Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie szeregowe i równoległe akumulatorów

21 Sty 2013 12:25 12150 21
 • Poziom 9  
  Witam
  Posiadam pakiet akumulatorów NiMh 7,2V 950mAh. Chciałbym ten pakiet wykorzystać do celów modelarskich, ale ma za wysokie napięcie. Pakiet ten zawiera 6 akumulatorków każdy po 1,2V. Chciałbym uzyskać napięcie 6V i mam taki pomysł: jakbym 4 akumulatorki podłączył szeregowo, a 2 równolegle to czy nic by się nie stało (tz. czy baterie nie przegrzewałyby się, rozładowywały nawzajem itp.) Za wszelkie uwagi z góry dziękuje.
  Pozdrawiam.
  Schemat:
  Połączenie szeregowe i równoległe akumulatorów
 • Poziom 31  
  Łącząc w taki sposób, mnożysz sobie problemy z eksploatacją całości. 2 ostatnie ogniwa będą się wolniej rozładowywać niż reszta. Odłącz jedno równoległe ogniwo i pozbędziesz się problemów z ładowaniem takiego pakietu.
 • Poziom 9  
  Wiem, tak by było najprościej, ale wtedy będzie problem z ładowaniem. Mam ładowarkę tylko do tego pakietu (coś takiego jak ładowarka do telefonu komórkowego) i jak będę ładował 5 ogniw to pewnie będzie coś nie tak(może się mylę??). Ładowarka ładuje 7,5V i 300mA.
  Pozdrawiam.
 • Moderator Robotyka
  Pakiet zostaw jak jest. Zrób lub kup stabilizator napięcia na 6V.
  Będzie to prostsze i bezpieczniejsze.
 • Poziom 31  
  joik123 napisał:
  Wiem, tak by było najprościej, ale wtedy będzie problem z ładowaniem. Mam ładowarkę tylko do tego pakietu (coś takiego jak ładowarka do telefonu komórkowego) i jak będę ładował 5 ogniw to pewnie będzie coś nie tak(może się mylę??). Ładowarka ładuje 7,5V i 300mA.
  Pozdrawiam.


  Takie połączenie jak na obrazku to również 5 ogniw z tym, że jedno z nich jest pojemniejsze.
 • Poziom 24  
  Zasadą jest, że szeregowo łączymy akumulatory o jednakowej pojemności. Ostatnie ogniwo szeregowe składające się z dwóch równoległych akumulatorów przeczy tej zasadzie. Popieram zastosowanie stabilizatora 6V. Proponuję trójkońcówkowy 7806. Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Ok. To może być ten stabilizator. Tylko z tego co wyczytałem na allegro to przeważają stabilizatory 1.5A 6V (np. http://allegro.pl/stabilizator-napiecia-7806-lm7806-6v-1-5a-to220-i2969047836.html). Czy to znaczy, że będzie na wyjściu tylko 6V i 1.5A? Aha i jeszcze jedno czy te stabilizatory są dokładne (tz.czy będzie na wyjściu tylko i wyłącznie 6V)? Serwa przeważnie mają zakres od 4,8V do 6V, wiec może lepszy byłby stabilizator 5V?
  Pozdrawiam.
 • Poziom 43  
  joik123 napisał:
  Mam ładowarkę tylko do tego pakietu (coś takiego jak ładowarka do telefonu komórkowego) i jak będę ładował 5 ogniw to pewnie będzie coś nie tak(może się mylę??). Ładowarka ładuje 7,5V i 300mA.
  Pozdrawiam.

  Tak mylisz się ładowarka jest właśnie do 5 ogniw połączonych szeregowo.
 • Poziom 9  
  Ta ładowarka jest do 6 ogniw i ładuje (jak na razie) dobrze.
 • Poziom 43  
  Napięcie końcowe ładowania akumulatora to 1.5V ( max 1.6V) przy napięciu 7,5V daje to 5 ogniw. Przy 6 daje to 1.25V na ogniwo. Czyli nie da się tego pakietu naładować do pełna.
  Tu masz tabelkę.
  www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1879204&highlight=
 • Poziom 24  
  W stabilizatorze 6V/1,5A podany prąd jest maksymalnym prądem stabilizowanym. Przy pojemności twoich akumulatorów nie radziłbym przekraczać prądu 0,2 A. Stabilność napięcia 7806 jest wystarczająca dla twoich zastosowań, jednak w podanych przez Ciebie zakresach napięć radzę zastosować 7805. Dodatkową zaletą 7805 będzie brak odcięcia napięcia przy większym rozładowaniu akumulatorów. Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Czyli jeśli ta ładowarka jest na 5 ogniw NiMh to po prostu wypnę z tego pakietu 1 ogniwo i wszystko będzie dobrze. Tylko nie wiem dlaczego sprzedano mi 6 ogniw i taka ładowarkę do nich w zestawie. Jak teraz obliczyć czas ładownia tego pakietu? Stabilizator chyba już nie będzie potrzebny.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Ładowarka:
  AC/DC ADAPTOR
  Model: DE35-7.5-300
  Sec: 7.5V , 300mA
  Pakiet:
  SHIDA 8F10
  NiMh 28A
  950mAh 7.2V
  Na ładowarce i pakiecie jest wtyk TAMIYA.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  Jeżeli masz woltomierz, to zmierz napięcie na wyjściu ładowarki bez obciążenia, bo często dane podawane są przy obciążeniu prądem znamionowym.
 • Poziom 9  
  Planuję właśnie kupić taki miernik uniwersalny. Tylko nie wiem jaki. Chciałbym żeby był dość tani (tylko potrzeby modelarskie) i posłużył trochę. Znacie jakieś?

  Dodano po 36 [minuty]:

  Mógłby być taki -
  Moderowany przez Madrik:

  Podawanie linków do źródeł szybko wygasających jest zabronione.
  Tak, wystarczy.

 • Poziom 9  
  Aha. Czyli zamawiam ten miernik MULTIMETR DT-830B.
 • Poziom 9  
  Witam.
  Doszedł do mnie dzisiaj miernik. Kupiłem nieco inny i myślę że posłuży mi troszkę dłużej - MULTIMETR DT9205A. Zmierzyłem napięcie na tym zasilaczu i ku mojemu zdziwieniu miernik wskazał 13V, a później natężenie i pokazał 500mA. Miernik mierzy dobrze bo nawet sprawdzałem na kilku akumulatorkach, bateriach alkalicznym i jednym akumulatorze samochodowym i wszystko ok. Czyli wychodzi na to, że ładowarka dostarcza 2,2V dla każdego akumulatorka w pakiecie. Czy to nie za dużo? Co o tym myślicie?
  Pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  Jak będziesz mierzył w ten sposób prądy zwarciowe zasilaczy lub akumulatorów to miernik nie posłuży Ci "troszkę dłużej". W przypadku ładowarki przed spaleniem bezpiecznika uratował Cię pewnie opornik ograniczający prąd ładowania. Wygląda na to, że musisz pilnować czasu ładowania pakietu a skoro posiadasz teraz woltomierz, to możesz kontrolować napięcie całości i poszczególnych ogniw.
 • Poziom 9  
  Aha, czyli napięcie mogę mierzyć równolegle tj. przykładać końcówki sond pomiarowych do akumulatora samochodowego, gniazdka elektrycznego itp. a natężenie nie. Natężenie mogę mierzyć przykładając sondy między końcówkę np. zasilacza i odbiornika tak?? Jak mierzyłem napięcie na zasilaczu no to go nie mogłem spalić, ale jak już mierzyłem natężenie... Chyba się nie spalił, jake mogłyby być objawy?

  Pisownia.
  Z tego co wiem, Google działa i bez problemu wyszukuje podstawowe informacje na temat miernictwa elektrycznego. Proszę wrócić do tematu.
 • Poziom 9  
  Trochę czytałem i tylko chciałem się upewnić...

  Moderowany przez Madrik:

  Edit  Dobrze podłączam?

  Moderowany przez Madrik:

  Ostrzeżenie, post pod postem. Brak informacji.