Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie sieci Wireless i LAN przed skutkami burzy.

12 Lut 2005 10:58 2230 4
  • Poziom 21  
    Hi.

Moj znajomy swego czasu probowal rozkrecac interes providerski, mial juz kilkudziesieciu klientow ktorym rozprowadzal siec przez WLAN ale pewnego dnia przyszla burza i rozgromila mu caly sprzet przez co zmuszony byl oddac klientow innej firmie a sam zwinal interes. Jak zabezpieczac urzadzenia wlan popularne rurki i anteny montowane na zewnatrz przed skutkami bicia piorunow. Taka ewentualnosc niestety moze czekac kazdego providera WLAN. Swoja droga nie tylko bo i w klasycznych sieciach padaja urzadzenia po burzy bo providerzy puszczaja kable napowietrznie. Kazdej wiosny jezdze i wymieniam po kilka kart sieciowych u klientow ktorzy wlasnie maja lacze poprowadzone powietrzem co uwazam za wielka glupote.
    Za pare miesiecy znow wymiana sprzetu sie zacznie niestety.
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Moze to bedzie malo profesjonalne, ale moim zdaniem najlepsze zabezpieczenie, to odlaczyc wszystkie kable od urzadzen.
    Zaden odgromnik nie pomoze jak piorun uderzy nawet niekoniecznie bezposrednio, ale gdzies niedaleko.

Ja jestem tez po ataku burzy na 6 switchy spalilo 5 :) i przy tym kilka kart siec.
    Poszlo po kablach, ktore sa wkopane w ziemie w oslonie plastikowej na 20-30 cm.
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Teraz to mniie wystraszyliscie ,a mialem zamontowac AP na zewnatrz w puszce na maszcie ,teraz to chyba nie zrobie i bedzienadal w domu jak co to bedzi emozna wylaczyc kabelek.Slyszlem ze daja ludze UPS na co ecie ups ale jak uderzy w antene to chyba niic nie pomoze.Uziemiace jakos maszty na dachach od sektorowek?
  • Poziom 21  
    Aniol555 napisał:
    Moze to bedzie malo profesjonalne, ale moim zdaniem najlepsze zabezpieczenie, to odlaczyc wszystkie kable od urzadzen.
    Zaden odgromnik nie pomoze jak piorun uderzy nawet niekoniecznie bezposrednio, ale gdzies niedaleko.

Ja jestem tez po ataku burzy na 6 switchy spalilo 5 :) i przy tym kilka kart siec.
    Poszlo po kablach, ktore sa wkopane w ziemie w oslonie plastikowej na 20-30 cm.

To raczej byloby trudne do wykonania. Zwlaszcza znajac poziom techniczny uzytkownikow sieci. Mozna odlaczyc router od sieci ale pozostaje jeszcze antena o ktorej nie kazdy pamieta i nie ma takich zdolnosci manualnych aby odkrecic srubke a potem ja z powrotem przykrecic prawidlowo (czesto zauwazam ze po takiej operacji przewod sygnalowy w ekranowanym kablu zostaje przygiety do masy i zwarty i nic nie dziala. Mogl by pomoc jakis superprzekaznik mechaniczny ktory odlaczalby antene od routera przy braku zasilania ale pewnie psulby charakterystyke transmisji na 2.4 lub 5 GHz.
  • Poziom 15  
    Ja mam sieć osiedlową 6 bloków połączonych ze sobą na LAN-ie około 100 użytkowników kable puszczone po elewacji i poprzyczepiane do dachu, w odległości kilku centymetrów lub bezpośrednio do piorunochronów. Tak jest od 4 lat. Nie mam żadnych zabezpieczeń. Jak jest burza wypinam kable ze switchy, a switche mam u poszczególnych użykowników pozakładane i oni też wypinają jak słyszą grzmoty, przy podłączaniu kogokolwiek mówiłem żeby wypinali kable z komputerów (w kablówce mówią to samo więc żadne czary).
    Raz przyszła burza i walnęło centralnie w moje kable na moich oczach bo stałem na balkonie, spaliło sie 6 switchy oddałem zaraz po burzy i wymienili na gwarancji 5 z nich na nowe :)
    Oprócz tych strat było tylko kilka telewizorów kilka magnetowidów i jeden cały komputer. Żadna sieciówka sie nie spaliła (z wyjątkiem tej jednej w tym kompie). Nie wiem czy odgromniki by tu coś pomogły jakby było wszystko wpięte.