedział przy podłączaniu jego śmiesznego sprżetu to było coś takiego. Teraz Panie musze wytworzyć WAKUM.

Powiedziałem mu że olej jest już w sprężarce w ilośći jaka podaje instrukcja czyli 250 ml ... on na to, no ty czysty czynnik z manometrem w ręku 950... tam nie ma prawa się NIC STAĆ!!!

Pozdrawiam jeszcze raz wszystkich, przepraszam za zagalopowanie się, i oczywiście dam znać jak to działa. Najwyżej bedzie tak jak mówicie.... oby nie...
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Nie martw sie, chyba bedzie wszystko OK, jesli sam wlales olej :)
    Jedyne czym mozesz sie niepokoic, to czy gosciu mial dobra pompe prozniowa. Jezeli nie bedzie odpowiedniej prozni to sprezarka dostaje w d... i moze szybciej uzyskać zgon ;)
    Najczesciej jednak sprezarki padaja od braku smarowania...
    Pozdrawiam