Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakamieniony wymiennik - zbyt szybki narost kamienia

21 Sty 2013 09:14 3855 3
 • Poziom 8  
  Witam,

  Kupiliśmy mieszkanie od dewelopera. Piec (Junkers Ceraclass ZW 14-2 DV AE) uruchomiony w listopadzie, wprowadziliśmy się w grudniu.

  W połowie grudnia zaobserwowałem dziwne objawy.
  Po odkręceniu ciepłej wody piec po ok minucie zaczynał wyć. Temperatura wody użytkowej na piecu musi być ustawiona na minimum, bo jak dam więcej to piec wyje praktycznie natychmiast po odkręceniu wody ciepłej w kranie.

  Przyjechał serwis, wyczyścił wymiennik (taka kostka metalowa z otworami na rurki :) ) i wszystko było OK... przez miesiąc.

  Sytuacja znowu się powtórzyła, te same objawy. Serwisant przeczyścił znowu wymiennik i powiedział, że nagrzewnica też wymaga odkamienienia.
  Stwierdził też, że ciśnienie wody ciepłej jest za niskie, jednak wezwałem ekipę od instalacji i oni powiedzieli, że z ich strony wszystko jest OK. Więc kogo zadaniem jest poprawa ciśnienia?

  Czy to normalne, że piec potrafi sie zakamienić do tego stopnia w 3 tygodnie?
  Serwisant od pieca powiedział, że taka charakterystyka wody i nic na to nie poradzi, tylko że żaden z moich sąsiadów (a niektórzy mieszkają tam już rok) nie mają problemów z kamieniem w piecu.

  Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  Jakość wody znacząco wpływa na takie procesy. Może faktycznie masz pecha i znajdujesz się gdzieś na końcówce linii albo jakimś dziwnym przyłączu gdzie syf idzie i notoryczne problemy z ciśnieniem ale... wiadomo ile to i jakich historii potrafią przedstawić nasi fachowcy aby się wymigać od odpowiedzialności.

  W kwestii odkamieniania: najlepszym, najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym odkamieniaczem jest zwykły kwasek cytrynowy - możesz przetestować w czajniku. Wsyp do gorącej wody torebkę i zobacz co się stanie.

  W kwestii jakości wody: jakiś lokalny dystrybutor wody (pies wie kto to tam u was jest za to odpowiedzialny) musi posiadać i udostępniać na żądanie aktualne badanie wody - czyli skład chemiczny, twardość, odczyn itp... MUSI !! To jest wymóg SANEPID`u.
  Możesz pokusić się o własną analizę próbki z kranu u ciebie w domu - będzie najbardziej miarodajna co tam u Was z kranu leci (ale będziesz musiał za nią sam zapłacić - chyba 300zł kosztuje badanie wody przez laboratorium) i jeżeli potwierdzi się fakt iż macie syf w wodzie na dodatek woda jest bardzo twarda - nie da rady - trzeba zamontować jakiś zespół filtrów oczyszczających na przyłączu wody do domu + stację zmiękczacza i po problemie lub zażądać od dostawcy wody aby zwrócił koszt badania próbki wody i prawować się z nim aby wymagane urządzenia do uzdatniania wody zamontował na swój koszt jeżeli wynika to z jego winy (a nie np developera który przyoszczędził na materiałach ładując kiepskie a same instalacje zakładali totalnie niekompetentni ludzie bo byli najtańsi)

  P.S. Nadmierną twardość wody widać "gołym okiem" w postaci bardzo szybkiego tworzenia się nacieków i wytrącania kamienia na słuchawkach prysznicowych, kranach, sitkach wylewek czy ubikacji.

  Od wody bym zaczął eliminację możliwych przyczyn niesprawności kotła bo inaczej serwis zje cię kosztami za ciągłe interwencje i odkamienianie kotła.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  A może wystarczy po prostu wyczyścić filtr na cwu i po problemie??
 • Poziom 8  
  Trochę czasu minęło, zapomniałem o temacie.
  Ostatecznie wymienili mi nagrzewnicę i od 3 lat wszystko chodzi tak jak powinno.

  Zakamieniony wymiennik - zbyt szybki narost kamienia