Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips Parquet Plus FC 9009 - wymiana szczotek

Trinollan 19 Sty 2013 22:26 3951 17
  • #1 19 Sty 2013 22:26
    Trinollan
    Poziom 7  

Wszedłem w posiadanie workowego odkurzacza firmy Philips, model FC 9009, wyglądający mniej więcej jak na poniższym obrazku:

Podejrzewając zużyte szczotki (odkurzacz poprzedni właściciel pozostawił, nie włącza się sam z siebie, po stuknięciu w obudowę próbuje ruszyć, ale kaszle i szybko przymiera) zdecydowałem się rozkręcić go aby sprawdzić stan szczotek, zmierzyć je i wymienić.

Po wyjęciu silnika, niestety, skończyła się moja inwencja i nie wiem w jaki sposób owe szczotki wyjąć wraz z ich szczotkotrzymaczami.
    Sam silnik wygląda tak:
    Zbliżenie na szczotkotrzymacze:
    Jeden z nich rozwarłem, niestety sprężyna szczotki jest przytwierdzona do szczotkotrzymacza pasmem miedzianych drutów, wchodzących do dolnego rozwartego "języka".

Będę wdzięczny za wszelkie porady i podpowiedzi w kwestii wyciągnięcia szczotkotrzymaczy.

1 17
  • #2 19 Sty 2013 22:41
    kizek
    Poziom 35  

Nawet jak wyciągniesz szczotko-trzymacz to i tak musisz zaprasować tą miedzianą linkę ponownie. Chyba że przylutujesz ją.

0
  • #3 19 Sty 2013 22:48
    peter falk
    Specjalista AGD

Trinollan napisał:
    Będę wdzięczny za wszelkie porady i podpowiedzi w kwestii wyciągnięcia szczotkotrzymaczy.

A po co szczotkotrzymacze demontować :? Wystarczy szczotki "za ogonki" pociągnąć. Śmiało. Sprężyna wytrzyma.

0
  • #4 19 Sty 2013 22:58
    Trinollan
    Poziom 7  

Dziękuję za odpowiedzi.

@kizek
    Będąc w sklepo-serwisie AGD pytałem o szczotki do odkurzacza i dowiedziałem się, że szczotki są sprzedawane w szczotkotrzymaczach, więc i te miedziane linki w nich będą, prawda?

@peter falk
    Nie wiem czy dobrze rozumiem - "ogonkami" są te miedziane pasma które wchodzą do obudowy szczotkotrzymacza?
    Rozmontowałem jeden ze szczotkotrzymaczy, przecinając to pasmo i wyciągnąłem sprężynę wraz z wyraźnie zużytą szczotką. Staram się wsadzić szczotkę ponownie z zagiętym na sprężynie pasmem (być może o to Ci chodzi), w poprzek poprzedniemu ustawieniu.

Problem polega jednak właśnie na tym - wymiana szczotek będzie wiązała się z wymianą całego tego szczotko-zestawu, więc muszę móc wyciągnąć całość, zwłaszcza, że szczotki są w serwisie tanie.

0
  • #5 19 Sty 2013 23:13
    peter falk
    Specjalista AGD

A rób sobie jak chcesz. Naknociłeś na starcie okropnie - to teraz pij sobie uwarzone piwo. Z prostej roboty zrobiłeś operację lądowania na Księżycu.

0
  • #6 19 Sty 2013 23:19
    kizek
    Poziom 35  

Skoro producent przewidział wymianę szczotek wraz z szczotko-trzymaczem i cena jest do zaakceptowania to nie kombinuj ;) i wymień całość.

0
  • #7 19 Sty 2013 23:20
    Trinollan
    Poziom 7  

@peter falk
    Proszę o pomoc nie tylko tutaj i taką właśnie poradę uzyskałem, natomiast do Twojego poprzedniego komentarza zadałem pytanie, bo obawiam się, że go nie zrozumiałem. Czy możesz wytłumaczyć?

@kizek
    Właśnie w tym mam problem, nie wiem jak wyciągnąć całość, tj. szczotkotrzymacze. Miałem nadzieję, że ktoś na tym forum widząc zdjęcie wskaże mi kolejne kroki dla rozmontowania. :-)

0
  • #8 19 Sty 2013 23:31
    kizek
    Poziom 35  

Rozbierz ten silnik i podeślij zdjęcia tego nieszczęsnego elementu.

0
  • #9 19 Sty 2013 23:39
    Trinollan
    Poziom 7  

@kizek
    Zdjęcia wysłałem w pierwszym komentarzu. Czy potrzebne są kolejne? Jeśli tak, to powiedz jakie dokładnie mają to być zdjęcia. Jeśli potrzebny jest opis słowny, również mogę zamieścić.

0
  • #10 19 Sty 2013 23:56
    kizek
    Poziom 35  

Jeżeli szczotki są do kupienia tylko z wyprowadzeniem w formie linki miedzianej to można się pokusić i przylutować je do zaznaczonego miejsca.
    W przypadku kupienia całości wraz z szczotko-trzymaczem pozostaje tylko rozebrać silnik i wymienić ten podzespół.
    Jeżeli rozbierzesz silnik łatwiej będzie sprawdzić czy aby nie jest coś zaprasowywane w sposób fabryczny.

1
  • #11 20 Sty 2013 00:04
    movzx
    Poziom 39  

Trinollan napisał:
    dowiedziałem się, że szczotki są sprzedawane w szczotkotrzymaczach
    Do tego silnika? Bo zapewniam Cię, że można kupić cały asortyment szczotek bez szczotkotrzymaczy :) Jest dużo taniej.
    kizek napisał:
    Jeżeli rozbierzesz silnik łatwiej będzie sprawdzić
    Podejrzewam że problem polega właśnie na tym, że Trinollan nie wie jak rozbebeszyć ten silnik. Dlatego na początek byłoby łatwiej próbować dostać same szczotki.

0
  • #12 20 Sty 2013 09:29
    Trinollan
    Poziom 7  

@temat
    Otworzyłem szczotkotrzymacze i wsadzilem szczotki odwrotnie niż były umieszczone (aby nacierały na komutator przeciwną częścią, mniej zużytą). Musiałem w tym celu uciąć owo pasmo miedziane, a po tej procedurze zakręcić je na sprężynach dociskowych.
    Jedna ze szczotek ma aktualnie 7mm "głębokości" (oś docisku do komutatora), druga natomiast zaledwie 4mm.
    Po tej procedurze odkurzacz działa; nie kaszle i nie przymiera, więc skłania mnie to ku wnioskowi, że szczotki są jedynym problemem.

@kizek, @movzx
    Źle Was wczoraj zrozumiałem. Myślałem, że trzymacze da się wyjąć bez rozbierania silnika, ale pomyliłem pojęcia. Będę wdzięczny za opis rozebrania tego silnika do stanu pozwalającego na wymianę kompletu trzymaczy (tym miedzianym pasmem były integralne ze szczotkami, więc wymiana samych szczotek będzie wiązała się albo z lutowaniem, które kizek zasugerował, albo z prowizorycznym naciąganiem o zwój sprężyny). Rozglądnę się również za samymi szczotkami.

0
  • #13 20 Sty 2013 23:53
    kizek
    Poziom 35  

Jeżeli kolega kupi szczotki o takim wyprowadzeniu, to wydaje się że wymiana ich będzie tylko kosmetyką ;) Philips Parquet Plus FC 9009 - wymiana szczotek

0
  • #14 24 Sty 2013 17:35
    Gosia12072
    Poziom 12  

Szanowny kolego tych silników nie rozbiera się są tzw; jednorazówkami niestety, można tak jak już inni koledzy napisali.

0
  • #15 25 Sty 2013 14:44
    robert02500
    Poziom 14  

Ja słyszałem że H.M gordon posiada szczotki do odkurzaczy.

0
  • #16 25 Sty 2013 17:11
    Trinollan
    Poziom 7  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.
    Zakupiłem szczotki o identycznej budowie jak te na obrazku w komentarzu kizka. Były pewne problemy z dobraniem wymiarów (szczotki znajdujące się w odkurzaczu miały wymiary z połówkami milimetra, podczas gdy w sklepie były dostępne jedynie o całkowitych wymiarach), ale będę mógł sprawdzić ich użyteczność dopiero za kilka dni (kwestia transportu).

0
  • #17 25 Sty 2013 17:14
    robert02500
    Poziom 14  

Zapewne będzie dzałac lepiej niż nowy:)

0
  • #18 23 Mar 2013 16:23
    Trinollan
    Poziom 7  

Szczotki okazały się rozmiarem jak najbardziej trafione. :-)

robert02500, niestety nie działa lepiej niż nowy, ale to już może być kwestia regulatora mocy. Próbowałem bawić się w elektryka omijając regulator prądem i wtedy odkurzacz chodzi o wiele głośniej, ale płynniej niż z regulatorem.
    Tak czy siak, nie spodziewam się wycisnąć wiele więcej z tego odkurzacza. W obecnym stanie, po wymianie szczotek i kilku odkurzaniach niewielkiego areału, odkurzacz nadal jakby przygasa, adekwatnie do ustawienia regulatora. Wydajność ssania jest mimo to w zupełności wystarczająca.

Dziękuję wszystkim za pomoc. :-)

0