Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kominek z płaszczem wodnym - Zawór trójdrogowy

20 Sty 2013 17:57 4476 7
  • Poziom 11  
    Witam
    mam problem z podniesieniem temperatury w obiegu.
    posiadam kominek z płaszczem wodnym "Enka Igor" 18 kw powieszchnia domu to 127m#
    jedyny sposób jaki wymyśliłem to w sterowniku kominka (tatarek ZRT8P-TD titanium)
    funkcje priorytet dla c.w.u. Ta funkcja wyłącza pompę c.o na czas do 1-10minut i włącza tylko pompę c.w.u. Te ustawienie pozwala podnieść temperaturę w kominku nawet do 90 stopni. Problem w tym że ogrzewanie podłogowe nie grzeje w tym ustawieniu bo pompa pracuje przez 45 sekund co 3 minuty.
    Posiadam zawór trójdrogowy i chciałbym go zamontować tylko nie wiem za bardzo nie wiem w którym miejsc.
    Proszę o podpowiedz kominek z płaszczem wodnym - Zawór trójdrogowy
  • Poziom 36  
    natis04 napisał:
    Witam
    mam problem z podniesieniem temperatury w obiegu.
    posiadam kominek z płaszczem wodnym "Enka Igor" 18 kw powieszchnia domu to 127m#
    jedyny sposób jaki wymyśliłem to w sterowniku kominka (tatarek ZRT8P-TD titanium)
    funkcje priorytet dla c.w.u. Ta funkcja wyłącza pompę c.o na czas do 1-10minut i włącza tylko pompę c.w.u. Te ustawienie pozwala podnieść temperaturę w kominku nawet do 90 stopni. Problem w tym że ogrzewanie podłogowe nie grzeje w tym ustawieniu bo pompa pracuje przez 45 sekund co 3 minuty.
    Posiadam zawór trójdrogowy i chciałbym go zamontować tylko nie wiem za bardzo nie wiem w którym miejsc.
    Proszę o podpowiedz kominek z płaszczem wodnym - Zawór trójdrogowy

Ten "schemat" nie pokrywa się z Twoim "opisem" więc .... zatrudnij do podpięcia tego kogoś kto się na tym zna.
  • Poziom 11  
    Ten "schemat" nie pokrywa się z Twoim "opisem" więc .... zatrudnij do podpięcia tego kogoś kto się na tym zna.

jeżeli chodzi o pompę to posiadam tylko jedną na powrocie podłączoną pod sterownik do gniazda C.O pompy c.w.u nie posiadam a jak bym miał kogoś kto się zna to bym nie prosił o pomoc tutaj.
    Jeżeli jest coś nie jasnego to spróbuje wytłumaczyć .
    Ten schemat narysowałem jak to widzę jak jest zrobione

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

może ten rysunek będzie zrozumiały kominek z płaszczem wodnym - Zawór trójdrogowy
  • Poziom 36  
    A dlaczego chcesz podwyższyć temperaturę w kominku ?
  • Poziom 11  
    chodzi mi tu o podniesienie temperatury w kominku bez ustawienia 'Proritet dla C.W.U. Jeżeli mam ustawienie w sterowniku "priorytet C.W.U to pompa pracuje przez 45sek i przez 2-3minuty nagrzewa się kominek ale problem jest w tym że pompa nie wyciska ciepla na łazienkę i podłogowe w łazience (głupie rozwiązanie ogrzewania podłogowego zastosował hydraulik co instalował ogrzewanie). Bez takiego ustawienia ładuje cały kominek drewnem kominek na full otwarty a ja mam 55stopni maks i opał idzie jak pogrzany. W sezonie spaliłem ponad 35mp (a to przesada).Sąsiad ma kominek BERSKI 14 kw z wymiennikiem powierzchnia domu taka sama i do tego ma jedną ścianę szytową i spalił 15 mp
    Czyli jest coś nie tak
  • Poziom 36  
    Jeśli chodzi tylko o podwyższenie temperatury w kotle wystarczy zredukować bieg pompy. Wzrośnie temperatura wyjścia zmniejszy wejścia.
    Nie rozwiąże to problemu ilości ciepła.
    Jeśli drewno nie jest odpowiednio suche może bez problemu 50% wartości opałowej czyli na uzyskanie tej samej ilości ciepła potrzeba 2 razy więcej opału.
  • Poziom 11  
    drewno jest suche ale pale też brykietem "Rekord" a ostatni nawet węglem kamiennym problem w tym że powrót jest max 35 stopni. Moim zdaniem jest źle rozwiązane ogrzewanie podłogowe w łazienkach i przedpokoju i wychładza mi na max powrót i dlatego nie mogę dogrzać kominka. Co do pompki próbowałem na każdy sposób. Na pierwszym biegu nie wyciska do góry a drugi i trzeci nie zauważyłem różnicy.

Dodano po 8 [minuty]:

przy normalnej pracy pompy nie jestem wstanie zagotować wody temperatura to max 80-83stopnie i przy tej temperaturze powrót jest 40-45stopni
  • Poziom 2  
    Dobrym rozwiązaniem w celu podniesienia temperatury w płaszczu wodnym kominka jest zastosowanie zaworu trójdrożnego Esbe Seri VTC300, ja konkretnie stosuje VTC317 55st.C.
    Jest to zawór termostatyczny wyposażony w śrubunek do podłączenia bezpośrednio z pompą.
    Z tym zaworem masz pewność że na twoim kominku podczas palenia temperatura nie spadnie poniżej 55st.c , a co do wydajności twojego układu to może jest za mała moc kominka , albo nie dostaje tyle powietrza ile mu potrzeba, ewentualnie za mokre drewno.