Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwonapęd i SFB 49 [S7 300]

20 Sty 2013 23:22 2466 2
  • Poziom 2  
    Witam.
    Mam mały problemik. Potrzebuję wysterować serwonapęd modelarski - HITEC, HS 422. Ma on 3 przewody, czerwony i czarny to zasilanie 5V, natomiast żółty to PWM [5V] z modułu analogowego.
    Mam Siemensa CPU 314C-2 PN/DP - 6ES7314-6EH04-0AB0.
    Nie wiem jak posłużyć się blokiem SFB 49 żeby wysterować serwo.
    Cytat:
    Sygnał sterujący składa się z impulsów prostokątnych powtarzanych co 20-25ms. Czas trwania jednego impulsu wynosi od 1-2ms, przy czym orczyk znajduje się w pozycji neutralnej ("na środku") przy impulsie trwającym ok. 1,5ms. 2ms odpowiadają więc za maksymalne wychylenie np. w prawo, 1ms odpowiada za maksymalne wychylenie w lewo. Impuls musi się powtarzać co 20-25ms, gdyż jeśli zaniknie, serwo przestanie stawiać opór w celu utrzymania aktualnej pozycji (nie będzie miało punktu odniesienia). 20-milisekundowa przerwa pozwala dodatkowo na obsługę kilku serw równocześnie (obsługujemy kolejne serwa, podczas trwania "przerwy" w pozostałych).

Wiem, że na wyjściu modułu analogowego jest bodajże max 14V więc będzie trzeba jeszcze dzielnik napięcia zrobić żeby dawał 5V.

Pomoże ktoś ??

Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 15  
    Witam

Powinieneś wykorzystać funkcje technologiczne wbudowane w CPU. Sygnał PWM będzie wystawiany na wyjściu cyfrowym, czyli musisz do swojego przypadku zaprojektować dzielnik napięcia z 24V na 5V.

W konfiguracji sprzętowej definiujesz funkcję technologiczną, którą chcesz wykorzystać oraz kanał: Pulse Width Modulation i np. kanał 2 (poniżej przykład)

Jeśli chodzi o podłączenie wejść i wyjść to poniżej rozpiska dla poszczególnych kanałów dla jednostki CPU314C PN/DP:

Pozostaje jeszcze oprogramowanie bloku funkcyjnego SFB49 do obsługi modulatora PWM. Poniżej fragment materiałów, które mogą być pomocne przy realizacji zadania.

Pozdrawiam