Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

opel zafira z18xe automat - słabo grzeje w kabinie

szymon1982g 20 Jan 2013 17:59 15588 20
    szymon1982g
    Level 10  
    witam
    posiadam zafirę A 2001 rok, silnik 1,8 16v, z18xe, 125KM, automat.
    mam problem z ogrzewaniem w tej zafirze, kupiłem ją w wakacje i to pierwsza zima i już pierwszy problem. powietrze leci ale takie letnie.
    więc tak chłodnica zasłonięta temperatura silnika 80-90 stopni termostat działa poprawnie trzyma temperaturę, instalacja gazowa sekwencyjna także działa poprawnie, znalazłem temat podobny w internecie i pisało o zaworze nagrzewnicy że jest awaryjny i może to być jego wina, dostałem się w miejsce gdzie miał być i co się okazało, że ktoś go już wymontował i wstawił w to miejsce rurki plastikowe jakiś zamiennik został tylko kabelek. czy jest jeszcze jakiś inny zawór który steruje ogrzewaniem silnik i instalacja gazowa działają poprawnie temperatura 80-90 tak jak pisałem a ogrzewanie liche czy należało by wymienić nagrzewnicę.
    Poli 196
    Level 11  
    Odsłoń chłodnice i wtedy sprawdź temperaturę. Jeżeli będzie około 30 stopni albo mniej to termostat jest defektem.
    andrzej_m55
    Level 11  
    Też uważam że wina może leżeć po stronie termostatu. Jeszcze warto sprawdzić czy dolot do nagrzewnicy jest ciepły no i wyjście. Może nagrzewnica jest zamulona.
    szymon1982g
    Level 10  
    dzisiaj zrobiłem dzisiaj pomiary temperatury, temperatura silnika 90 stopni temperatura cieczy w zbiorniczku wyrównawczym 85 stopni temperatura jednej z rurek nagrzewnicy było 50 stopni (była to rurka od strony pasażera nie wiem tylko która to była wlot czy wylot)
    jutro odsłonię chłodnicę i zrobię pomiary
    szymon1982g
    Level 10  
    odsłoniłem chłodnicę i przejechałem się jakieś 30 km i efekt mizerny
    temperatura silnika około 70 stopni stabilna gaz działa poprawnie a temperatura nawiewu jak ostatnio nic się nie zmieniło dalej letnie leci

jutro spróbuję jeszcze zablokować dopływ cieczy chłodzącej do reduktora
    szymon1982g
    Level 10  
    zablokowałem obieg wody na reduktor i nic nowego się nie pojawiło może troszke lepiej ale prawie niezauważalnie zauważyłem jeszcze że na postoju nie grzeje prawie wcale
    i co forumowicze na to
    andrzej20001
    Level 43  
    Jest klimatronic?I jaką ew. temperaturę na zewnątrz pokazuje wyświetlacz obok daty?
    szymon1982g
    Level 10  
    klimatyzacja manualna - nienabita
    a średnia temperatura na wyświetlaczu to -6 do -7
    anddob
    Level 2  
    Czy na obiegu zamkniętym powietrza jest lepiej?
    szymon1982g
    Level 10  
    nie wiem jak jest na zamkniętym obiegu ponieważ zepsół się silniczek od klapy jest wyjęty a klapa ustawiona na obiegu zewnętrznym musiałbym ręcznie przełączyć ale to sprawdzę jutro
    anddob
    Level 2  
    Mam nadzieję, że filtr kabinowy czysty.
    szymon1982g
    Level 10  
    nowy filter założony był chyba we wrześniu
    anddob
    Level 2  
    No to zostały jeszcze mechanizmy pod kosolą, tj. klapy itp. a jak nie to zasyfiała nagrzewnica. Trochę strzelam ale jak nie mam samochodu przed sobą to nic więcej nie wymyślę.
    szymon1982g
    Level 10  
    mechanizmy obejrzałem i wyglądają na sprawne linki pozapinane i chodzą dobrze
    nagrzewnica nie wiem w jakim jest stanie ale wszystko na nią chyba wskazuje
    andrzej20001
    Level 43  
    jak słaba/przymulona nagrzewnica to pomaga wpięcie reduktora lpg w szereg a nie równolegle ale docelowo zmiana nagrzewnicy.
    Poli 196
    Level 11  
    Wyczysc caly uklad,jest do tego specyjalny srodek.
    Wyciagnij Termostat i sprawdz czy poprawnie otwiera.
    Garnek z woda i pomiar.To bedziesz pewny ze jest ok.
    Dolny i gorny szlauch musza miec prawie ta samom temperature.

Powodzenia :D
    szymon1982g
    Level 10  
    mam pytanie do czego służy ten czujnik temperatury powietrza nawiewu bo chyba tak się nazywa jest taki u mnie zamontowany w załączniku i czy czujnik temperatury cieczy chłodzącej ma wpływ na ogrzewanie
    szymon1982g
    Level 10  
    witam
    problem został rozwiązany
    nagrzewnica była zamulona została wyczyszczona i teraz grzeje bardzo dobrze