Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprężarka do malowania 400l/min

827628 19 Sty 2013 22:54 39321 37
  • #1 19 Sty 2013 22:54
    827628
    Poziom 8  

Sprężarka do malowania 400l/min

Potrzebowałem sprężarki do malowania, która zajmuje mało miejsca i jest w miarę tania. Czyli najlepiej samemu coś zrobić.

Kupiłem kompresor dwutłokowy z dwoma stopniami, typowy chiński produkt o parametrach:
    sprężarka dwucylindrowa
    * smarowana olejem;
    * cylindry urządzenia wykonane z żeliwa;
    * wyposażona w koło pasowe, które jednocześnie chłodzi kompresor;
    * sugerowana moc silnika do urządzenia 4 kW;
    * ciśnienie maksymalne 10 bar;
    * wydajność teoretyczna: 860 l/min;
    * wydajność efektywna: 600 l/min;
    Kupiłem silnik ABB 4kw, zbiornik od gazu 50l, rurki, reduktory, wyłącznik ciśnieniowy.
    Znalazłem na złomie filtr olejowy od kosiarki o wydajności 900l/min, stycznik, odwadniacz od maszyny rolniczej.

Założyłem sobie, że oczyszczę powietrze w filtrze olejowym, ponieważ często na sprężarkę w czasie pracy leci zanieczyszczone powietrze drobinami farby. Następnie w chłodnicy z rurek 3/4" miedzianych schłodzę powietrze i oczyszczę z pary wodnej w odwadniaczu.
    Wyłącznik ciśnieniowy steruje stycznikiem trójfazowym. Użyłem wyłącznika z odprężnikiem, aby uniknąć dużych prądów rozruchu.
    Silnik jest dość mocno obciążony i w czasie pracy widać, że sprężarka stawia opór.
    Zastosowałem mały zbiornik, ponieważ z założenia sprężarka ma zajmować mało miejsca. Docelowo sprężarkę podłączam do instalacji, gdzie jest zbiornik 200l.
    Sprężarka bardzo ładnie pracuje i jak próbowałem zmierzyć to wydajność jest zbliżona do danych z tabliczki kompresora.
    Jedynym błędem, który popełniłem jest fakt, że zastosowałem zawór zwrotny tuż przed zbiornikiem a nie zaraz za głowicą i skutek jest taki, że jak wyłącznik wyłącza silnik, to dość sporo powietrza upuszcza z rurki chłodzącej i odwadniacza.
    Koszt zrobienia sprężarki był dość spory, ale założyłem sobie, że sprężarka ma być dobrze zrobiona i solidnie bez złomu. Koszt to około 1500zł.

Sprężarka do malowania 400l/min Sprężarka do malowania 400l/min Sprężarka do malowania 400l/min

• #2 20 Sty 2013 01:26
    tomekiewa
    Poziom 14  

Wygląd fajny ale czepię się tych rurek miedzianych, długo nie pociągną zwłaszcza na lutach (drgania i wysoka temperatura) jak już miedź to miękka z krążka a połączenia z kształtkami na twardym lucie bądź zaciskane na stożek. No i ten napis na butli chyba dla zmylenia przeciwnika hihi.

• #3 20 Sty 2013 04:09
    gbd.reg
    Poziom 20  

Ojj, a ja się czepię jednej bardzo poważnej rzeczy, bo widzę że rośnie nam następny zamachowiec - samobójca... Nie widzę nigdzie na zdjęciach zaworu bezpieczeństwa!! To jest bardzo ważna rzecz... Nie zadziała elektronika sterująca ciśnieniem, nie zauważysz tego i mamy bum! Już widziałem raz skutki wybuchu kompresora własnej roboty, który takiego zaworu nie posiadał... Twórca wyszedł z założenia, że przeciez jest sterowanie załączaniem i wyłączaniem w zależności od ciśnienia, więc po co zawór? Na szczęście nikogo nie było wtedy w warsztacie...

Jeśli jest ten zawór ale go nie zauważyłem, to przepraszam. Ale jeśli go nie ma, proszę jak najszybciej założyć!

Chwali się osłonka na pasek, ale jednak powinna ona przykrywać go całkiem... Lepsze to niż nic ;)

• #4 20 Sty 2013 08:43
    saly
    Poziom 32  

c4r0 napisał:
    Ile ciśnienia trzeba nabić do takiej butli żeby ją rozerwało? Nie spodziewałbym się, że tego typu sprężarka jest w stanie tego dokonać (chociaż w ogóle się na tym nie znam).

Często uczestnicze w badaniach zbiorników ciśnieniowych (hamulcowych w taborze) i robi się to za pomocą pompy wodnej co 12 lat, ciśnienie to 125% nominalnego. Jak jest nieszczlność, to woda wylatuje nieszczelnością, a jak próbe robi się powietrzem to powietrze rozrywa podobno natychmiast zbiornik w miejscu nieszczelności po osiągnięciu odpowiedniego ciśnienia.
    Rozmawiałem kiedyś inspektorem TDT z ponad 40 letnim stażem i opowiadał że widział takie próby z udziałem powietrza i zbiornik faktycznie sie rozrywa, woda przy próbach pozwala tego uniknąć.
    Sprężarki napędzane elektrycznie powinny mieć dobrane tak zabezpieczenie silnika że jak ciśnienie w zbiorniku przekroczy bezpieczną wartość a gdy zawór bezpieczeństwa nie zadziała, to zadziała zabezpieczenie nadprądowe silnika. Bo duże ciśnienie w układzie powoduje większe obciążenie silnika i zadziałanie zabezpieczenia.
    W lokomotywach często stosuje się co najmniej dwa zawory bepieczeństwa ustawione na 110% ciśnienia nominalnego. Każdy zawór jest sprawdzony przez inspektora TDT i przez niego zaplombowany. To cholernie ważne !!!

• #6 20 Sty 2013 11:32
    827628
    Poziom 8  

Mająć zbiornik 50l i czas nabijania, który można zmierzyć przeliczyłem na wydajność.
    To prawda nie jest zamontowany zawór bezpieczeństwa ale to dla tego że jeszcze nie dotarł ze sklepu internetowego. Założyłem wyłącznik nad prądowy 12A i tak jak ktoś wspomniał sprężarka nabijając ciśnienie powyżej zadziałania presostatu zaczyna stawiać znaczny opór. Przy 10at prąd wynosił około 10A, presostat ustawiłem na 6at, ponieważ tyle akurat mi wystarczy. Jednak zawór bezpieczeństwa będzie zamontowany.
    Co do rurek polutowanych cyną jeśli faktycznie się coś się rozszczelni to łączenia poprawie twardym lutem, nie robiłem tego od razu ponieważ dużo wolniej i trudniej jest lutować na twardo niż na miękko. Za jakiś czas napiszę czy lutowanie cyna wystarcza.
    Dość mocno się zdziwiłem że sporo pary wodnej się kondensuje w odstojniku, Wcześniej nie zdawałem sobie z tego sprawy.
    Jestem zadowolony z filtra olejowego świetny element, kiedyś Polacy jak coś robili to naprawdę dobrze przemyśleli problem i solidnie wykonali element.
    Zbiornik od LPG ma nabity atest do 35bar, ale spawając go na pewno zmienia się jego parametry. Ogólnie zbiornik w tym urządzeniu jest najmocniejszym elementem. Szybciej jak miało by coś rozerwać to spawy które były robione do zamocowania kryz.
    Silnik był kupiony na aukcji i kosztował 375zł z wysyłka wazy 28kg.
    Kompresor MP-V2090 kosztował 650zł z wysyłką.
    Teraz mam w planach piaskarkę, będę chciał zrobić proporcjonalne dozowanie piasku z zbiornika ślimakowym podajnikiem. Ogólnie chodzi mi o sterowanie wydajnością w czasie pracy. Urządzenie ma być małe ale jak najbardziej praktyczne i niezawodne.

• #7 20 Sty 2013 12:41
    leon007
    Poziom 13  

Podejrzanie wysokie parametry ma ta dwucylindrowa sprężarka.

Jeśli jednak daje ona te 600l/min, to tak mały zbiornik to błąd konstrukcyjny. Chyba nie po to kupuje się sprężarkę wysokiej wydajności, żeby pracowała cały czas? Mega nieekonomiczne... Bo jakbyś dał mniejszą sprężarkę, to by chodziła nonstop, ale cykl pracy byłby stały. Tutaj ze względu na dużą wydajność sprężarka dobije, wyłączy się i zaraz włączy bo tak mała butla szybko się wykończy. Bez sensu totalnie.

Silnik elektryczny tego typu nie lubi ruszać pod obciążeniem- właśnie wtedy się grzeje.

Manometr umieszczony tam gdzie sprężarka podaje powietrze do butli będzie w czasie pracy drżeć.

Zawór zwrotny dobrze, że jest umieszczony przy butli- oto chodzi, żeby sprężarka miała taką "komorę wstępną" i pulsacyjnie podawała ciśnienie do butli. Dzięki temu silnik może spokojnie ruszyć, bo sprężarka najpierw podnosi ciśnienie na tym odcinku chłodnicy, a nie działa na nią ciśnienie z butli.

Odwadniacz na rurze tłoczącej? Pierwszy raz widzę coś takiego. Tego typu odwadniacz stosuje się na wylocie butli. Powinna być zwykła chłodnica walcowa (cyklonowa) z ewentualnym spustem kondensatu. Ten typ odwadniacza jedynie dławi sprężarkę i powoduje, że powstaje w nim masa kondensatu, który swoją drogą powstanie również w butli, bo powietrze i tak ulegnie tam rozprężeniu. To również jest błąd.

• #8 20 Sty 2013 13:48
    marek_34
    Poziom 18  

Jeżeli parametry sprężarki się pokrywają z rzeczywistością to tylko się cieszyć.
    Mały zbiornik to żaden błąd konstrukcyjny sprężarki czołowych światowych producentów występują również w takich konfiguracjach, a nawet większych, tzn. jeszcze wydajniejsza sprężarka do małego zbiornika. Nie ma to nic wspólnego z ekonomią, może poza tym, że podczas rozruchu zmniejsza się sprawność silnika. Ciekawe dlaczego silnik trójfazowy nie lubi ruszać pod obciążeniem, widocznie producenci podając takie parametry jak krotność prądu rozruchowego czy momentu rozruchowego piszą to sobie a muzom, no bo kto by używał silnika do ciężkiego rozruchu...
    Manometr będzie drżał ale od wibracji całego układu nie wiem co to ma wspólnego z miejscem jego zamontowania. Jeżeli jest tylko za zaworem zwrotnym to nie ma znaczenia w którym miejscu. Ciśnienie w zbiorniku będzie w każdym punkcje jednakowe i jednakowo będzie ulegało odchyleniom, wynika to z najprostszych praw fizyki.
    Odwadniacz zaraz za sprężarką to faktycznie niezbyt fortunne rozwiązanie, powietrze w tym odcinku jest nadal bardzo gorące i nie będzie to miało dużej wydajności. Najważniejszym odwadniaczem w takim kompresorze jest butla w której powietrze ulega ochłodzeniu (nie rozprężeniu) powodując wytrącanie kondensatu. Odwadniacz powinien być za butlą przed reduktorem.
    Silnik ABB za 375 zł to rozsądna propozycja. Za 150 zł to można kupić 4 kW złom a kolega tego nie chciał.

Ogólnie bardzo ładnie :D - zawór bezpieczeństwa koniecznie!!! Tylko nie taki z allegro 1/4" bo przy tej wydajności nawet po otwarciu ciśnienie będzie rosło. Porządny zawór bezpieczeństwa i będzie super.

• #9 20 Sty 2013 15:17
    saly
    Poziom 32  

Mam starą sprężarke WAN-K i ma na dole w zbiorniku zawór do upuszczania wody, nie mam osuszacza przed zbiornikiem więc wody jest sporo.
    Na sieć powietrzną w warsztacie mam założony odwadniacz ale troszkę wody zawsze też tam jest.

Może warto zamontować na tą rure co jest pomiędzy II stopniem a osuszaczem troche tych żeberek do schładzania, wtedy większość pary szybciej się skropli i zostanie w osuszaczu.

Właśnie skąd wziołeś taką rure z żeberkami co jest zamontowana między stopniami, kupiłeś czy robiłeś.

• #10 20 Sty 2013 16:32
    827628
    Poziom 8  

Rurka była kupiona z kompresorem ale jest to zwykła rurka miedziana 3/4" z nawinietą spiralą z blachy miedzianej 0,5mm.
    Osuszacz specjalnie zamontowałem przed zbiornikiem aby ograniczyc wodę w zbiorniku, nie miał by on sensu gdyby się nagrzewał ale opływ powietrza jest na tyle silny że pozostaje zimny. Miedziana rurka dobrze odprowadza ciepło. Ewentualnie jak będzie się odwadniacz nagrzewał założę radiator na rurkę taki jak pomiędzy stopniami (do sprawdzenia latem).

• #11 20 Sty 2013 16:54
    elektryk_pl
    Poziom 14  

Cytat:
    Jedynym błędem który popełniłem jest fakt że zastosowałem zawór zwrotny tuż przed zbiornikiem a nie zaraz za głowicą i skutek jest taki że jak wyłącznik wyłącza silnik to dość sporo powietrza upuszcza z rurki chłodzącej i odwadniacza.

Nie wydaje mi się żeby to był błąd, zawór zwrotny ma gumową uszczelkę na plastikowym grzybku i, a powietrze zaraz po sprężarce ma wysoką temperaturę i jeszcze guma, jak guma, ale plastik "nie lubi" obciążeń na gorąco:) Można by pomyśleć nad zaworem zwrotnym z metalowym grzybkiem dociskanym do o-ringa i rozbieralny najlepiej wtedy wymieniamy o-ring na wysokotemperaturowy czy na pierścień z PTFE wedle pomysłu aktualnego np.
    Chodzi mi też po głowie taka koncepcja, żeby wykorzystać wyłącznik dekompresyjny do opróżniania odwadniacza jakoś, niekoniecznie do samego dna czyli poziomu zerowego. A gdyby zamiast radiatorka przemyśleć zastosowanie płaszcza wodnego na rurze zaraz za sprężarką, może to jest sposób na mniejszą długość i pojemność chłodnicy (2 redukcje miedziane, 2 trójniki niekoniecznie mocno redukcyjne...), napełnić jakimś płynem niezamarzającym i puścić przez chłodnicę z demobilu (pozioma nad kompresorem?) grawitacyjnie albo zmajstrować chłodnicę z rurek miedzianych dopasowując jej kształt do konstrukcji, która miała być kompaktowa?

• #12 20 Sty 2013 17:02
    xxanquxx
    Poziom 13  

Bardzo ładna estetyka i konstrukcja , tylko mym zdaniem przy takiej dłuższej eksploatacji ten osuszacz może jednak być ciepłu a w nim są plastikowe elementy z zewnątrz jest metalowy. Za kwotę 1500zł jesteśmy tez wstanie kupić dobry sprzęt , no ale jednak jak sie samemu robi to najbardziej to cieszy

Pozdrawiam Łukasz

• #13 20 Sty 2013 20:35
    2134684
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 21 Sty 2013 00:40
    satanistik
    Poziom 27  

Co do stałości ciśnienia w zbiorniku - ciekawe czy w miejscu doprowadzenia ciśnienia nie powstają jakieś zawirowania i zjawiska związane z przepływem powietrza.

• #15 21 Sty 2013 09:07
    Lukenz
    Poziom 10  

Witam bardzo fajna konstrukcja ale moim zdaniem powinieneś zmienić zawór zwrotny na typowy do powietrza sprawdza się lepiej.

• #16 21 Sty 2013 11:12
    elektryk_pl
    Poziom 14  

tomo1885 napisał:
    Zamontował bym to na zbiorniku 80l. Gabaryty by się nie zmieniły, a wyglądało by jak z fabryki. W tej chwili jest dziwadło z przedziwną, do niczego niepotrzebną ramą i wysięgnikami zwiększającymi rozstaw kół żeby się nie przewracało :D

Ten kompresor jest podpięty pod instalację z 200l zbiornikiem, jak przeczytałem powyżej, zbiornik pod sprężarką pełni rolę bufora. Od biedy może pracować na takim małym zbiorniku niepodpięty do instalacji, co zdarza się rzadko, jak sądzę. Podejrzewam, że zbiornik główny zamontowano np. pod sufitem, w miejscu niezajmującym podłogi, której powierzchnia jest na warsztacie najcenniejszą powierzchnią zawsze w każdym pomieszczeniu, za wyjątkiem galerii sztuki.

• #17 21 Sty 2013 11:50
    Virus19
    Poziom 16  

Witam
    Zastanawia mnie połączenie cylindrów,mam podobny kompresor z tym , że 3 cylindrowy. W moim cylindry połączone są równolegle, u Ciebie wygląda jak by były połączone szeregowo. W jakim celu?

• #18 21 Sty 2013 11:54
    kazsys
    Poziom 13  

Jak na moje oko to ta sprężarka ma wydajność mniej więcej o połowę mniejszą niż podane 600l/min (max 400l/min)

• #19 21 Sty 2013 12:38
    827628
    Poziom 8  

Sprężarka do malowania 400l/min Kompresor jest dwustopniowy, pierwszy cylinder jest większej pojemności a drugi mniejszej. W takiej konfiguracji jest on w stanie osiągnąć 10bar.
    Zbiornik 200l mam zamocowany w szczycie dachu aby nie zajmował miejsca. Właściwie sprężarkę mógłbym zamontować na stałe bez zbiornika pod nią ale stała by się ona mniej uniwersalna.

• #20 22 Sty 2013 10:36
    TOMEKELE
    Poziom 11  

Witam,
    Jaką sprężarkę byście polecili??. Jak w temacie ,wydajność efektywna ok.: 600 l/min.
    Z góry dzięki za odp. Pozdrawiam

• #21 22 Sty 2013 11:33
    xxanquxx
    Poziom 13  

To zależy od funduszy jakie kolega chce przeznaczyć ??, czy nowa/używana

• #22 22 Sty 2013 12:26
    TOMEKELE
    Poziom 11  

Sprężarka nowa, oprzyrządowanie nowe, zbiornik jest. Ewentualnie silnik używka .Ale raczej nowy będzie. Bardziej chodzi mi o to żebym nie kupił sprężarki badziewnej. Wydajność efektywna ok.: 600 l/min to i tak trochę za dużo jak na moje obecne potrzeby ale lepiej trochę mocniejszy sprzęt mieć. Nie mam ustalonego limitu finansowego.

• #23 22 Sty 2013 13:18
    xxanquxx
    Poziom 13  

Sprzęt wyżej w pośćie opisany kosztował autora 1500zł + praca własna ( co cieszy najbardziej ). Jeśli kolega mówi o kwocie zbliżonej jak autor to w granicy 1500-1700zł to kolega jest w stanie kupić juz dobry sprzęt , nie profesjonalny ale już dobry, bez żadnej pracy własnej. Gdyby kolega chciał wykorzystywać go jednak do jakiejś pracy ciągłej np. klucze , piaskowanie to wtedy sadze ze jest sens robić z konkretnej markowej sprężarki .

• #24 22 Sty 2013 13:39
    TOMEKELE
    Poziom 11  

xxanquxx ,jaką markę sprężarek byś polecił ?? (chodzi mi o markowy sprzęt ).

• #25 22 Sty 2013 14:52
    xxanquxx
    Poziom 13  

Wiele jest firm, ja miałem doświadczenie z firma KUPCZYK i każdemu bym ja polecił

• #26 22 Sty 2013 15:19
    2134684
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 22 Sty 2013 15:46
    xxanquxx
    Poziom 13  

:arrow: tomo1885
    Po pierwsze kolego powiedz gdzie ja wymieniłem firmę bass polska,metabo waltery bo ja jakoś nie pamiętam a adwokata nie nie potrzeba

Po drugie firma KUPCZYK to nie żaden chińczyk tylko firma z wieloletnim doświadczeniem i jakością produktu, zapewne w życiu kolega nie miał doświadczenia z kompresorami tej firmy. A ja oczernia

• #28 22 Sty 2013 15:58
    827628
    Poziom 8  

Prawda jest taka że za 1500zł to tylko chińska albo włoska z czego włosi są drożsi ale z jakością to też słabo. Markowy dobry sprzęt to nie za 1500zł. Sam silnik nowy w dobrym wykonaniu np 4kw to już 600 - 700 zł a silnik 4kw to do małych sprężarek.
    Co do wydajności tego kompresora którą wcześniej podałem to pomyliłem się w obliczeniach rzeczywista wydajnośc to trochę więcej jak 400l/min.

• #29 23 Sty 2013 15:50
    2134684
    Użytkownik usunął konto  
  • #30 24 Sty 2013 00:19
    827628
    Poziom 8  

Dla czego osuszacza nie można zamontowac gdzie sie chce? Ważne aby spełnił swoje zadanie.
    Jesli jego konstrukcja pozwala na schłodzenie powietrza i skroplenie pary wodnej to jaki jest problem z miejscem jego zamontowania?
    Opinia ze wszyscy tak robia nie jest dla mnie przekonywujaca.
    Małem doczynienia ze spręzarkami 40bar które pracuja bez żadnych zbiorników na powietrze, natomiast załączenie ich pracy jest sterowane zaworami pneumatycznymi w głowicy.
    W takich spręzarkach osuszacz (osuszacz z agregatem chłodniczym) stoi 20m od sprezarki.