Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TP-Link WDR4300 - oprogramowanie alternatywne

21 Sty 2013 10:12 6798 17
  • Poziom 22  
    Wiem, że można wgrać DD-WRT lub OpenWRT. Znalazłem nawet stosowne pliki, ale:
    1) czy mogę instalować z poziomu GUI, wgrywając plik bin?
    2) czy da się wrócić do oryginalnego oprogramowania z poziomu GUI
    Czytałem coś o tym, że można dowolnie zmieniać firmware, ale wymaga to pewnych modyfikacji plików źródłowych. Nie do końca zrozumiałem o co chodzi, dlatego pytam, czy takie zmiany wymagają bardziej skomplikowanych operacji niż wskazanie w GUI plików z firmware?
  • Poziom 19  
    Kolego jeśli masz plik bin to nie ma problemu wgrać go bez dodatkowych kombinacji z panelu admina. Najlepiej wczesniej jeszcze zapisać starą konfiguracje na dysku. W nowym sofcie tez powinna być opcja zmiany softu i wtedy poprostu sciagasz soft ze strony producenta.
  • Poziom 22  
    No niby mam plik bin - powiedzmy że OpenWRT. Wgrywam go z GUI i zakładam, że wszystko przebiegnie OK i router obudzi się nowym życiem.
    Mam też oryginalny firmware ściągnięty ze stron tp-linka, ale... zastanowiła mnie taka treść z OpenWRT wiki:
    Cytat:

The stock firmware is obtained from the OEM: http://www.tplink.com/en/support/download/?model=TL-WDR4300 As with the WR1043ND router, there is a also a catch with the WDR4300!!

in case the file name of this firmware file does not contain the word "boot" in it, you can simply revert back to original firmware. → generic.uninstall
    in case the file name of this firmware file does contain the word "boot" in it, you need to cut off parts of the image file before flashing it

An example of an image file with the word "boot" in it is wdr4300v1_en_3_13_17_up_boot(120426).bin. (Note: As of yet I only saw one firmware on their page and that was with boot)

Cut the first 0x20200 (that is 131,584 = 257*512) Bytes from original firmware: (1*512 Vendor-info + 256*512 U-Boot)

Każą obcinać początek pliku oryginalnego jeżeli zawiera w nazwie słowo boot. Mój oryginalny plik bin niby nie zawiera słowa "boot", więc teoretycznie mogę go wgrywać od ręki? Pytam żeby się upewnić na 200%
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nie wgrywaj czystego OpenWRT bo się zapłaczesz przy konfiguracji przez konsole - nie ma GUI.

Te pliki, które podałem maja GUI i są odpowiednio przygotowane do flashowania przez GUI.
  • Poziom 22  
    O! To bardzo cenna uwaga. A wiesz może jak wygląda sprawa GUI i DD-WRT? O Tomato nie pytam bo już wiem, że nie wejdzie na WDR4300.
  • Poziom 43  
    DD-WRT jest oprogramowaniem, które zawsze miało GUI ale mam takie wrażenie, że OpenWRT będzie lepsze pod ten router.

vargalex słyszałem, że ma więcej wkompilowanych rzeczy (nie widziałem tego softu), przy Gargoyle trzeba robić extroota by doinstalować sobie własne programy.
  • Poziom 22  
    Zainstalowałem w/w Gargoyle z oryginalnego GUI. Wszystko wstało bez problemów. Nie specjalnie jeszcze umiem poruszać się po tym firmware, ale to zupełnie inna bajka zabawa na kiedy indziej.
    Gdybym chciał teraz powrócić do oryginału? Ściągnąłem oryginalny wdr4300v1_en_3_13_23_up_boot(120810).bin. Ponieważ ma boot w nazwie, usunąłem mu odpowiednią liczbę bajtów z początku pliku (oczywiście hex edytorem). Nowy plik zaczyna się podobnym nagłówkiem.
    Powinienem go teraz wgrać z menu System-Aktualizacja?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nie wiem czy dobrze zrobiłeś - zapytaj się @obsy-ego z portalu openrouter.info.
  • Poziom 22  
    Wszystko działa. Z obciętym plikiem wróciłem do oryginału. :D
  • Poziom 43  
    Czyli jednak trzeba obciąć - to też ważna wiadomość.
    Ale widziałem, że @obsy ma już OFW specjalnie spreparowane do powrotu z gargulca.
  • Poziom 22  
    Nie tylko Gargoyle ma możliwość powrotu. Właśnie wróciłem z OpenWRT valgalex (z podanych wyżej linków). Również w ten sam sposób.
    Nie bardzo mogę znaleźć właściwą wersję DD-WRT żeby wypróbować jak on działa i czy da się go wgrać i wrócić.
  • Poziom 12  
    Praktycznie zawsze można cofnąć do "wersji oryginalnej" ruter, jak nie przez GUI to "po kablu" :D

Ja polecam openwrt... proste, pełne fajnych opcji i szybkie w konfiguracji nawet pod konsolą, w dodatku są wersji GUI (np. luci) i jak kolega wyżej pisał "czyste". Co do dd-wrt to mam wrażenie, że są w tyle co do najnowszych ruterów. :)
  • Poziom 2  
    Witam,
    Mam router TP-Link WR842ND V1 i za nic nie mogę wygrać oryginalnego oprogramowania.
    Zainstalowałem sobie z ciekawości soft DD-WRT ale okazuje się być strasznie wadliwym traci sieć gubi zasięg wylogowuje się itp .itd nie polecam.
    Chciałem powrócić do poprzedniego softu oryginalnego TP Linka z poziomy softupdate w GUI DD-WRT i nic się nie dziej plik jest wysyłany ale nie zostaje wgrany.
    Próbowałem również wygrać go przez tftp serwer oraz przez konsolę cdm tftp i nic nie działa. Czy ktoś ma jakiś złoty sposób jak tego dokonać, bo ręce opadają.
  • Poziom 12  
    Adapter a potem przez port szeregowy? :)
  • Poziom 22  
    Albo firmware z obciętym nagłówkiem?
  • Poziom 2  
    a jak ten nagłówek obciąć?

Dodano po 21 [minuty]:

Z tego co piszesz "wicy" wynika że obcięcie pomaga tylko w plikach z opisem boot a mój nie ma tego w opisie.

wr842ndv1_en_3_12_15_up(110830).bin
  • Poziom 22  
    to pobierz sobie wersję z boot