Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

połączenie kabla pod wodą

robin102 20 Sty 2013 12:34 6504 15
  • #1 20 Sty 2013 12:34
    robin102
    Poziom 14  

Jeśli nie w tym dziale to bardzo proszę MODA o przeniesienie do własciwego.

Studnia głębinowa około 25metrów ma na dole pompę zanurzeniowa. Wyprowadzony z niej kabel zasilający ma ledwo jakiś metr długości. Trzeba do niego dosztukować te 25 metrów aby wyprowadzić to na powierzchnie ziemi i zasilać pompę. Hydraulik mój o zgrozo połączył kabel, dal koszulki termokurczliwe i owinął to szczelnie ;) samo wulkanizującą się taśmą izolacyjną :). Twierdzi, że teraz będzie już OKI, bo manewr powtarza po raz drugi. Na trzecią taką zabawę się nie zgadzam bo bez wody nie che być. Panowie czy jest jakiś zawodowy sposób na wykonanie takiego złącza na trwałe. Jakaś mufa do zalania specjalną żywica, czy inną masa, czy może coś samo uszczelniającego się w końcu tam ciśnienie wody już konkretne jest. Może coś skręcanego. Nie musi być jakaś tanizn całkiem. Proszę polećcie coś bo trzeci raz wywalania bezpiecznika różnicowego przy zadziałaniu pompy głębinowej nie przetrzymam.
    Dziękuje z góry za pomoc i porady.

0 15
  • #5 20 Sty 2013 13:10
    Zygaqra
    Poziom 34  

Zamiast kombinować z mufami i innymi połączeniami nie lepiej usunąć całkowicie oryginalny krótki kabel i zastąpić go jednym długim uszczelnionym oryginalnym przepustem na pompie.

1
  • Pomocny post
    #6 20 Sty 2013 14:27
    kierbedz4
    Poziom 33  

Ten temat był już przerabiany.Na jednym z postów zamieściłem sposób wykonywania sztukunków kabli do silników pomp głębinowych.Praca w firmie prowadzącej prace wiertnicze studni głębinowych a potem zabudowę pomp głębinowych i ich uruchomienie co zajęło mi całe 30 lat pracy w tej firmie a muszę dodać że firma powstała w Gdyni w roku 1946 Dawno dawno temu gdy nie było jeszcze dostępnych materiałów jak obecnie taki sztukunek wykonywało się skeęcając poszczególne żyły a następnie je lutując owijając potem taśmą izolacyjną.następnie gumą elektroizolacyjną owijano każdą żyłę na zakładkę co pół zwoja jednocześnie na całej szerokości dokładnie smarując budaprenem. Obecnie po odizolowaniu zewnętrznej powłoki kabla i odizolowaniu poszczególnych żył na długości żyły około 6 cm skręca się poszczególne żyły i lutuje sprawdzając czy nie ma ostrych krawędzi a następnie owija się taśmą izolacyjną.Po taśmie na tak owiniętą żyłę nawija się taśmą wulkanizacyjną przy czym dobrze naciągając tak aby na zwój taśmy zachodził na połowie taśmy.Tak postępujemy z następnymi żyłami.Po takim zabiegu całość od około 5 cm od żył na długości zewnętrznej osłony kabla izolujemy 2 lub 3 krotnie taśmą izolacyjną a następnie raz przy razie na zakładkę owijamy ponownie taśmą w gumie o 3 cm dalej jak była nawijana taśma izolacyjna na zewnętrznej powłoce kabla.Ta tśma w gumie jest taśmą samowulkanizującą się i będzie stanowić jednolitą powłokę.Na tak wykonany sztukunek owijamy go taśmą izolacyjną na zakładkę.Pragnę zwrócić uwagę na silniki pomp typu OMNIGEN i żyłę ochronną odciąć wzdłuż przewodu i osobno wykonać na niej złącze. Dlaczego? Żyła ochronna przy silniku jest zakończona końcówką kabla i po żyle ochronnej woda może dostać się do sztukunku.

Dodano po 26 [minuty]:

Szanowni Państwo! Po zamieszczonym moim poście jeden z naszych elektrodowych kolegów z takim problemem zwrócił się do mnie osobiście z prośbą o wykonanie sztukunków pomp głębinowych.Pompy firmy OMNIGEN zabudowane w studni.Za każdym razem przy uruchomieniu tych pomp wyrzucały różnicówki. Po wyciągnięciu pomp ze studni i obcięciu sztukunków zostały sprawdzone induktorem o napięciu 1000V okazało się iż uzwojenia silników są mokre i a induktor wskazywał przebicie uzwojeń do korpusu.Tylko tyle że pompy pracowały pod różnicówkami nie uległy spaleniu.Pompy posiadały jeszcze gwarancję i po wysłaniu do producenta ten dokonał naprawy pomp i po wykonaniu sztukunków pompy pracują bez problemu.

1
  • #7 20 Sty 2013 18:26
    robin102
    Poziom 14  

Zygaqra napisał:
    Zamiast kombinować z mufami i innymi połączeniami nie lepiej usunąć całkowicie oryginalny krótki kabel i zastąpić go jednym długim uszczelnionym oryginalnym przepustem na pompie.

Nie bardzo bi sie pompy rozebrać nie da. jakaś czińska ;) tania konstrukcja za 1500zł
    elpapiotr napisał:

PS. Dlaczego robi to hydraulik ?

Wziął kase za kompleksowe uruchomienie instalacji CO oraz wodnej łącznie ze studnia i szambem to teraz poprawia co nie zrobił właściwie od razu. Tak chyba jest właściwie. Człowiek niby z doświadczeniem. Sporo tego zrobił, twierdzi, że pierwszy raz taka sztukówka się rozszczelniła. Może to ciśnienie wody za konkretne ?
    Tak czy siak dla mnie to nieprofesjonalne wykonawstwo na te czasy.
    Następny raz nie pozwolę czegoś takiego robić.

goldi74 napisał:
    Przykład takiej mufy: Link i tu: Link

Dzięki bardzo za konkrety. Tylko czy to wytrzyma ciśnienie wody na 25 metrach ?

Ooo jeszcze do zapoznania się mam. Dziękuje
    jacur napisał:
    robin102 napisał:
    Proszę polećcie coś bo trzeci raz wywalania bezpiecznika różnicowego przy zadziałaniu pompy głębinowej nie przetrzymam.

Koszulka termokurczliwa z klejem ( RPK prod Radpol) + żywica Aquasit firmy OBO http://catalog.obo-bettermann.com/cps/rde/xch...11EFB/obo-bettermann/hs.xsl/-/pl-pl/2513.html

0
  • #8 20 Sty 2013 18:56
    kierbedz4
    Poziom 33  

Sztukunki w tym wykonaniu co opisałem wykonane tą metodą pozwalają na opuszczenie pompy głębinowej na głębokość 100 metrów. Wówczas ciśnienie na ww sztukunek wynosi 10atm. Przy głębokości 30m to ciśnienie wynosi zaledwie 3 atm.Po wyciągnięciu pompy z otworu trzeba ją koniecznie sprawdzić induktorem jaki jest upływ uzwojenia silnika do obudowy pompy. Jeżeli będzie duży upływ w granicach 30mA to różnicówka ją wyeliminuje z pracy.

0
  • #9 20 Sty 2013 19:01
    berus
    Poziom 10  

Ja do takich połączeń stosuję taśmę Scotch 23 Taśma samowulkanizująca i Scotch 33

0
  • #10 20 Sty 2013 19:24
    kierbedz4
    Poziom 33  

Izolacja stanowiąca gumę samowulkanizacyjną jest bardzo elastyczna przy taśmowaniu i już po potrzymaniu sztukunku w ręce następuje zwulkanizowanie warstw tej gumy zapewnającej hermetyzację sztukunku.Takich sztukunków dziennie wykonywałem kilka gdyż całe serie pomp głębinowych było opuszczanych do około 30 metrów w celach odwodnieniowych przy budowie nowych kolektorów w celu uzbrojenia terenów przy budowie nowych osiedli mieszkaniowych.

1
  • #11 20 Sty 2013 21:05
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Tylko po co RCD do pompy głębinowej to już nie wiem przecież nikt z tym w łóżku nie śpi i RCD jest zbędne. Do zabezpieczenia obwodu zasilania pompy i samej pompy są inne aparaty zabezpieczające :D ale może ja się nie znam na tym i bredzę se.

0
  • #12 21 Sty 2013 13:12
    robin102
    Poziom 14  

zdzisiek1979 napisał:
    ... ale może ja się nie znam na tym i bredzę se.

Ja też pewnie nie, ale to stan zastany. Tak było jak przejąłem drogą kupna.
    Przez kilka dni zanim usterkę hydraulik pokonał, a by nie pokonał bez moje pomocy i mojego multimetru podłączyłem pompę na przedłużacz który nie miał trzeciego przewodu ochronnego i tak działało :)

0
  • #13 21 Sty 2013 20:09
    berus
    Poziom 10  

Kolego robin102 ten wyłącznik RCD który wywala ci pompa jest tylko na tą pompę ,czy jest na całą instalację ?

0
  • #14 21 Sty 2013 21:36
    robin102
    Poziom 14  

Różnicówka jest na całej instalacji garażowo-kotłowniowej, oraz wszystkie punkty które są na zewnątrz budynku. Na część mieszkalną mam drugą rozdzielnicę i tam też jest druga różnicówka. Swoją droga strasznie czuły ten różnicowy. Pomiary robiłem megaomierzem i upływność była znikoma. Nie pamiętam teraz wartości pomiarowych, ale się zdziwiłem :)

0
  • #15 21 Sty 2013 22:19
    berus
    Poziom 10  

Jeżeli pod 3fazowy RCD podpinamy odbiorniki 1 fazowe razem z 3fazowymi mogą wystąpić przypadkowe zadziałania wyłącznika RCD ,miałem kiedyś z tym problem .Najlepszym rozwiązaniem choć kosztownym jest RCD 3Fazowy na obwody siłowe i 1fazowy RCD na obwody 1fazowe .Problem może być nie w połączeniu pompy a w wyłączniku RCD .
    Jeżeli chodzi o pomiary to najlepiej zrobić je miernikiem izolacji na 250V lub 500V

1
  • #16 22 Sty 2013 00:32
    robin102
    Poziom 14  

Tak rozumiem, ale u mnie przynajmniej tym razem ;) było rozszczelnienie sztukówki bo nawet woda w niej była. Zobaczymy ile wytrzyma zrobiona druga taśmą izolacyjną :)

0