Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Siemens SN 59550/03 Opóźniony start o jakieś 15-20min

Bobislaw 21 Sty 2013 12:12 2367 2
  • #1 21 Sty 2013 12:12
    Bobislaw
    Poziom 7  

Witam wszystkich

Opis sytuacji w 1 zdaniu. Opóźniony start zmywarki o jakieś 15-20min

Postaram się opisać problem w miarę dokładnie ale i tak pytania mogą się pojawić :).

Sprawa dotyczy zmywarki mającej chyba już ponad 10 letniej.

od w przybliżeniu 2 miesięcy - choć to nie jest istotne zmywarka rozpoczyna pracę z pewnym opóźnieniem - ale może to opiszę.

Po włączeniu programu i startu.
    1. słychać uruchomienie programatora
    2. na wyświetlaczu pojawia się cyfra zero /czytaj zero godzin opóźnienia w uruchomieniu mycia naczyń/ parametru tego nie zmieniam
    3. teoretycznie i praktycznie po kilku sekundach powinno rozpocząć się mycie naczyń ale zmywarka czeka nie wiadomo na co
    4. W ostatnim teście zwłoka ta wyniosła około 17-18 min więc trochę denerwujące

Jeszcze jedna może istotna informacja:
    W tym modelu jest moduł opóźniający start zmywarki. Sprawdziłem i to czyli:
    ustawiłem 1h opóźnienia i dokładnie jak w zegarku po upływie 1h zmywarka się odezwała dała znaki życia programator i inne elementy zaczęły głośno pracować przez krótką chwile i cisza na znane już 17-18 minut.

Pytanie do czytających. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy, czy spotkaliście się już z podobnymi objawami ?

Pytam bo może ktoś z Was pomoże mi w namierzeniu problemu, podobnie zresztą jak udało mi się naprawić programator w piekarniku Mastercook - właśnie dzięki Waszej pomocy.

Nie dzwonie do serwisu bo Oni tylko potrafią wymienić cały programator za jak sądzę kilka setek, a tego chciałbym uniknąć. :|

Pozdrawiam wszystkich
    Bobislaw

0 2
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Sty 2013 14:10
    Zbych034
    Poziom 36  

Sprawdź czy pobór wody nie zajmuje tyle czasu. Może filtry do wyczyszczenia.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 21 Sty 2013 14:38
    Bobislaw
    Poziom 7  

Zbych034 napisał:
    Sprawdź czy pobór wody nie zajmuje tyle czasu. Może filtry do wyczyszczenia.

Chyba z wodą jest wszystko w porządku ale że nic mi innego nie przychodzi do głowy sprawdzę. Ciśnienie jest raczej ok, poza tym zmywarka zaczyna pobierać wodę dopiero po tych kilkunastu minutach i idzie jej to raczej sprawnie. Faktycznie przed pobieraniem wody działa pompa i wodę wypompowuje ale trwa to kilka góra kilkanaście sekund i po tej czynności właśnie zmywarka zasypia. Co do filtrów to wczoraj uruchomiłem czyszczenie przy pomocy chemii tzn. pusta zmywarka zbiorniczek z mocną chemią w środku i wysoka temperatura w moim przypadku chyba 70st C. Niestety bez zmian.

witam ponownie
    sprawdziłem filtr i tak jak myślałem jest czysty, poza kilkoma ziarenkami pieprzu i ziela angielskiego idealnie czysto
    Jakieś inne sugestie ?

W końcu znalazłem chwile czasu i rozebrałem zmywarkę. Programator jak to u Niemcow prosty do bolu - z elektroniki na pierwszy rzut oka to: 1 pojemność i 1 rezystor widoczny na zdjęciu. reszta to cięgła sprężynki. Jutro posprawdzam elementy czy wartości z opisu zgadzają się z mierzalnymi :)

pozdr

Witam ponownie

Ciąg dalszy zmagań bo problem nadal nie jest rozwiązany.
    Ten model zmywarki ma moduł opóźnienia czasowego więc go wyjąłem pomierzyłem elementy wymieniłem 2 podejrzane kondensatory ale nie uszkodzone tylko z dużym odchyleniem wartości mierzonej w stosunku do widniejącej na obudowie. Niestety brak pozytywnego efektu. Co prawda opóźnienie zmieniło wartość na 10 min ale to raczej przypadek :).

Następny test jaki wykonałem to było odłączenie całego modułu opóźnienia i ku mojemu zaskoczeniu zmywarka ruszyła co prawda po 5 min /myślę że to przypadek te 5 min/ ale wynika z tego testu że problemem nie jest ten moduł.
    Nie znam się za bardzo na sprzęcie AGD /jestem informatykiem/ ale chyba jedyne co już mi zostaje to jest elektrozawór to jego właśnie chce obejrzeć jeszcze dzisiaj.

W pierwszych postach pojawiła się sugestia żeby sprawdzić zasilanie w wodę ale ciśnienie jest OK woda pobiera się szybko ale żeby zaczęła się pobierać musi otworzyć się elektrozawór. Ja założyłem że nie zostaje on wysterowany albo następuje to z opóźnieniem - a może przyczyną jest to że on nie potrafi nie może się otworzyć - ot ze starości bo coś mu przeszkadza ?

Dzisiaj sprawdzę i myślę że na tym zakończymy opisywane dochodzenie do prawdy.

pozdrawiam Wszystkich

Niedziela:
    No niestety dopiero dzisiaj się za nią zabrałem - dzień święty świecić :)

rozebrałem boki tak aby wszystko było widoczne i dobrze było słychać jej pracę i "wysiłki" i chyba znalazłem powód tego

opóźnionego startu - oczywiście jak część tę wymienię wówczas temat zamknę.

Według mojej oceny winny sytuacji jest zawór aqua-stop. Po rozebraniu zmywarki i jej uruchomieniu dobrze słychać ciężką

jego prace specyficzny szum i cała obudowa tego zaworu jest mocno ciepła. W zmywarce słychać płynącą małym strumykiem

wodę więc wydaje się ze to właśnie on jest winny. Najpierw postaram się go rozebrać ale najprawdopodobniej jest on do wymiany.
    ***** Zmywarka Siemens SN 59550/03 Opóźniony start o jakieś 15-20min

Podziwiam wyczucie Zbych034 miał rację woda właśnie tyle czasu się nabierała właśnie takim malutkim strumykiem - ledwo

słyszalnym, a mogłem to stwierdzić dopiero po jej rozebraniu. Prawie wszystkie wodne przewody są przezroczyste więc można

zobaczyć płynącą wodę no i ta głośna praca zaworu aqua-stop. Zmywarka jest zabudowana i bardzo dobrze w środku wyciszona

- 1 cm filcowe wyciszenie na każdej ścianie bocznej od góry również wiec można było długo nasłuchiwać i myśleć że zmywarka zamarła i czeka na sterowanie, a ona tak ciężko i po cichu nabierała wodę.

Pozdrawiam

0