Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka do akumulatorów 11.1 li-po

20 Sty 2013 11:48 5286 9
  • Poziom 11  
    Cześć!
    Chciałbym zrobić ładowarkę do akumulatorków li-po 11.1 v niewielkim kosztem. Poniżej link do akumulatorów.
    http://www.batimex.pl/towar.php?idtowaru=2130

Prosze o schemat.

Pozdrawiam

• VIP Zasłużony dla elektroda
    A co do tej pory znalazłeś na forum?
    Widzę tu przejaw lenistwa!
  • Poziom 11  
    Chodzi mi o zrobienie taniej ładowarki, a tematy przeglądałem
  • Poziom 24  
    Mateusz elektronik napisał:
    witam
    Kup transformator 13V i 0,50A,mostek i kondensator filtrujący 100uF 16v
    schemat:

Tak to jedna z tańszych ładowarek, tylko skutki ładowania mogą być bardzo drogie.
  • Poziom 16  
    Musisz mieć specjalną ładowarkę przeznaczoną do tego celu. Baterie Li-Po to nie są zwykłe baterie i złe ich ładowanie może się zakończyć np wybuchem baterii. Kiedyś zrobiłem coś takiego z baterią od telefonu to napęczniała 2x mimo że teoretycznie dużo nie różniła się od oryginalnej. Więc poszukaj dedykowanej ładowarki, która sama będzie dostosowała napięcie podczas ładowania :)
  • Poziom 2  
    Jednym z prostych rozwiązań może być faktycznie usunięty do kosza projekt ale z dodatkowymi elementami. źródło napięciowe 12,6V z ograniczeniem prądowym 0,91A powinno wystarczyć. (według danych z linku)
    Przykładowy schemat
    https://obrazki.elektroda.pl/1289940700_1359372245.html
    Układ ma nie wielką sprawność i będzie się grzał ale jest prosty i tani. Brakuje ogranicznika czasowego lub wyłącznika przy uzyskaniu odpowiedniego napięcia lub zaniku prądu
    Bardzo proszę aby któryś z kolegów sprawdził schemat.

P.S takich rezystorów jak 1,32R i 2,28K nie ma tak więc trzeba je złożyć z kilku. Rezystor 1,32R musi mieć moc przynajmniej 1,1W ->1,5W
    Celowo nie dałem porządnych kondensatorów filtrujących ponieważ dawały by duże impulsy podczas podłączania baterii
  • Specjalista elektronik
    Przy ładowaniu akumulatorów Li-ion, Li-poly i podobnych należy:
    - ograniczać napięcie do wartości dopuszczonej przez producenta (zwykle od 4.1 do 4.2V);
    - ograniczać prąd ładowania do dopuszczalnej wartości;
    - ograniczać czas, przez który napięcie ma wartość maksymalną dopuszczalną.
    Gdyby nie trzeci warunek, wystarczyłby zasilacz stabilizowany z ograniczeniem napięcia.
    Ze względu na ten warunek należy zrobić wykrywanie, że zasilacz z trybu ograniczania
    prądu przeszedł w tryb stabilizacji napięcia + układ opóźniający, który po wykryciu trybu
    stabilizacja napięcia odmierzy jakiś czas (np. 2 godziny), a potem wyłączy ładowarkę.
    Można również wyłączać, kiedy prąd ładowania spadnie poniżej jakiejś wartości, np. przy
    20% maksymalnego prądu ładowania - na ogół to wystarcza, a jest prostsze do zrobienia.
  • Poziom 11  
    Czy posiada ktoś ciekawą ładowarkę do lipo z pomiarem pojemności może być na jedno ogniwo ale najlepiej na pakiet 4x ? Oczywiście chodzi mi o jakiś fajny sprawdzony schemat.