Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie podłogowe a temp wody na piecu

olimpek18 20 Jan 2013 18:51 39705 8
  • #1
    olimpek18
    Level 11  
    Witajcie

    Otoż mam taki problem. Mieszkanie to blizniak w szeregu. Ogrzewanie podlogowe na calym parterze, reszta grzejniki. Zainstalowany mam piec jednofunkcyjny z zasobnikiem 120L Vaillant ecoTEC PLUS VC 186 3-5 MIeszkanie jeszcze do konca nie odebrane a juz byl 2 razy problem z podlogowka tzn nie grzala i niby byla zapowietrzona. Powodem tego bylo ze na piecu ktos ustawial zbyt duza temp. Tak stwierdzil hydraulik (ktory instalowal wszystko) i kierownik budowy. POwiedzieli mi ze gdy ustawi sie tem powyzej 55 stopni na piecu to podlogowa automatycznie sie wylaczy. W przedpokoju jest zainstalowana skrzynka z mieszaczem wody itp.. jest caly zasobnik z pompa cyrkulacyjna oraz naczyniem wzbiorczym. Powiedzcie mi jak to sie ma bo na piecu mozna krecic temp do 75 stopni C a tu mowia ze tylko moge do 55. Czy jest cos nie tak z tym ukladem? Moim zdaniem nie powinno byc tak bo jest przeciez ten caly uklad mieszajacy wode dla podlogowki. Przeciez jak beda mrozy -20-25 to musze ustawic na piecu temp powyzej powiedzmy 55 by w mieszkaniu bylo cieplo. Poradzcie cos bo zamierzam zrobic afere o to ale nie wiem z czym i na jakiej podstawie uderzyc w tych ludzi. Pozdrawiam
  • #2
    W0jtek92
    Level 37  
    Nie może być takiej sytuacji że powyżej nastawu temp 55 stopni C na kotle nie grzeje wgl podłogówka. Bo Twoje słowa co do mrozu i wtedy wyższej temperataur są słuszne, co wtedy z grzejnikami skoro masz ograniczenia temperatury?.... Nie wiem jak w Twoim przypadku wygląda instalacja. A mianowicie rozdzielacz podłogówki.. A czy ta podłogówka wgl nie grzeje czy dzieje się tak od czasu do czasu.?
  • #3
    olimpek18
    Level 11  
    stalo sie tak ze juz 2 razy dzialala i sie sama wylaczyla i hydraulik odpowietrzal. Jak jezdze i dogladam to nie nastawiam wyzej tem niz 54 z obawy ze znow sie zapowietrzy i nie bedzie grzac. Efekt taki ze gdy podlogowa nie dzialala to na parterze lodowka, chodzenie w kortkach a na gorze gdzie grzejniki to mozna bylo na krotki rekawek. A czy to nie jest tak by podlowgowka powinna byc zasilana woda powrotna z grzejnikow? Moze tu jest tak ze woda wprost z pieca trafia do mieszacza i jest zbyt goraca (pow 55) i dlatego sie wylacza?
  • #4
    W0jtek92
    Level 37  
    To działa na rozdzielaczu. Przynajmniej powinno. Nie wiem jak u Ciebie. I hydraulik powinien tam zastosować głowicę kapilarną bądź zawór 3 drogowy. A podłogówka nie jest zasilana wodą z powrotu.. Musiałbyś zobaczyć jak wygląda Twój rozdzielacz. Wgl cała instalacja. Bo trudno coś stwierdzić nie widząc instalacji.
  • #5
    olimpek18
    Level 11  
    Na instalacji to ja sie wogole nie znam... ale ogolnie krotko mowiac nie powinno byc takiej sytacji i powinno wszystko dzialac w calym zakresie temperatur? Chce wiedziec czy po prostu moge ostro stawiac warunki itp..
  • #6
    501toyota
    Level 16  
    olimpek18 wrote:


    Kolego olimpek18. Z postu wnioskuję, że nie bardzo znasz się na instalacji C.O. Nie każdy musi się znać, kwestia tylko żeby trafić na fachowca, który by Ci pomógł ogarnąć temat. Najlepiej przed faktem a nie po fakcie.

    Widocznie albo miałeś pecha albo mało funduszy na instalację C.O. i dostałeś tyle (taką instalację) ile zapłaciłeś. Włącznie z obsługą po-sprzedażową i przeszkoleniem. Musisz rozróżnić, że jedni właściciele domków wydają ok. 60 tys. zł, drudzy 20 tys. zł, na instalację C.O. i mają te same lub zbliżone elementy. Nie będę wnikał w to, którzy są szczęśliwsi z tego powodu albo którym lepiej działa taka instalacja. Jeżeli uświadomisz sobie różnicę, łatwiej zrozumiesz i zaakceptujesz błędy w swojej instalacji. Bo praktycznie każda instalacja ma jakieś mankamenty, chociaż niekoniecznie są to błędy. Mankamenty mogą być małe lub wielkie. Mankament mały to np. cieknący zawór a mankament duży to np. niegrzejąca podłogówka...

    Wracając do tematu - podałeś bardzo mało szczegółów, a oczekujesz konkretnej pomocy. Możesz coś więcej powiedzieć na temat, czy:

    1. Masz sprzęgło ??
    2. Masz dwa obiegi w instalacji ??
    3. Masz dodatkową pompę na instalacji ??
    4. Jakie masz sterownie podłogówką (jakie elementy znajdują się w szafce rozdzielczej) ??
    5. A temp. podłogówki lub pomieszczenia, w którym się ona znajduje, jak sterujesz ??
    6. Jakie jest zachowanie podłogówki w stosunku do ustawianych temp. na kotle - kiedy grzeje podłoga a kiedy nie ??
    7. Woda od kotła pierwsze trafia do rozdzielacza podłogowego czy na grzejniki (prościej mówiąc - bliżej od zasilania kotła masz rozdzielacz podłogowy czy rozdzielacz grzejnikowy-o ile go masz)??

    Napisz coś więcej... A z tym "ostro stawianiem warunków" to się zastanów komu - czy hydraulikowi czy projektantowi ? Bo winnych może być kilku...może nawet developer lub sam inwestor (czyli Ty)...
    Na razie mi to wygląda na instalacje niskobudżetową - jeden obieg C.O.(grzejnikowy z podpiętą do tego podłogówką na rozdzielaczu z mieszaczem i RTL-ami na pętlach. Bez sprzęgła czy dodatkowych pomp obiegowych). I jeśli tak masz + błędne wykonanie/wyregulowanie instalacji, to w pewnych ustawieniach tak się własnie dzieje - powyżej określonej temp. na kotle, zamyka się zawór RTL (główny lub na pętlach) i nie masz przepływu na podłogówce (nie grzeje). Albo może być też źle dobrany mieszacz lub wspomniany RTL - o złych parametrach temp. Albo czujnik kapilarny ktoś nisko ustawił i zbyt szybko odcina zawór...albo...albo... przyczyn może być kilka - z tych informacji które podałeś, znalezienie przyczyny to jak strzelanie ślepakami...
  • #7
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Olimpek18 , nie odbieraj protokołu instalacji i uruchomienia.
    Serwisant producenta musi odebrać instalację.
    Instalacja musi działać dobrze i reszta Ciebie nie obchodzi.
    Nawet jak na kotle ustawisz 85 st. to ma być ciepła podłoga i gorące grzejniki.
    Instalację da się tak wykonać jeśli projektował ją projektant a hydraulik umie przeczytać schemat.
    W związku z tym możesz zarządać ich opinii na piśmie a następnie wyrzucić ignorantów.
  • #8
    olimpek18
    Level 11  
    Spokojnie rozumiem kwestie jak zarzucasz. Niestety ja nie mialem wplywu na to jak bedzie wygladala instalacja ogrzewania Co w domu. BYlo to narzucone od dewelopera..Ogolnie bylo tam nastawienie na grzejniki ale deweloper wprowadzil nowinke ze mozna zrobic podlogowke. Tak tez zrobilem i wzialem podlogowke na calym parterze plus wymiana kotla z dwufunkcyjnego na jednofunkcyjny kondensat z zasobnikiem. Postaram sie dowiedziec czegos wiecej nt instalacji. Tylko ze ja nie dostane jakis planow jej wykonania itp.. Tak jak piszesz o jakis sprzeglach itp.. Powiem tak to co widzialem u mnie to jedynie wiszacy kocioł, skrzynka z mieszaczem w przedsionku, tam tez zasobnik i naczynie wzbiorcze, pompa cyrkulacyjna na zbiorniku. Nic wiecej nie widzialem by bylo zainstalowane. Pewnie jest tak jak piszesz ze jeden obieg podlogowka z grzejnikami. Postaram sie o rozmowe z tymze hydraulikiem i o opinie dlaczego jest tak a nie inaczej.
  • #9
    501toyota
    Level 16  
    olimpek18 wrote:


    Starałem Ci się naświetlić sytuację w jakiej jesteś bo ja znam developerów i wiem do czego są zdolni. Wiem też co czują ludzie, którzy kupili od nich nieruchomości. Czasem to jest rozpacz i bezsilność. Sytuacja nie do pozazdroszczenia - kredyt wzięty, instalacja CO nie chodzi, nie ma kasy na wymianę/remont. Z resztą właścicielowi trudno zrozumieć, że trzeba wymienić nowy element na nowy. Każdy miałby z tym problemy. Tym bardziej, że czasem remont oznacza kucie nowych kafelek (założonych pół roku temu) i wyrywanie rur ze ścian. A bo to instalacja to jedyna usterka ??

    Ostatnio miałem taki przypadek, że we wszystkich segmentach pod Krakowem developer zainstalował szyny w ścianach ale takiej jakości, że ściany płaczą rdzą. Wyobrażasz sobie w jakim stanie były te szyny ?? Trzymały się w bruździe siłą przyzwyczajenia - palcem kruszyłeś szynę taka rdza. Nie pierwszy raz spotykam motyw płaczących szyn w ścianach.

    Co do Twojej instalacji - jak masz tylko rozdzielacz na wierzchu - żadnych innych elementów, to będzie dokładnie taka instalacja, którą Ci opisałem w poprzednim poście. Pewnie jedna pompa kotłowa obsługuje to wszystko. Bo podłączenie dodatkowej pompy wymaga rozszerzenia do kotła. A to oznacza $$$. Skoro możesz regulować temp. na kotle, nie masz również regulatora - to także wskazuje na to, że ktoś oszczędza na wszystkim co się da.

    Sprawdź mieszacz-ustawienia, rodzaj, wyłącznik kapilarny (zabezpieczający) -o ile w ogóle jest, RTL-jakie parametry mają (chodzi oczywiście o zakres pracy temperatury).
    Na razie diagnoza jest taka, że któryś z elementów podłogówki zamyka przepływ jak wzrasta temp. na kotle. I to zasadniczo jest prawidłowy objaw podłogówki. Nie wchodząc w szczegóły.
    Może to jest kwestia przepływów i wystarczy wstawić jeden zawór, żeby nie wyłączało podłogówki. Wtedy potrzebowałbym określenia w którym miejscu jest kocioł, rozdzielacz podłogówki i dalsza instalacja CO.
    Napisz ile grzejniki mają żeberek i w jakich pomieszczeniach wiszą bo pewnie są niedowymiarowane i potrzebny będzie wyższy parametr na kotle. Ocieplenie na zewn. ścianach też napisz ile cm ma.