Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór kierunku technicznego po technikum informatycznym.

21 Jan 2013 14:42 3705 6
  • Level 9  
    Witam.
    Jako, że matura zbliża się trzeba pomyśleć o wyborze studiów. Oprócz matury jeszcze przede mną egzamin zawodowy na technika informatyka. Żałuję wyboru, ponieważ mocno się rozczarowałem tzn. sądziłem, że nauczę się znacznie więcej z przedmiotów informatycznych, jednak teraz przyznaje, że jeżeli czegoś chcę się nauczyć to trzeba działać we własnym zakresie. Obawiam się również o zdanie egzaminu zawodowego. Mam za sobą dwa próbne egzaminy praktyczne. W pierwszym podejściu na 11 osób piszących nikt nie zdał ( 74% najlepszy wynik). W drugim również było 11 osób i zdały zaledwie dwie. W drugim podejściu to 64% ( zdecydowanie za mało). Kto widział lub też zdawał ten egzamin wie, że bardziej jest to sprawdzian umiejętności opisu aniżeli faktycznej wiedzy. W równoległej klasie poprzedni egzamin zdały 3 osoby na 25. Czy można jakoś poprawić wynik na przyszłość oprócz zaznajomienia się z kluczami? Wiem, że część elementów się powtarza.
    Przechodząc do rzeczy. Kierunek informatyczny odrzucam ze względu na to, że programowanie nie jest moją mocną stroną. Zastanawiam się nad mechaniką i budową maszyn oraz elektrotechniką. Wszelkie propozycje kierunków mile widzianie. Zdaję sobie sprawę, że na jednym i drugim kierunku będą dominowały matematyka i fizyka ( urok kierunków technicznych). Zastanawiam się nad Politechniką Gdańską, UWM Olsztyn oraz UTP Bydgoszcz. Dodam, że wybieram system zaoczny ze względu na kwestie finansowe.

Prosiłbym o wszelkie opinie na temat kierunku na w/w uczelniach lub ewentualnie propozycje innych uczelni. Szczególnie interesuje mnie sprawa rysunku odręcznego ( jestem dysgrafem) i obawiam się nie zaliczenia semestru przez to, natomiast CAD mamy w ramach specjalizacji ( godzina w tygodniu to zdecydowanie za mało, ale lepsze to niż nic).
  • Level 23  
    Tu nie chodzi o to czy ktoś zdał, zda czy nie kolego. Powiedz, co daje w dzisiejszych czasach Informatyka? Jestem po Technikum Techniczno-Informatycznym. Na studiach była elektronika ogólna. Szkołę średnią kończyłem w 1998r. Studia przerwałem po licencjacie i nie żałuję. Wiesz co Mnie boli najbardziej? To - że wszystko jest juz nieaktualne! Wszystko to co wkuwałem w latach 90 jest nie aktualne. Pozostały szczątki. Jak myślisz - za 12-15lat, bedzie inaczej? Elektronika i informatyka to zawód w którym - musisz uczyć się do końca życia a raczej do emerytury. Kilka lat przerwy i koniec! Osobiście darowałem sobie przy C+ bo nie miałem zamiaru spać z laptopem, na laptopie i umrzeć za niego (dla niego). Tak samo z elektroniką. Podstawy się przydały lecz napraw po takiej szkole dzisiaj plazmę... Jedyne - moim zdaniem sensowne kształcenie się dziś - to kierunek mechaniki pojazdowej> Mechaniki i elektro techniki. Do tego Autocad i inne i mozna mysleć o naprawdę bardzo dobrych dochodach.
  • Level 9  
    box.mann wrote:
    Tu nie chodzi o to czy ktoś zdał, zda czy nie kolego.

Nie uśmiecha mi się chodzić rok dłużej po to tylko, aby mieć tylko maturę jak w przypadku LO.
    box.mann wrote:
    Wiesz co Mnie boli najbardziej? To - że wszystko jest juz nieaktualne! Wszystko to co wkuwałem w latach 90 jest nie aktualne. Pozostały szczątki.

To prawda. Zajęcia z systemów cały czas odbywają się na systemie Windows XP, chociaż przez ten czas zdążyło pojawić się kilka nowszych. Wspomniane przez Ciebie C++ - w 2011 pojawił się C++ 0x, więc teoretycznie mógłby wejść do programu od 2012/2013 , ale nieaktualizowane programy nauczania dla danego kierunku powodują to.

box.mann wrote:
    Osobiście darowałem sobie przy C+ bo nie miałem zamiaru spać z laptopem, na laptopie i umrzeć za niego (dla niego).

Siedzenie po kilka godzin w ciągu dnia może być monotonne, a czegoś takiego wymaga zawód programisty.
    Wykonanie sporego projektu w CAD również zajmie czasu.

Skłaniam się ku wyborowi mechaniki i budowy maszyn.
  • Level 23  
    Xp? hm... W poprzedniej szkole mojej córki w sali informatycznej stały jeszcze dwa Pentium 133 slot1 a na nich Windows ME. Jestem zdania że systemy i sprzęt powinien choć w małym stopniu być wymieniany co minimum 5lat. Czy to się komuś podoba czy nie. Jeśli zajęcia mają być prowadzone na pseudoATARI to szkoda kasy. Co takie dziecko będzie z tego miało prócz zmęczonych oczu?? Office 1997???
  • Level 9  
    Maly odkop, czy ktos moglby wypowiedziec na temat fizyki technicznej - konwersja energii i automatyka i robotyka na wydziale elektrotechniki i automatyki na pg?
  • Level 23  
    void305 wrote:

Nie uśmiecha mi się chodzić rok dłużej po to tylko, aby mieć tylko maturę jak w przypadku LO.

To tylko rok i zawód w ręku. Gdybym zamiast elektroniki i informatyki wybrał mechanikę samochodową - był bym dziś ustawionym gościem! Po latach wróciłem do szkoły średniej jako wolny słuchacz i nadrobiłem brakującą mi mechanikę!
    Ogólniak???
    Ogólniak to WYŻSZA SZKOŁA PODSTAWOWA. Zero szans na dobrą pracę bo... Ci po Zawodówkach Cię wyprzedzą! Zauważ że w całej EU kasę robią tylko Ci polacy którzy fach mają! A kto ma fach? Budowlaniec po zawodówce, mechanik po zawodówce, cieśla po zawodówce. A kto myje gary w UK? Ci po ogólniakach :-)

Void, Ty nie patrz na Polskę chłopie. Wybieraj zawód i zajęcie patrząc na Świat a nie koniec Świata! W PL nie ważne czy masz ogólniaka, technikum, studium czy studia ... I tak będziesz w 50% bezrobotny lub będziesz pracował w "NIE ZAWODZIE" jak 90% ludzi po studiach... Idź na inżynierię budowlaną. Projekty dróg, mostów, tuneli i innych! U Nas kokosów nie ubijesz lecz gdzie indziej już tak. Co będziesz robił jako fizyk w PL? Uczył w Gimnazjum fizyki?
    A może w aptece apap sprzedawał? U Nas Ci powiedzą: no jo... zawód ma, studia ma, fizyk, ale... popatrz co o tobie powiedzą Ci z Harwardu czy JEJLLL...
    Będziesz mały jak pionek i gdy pojedziesz szukać JOB do UK to ... konkurencją będą właśnie fizycy z w/w a nie chłopaki z polskiego Pośredniaka :-)
    Polscy studenci nie mają dostępu do tego - co mają na zachodzie. Czy polski student studiujący geologię jeździ na wykłady i praktyki do Afryki, Azji itp. w ramach szkoleń? Jeździ!!!!!!!!!! Palcem po mapie...
    Po 5 latach haraczowania tysiakami PLN co semestr okazuje się że w podzięce za wytrwałość i regularne opłaty za studia g.... wiesz, g.... masz i cieszysz się z przedrostka przed nazwiskiem typu inż. mec. doc. bo wychodzi na to że Polskie Studia dały Ci trzy sylaby do nazwiska, papier z pieczątką i k... w d....
    bo jako geolog - nigdy w życiu piramidy żeś na oczy nie widział...

Czy któryś ze studentów w PL na wydziałach mechaniki był choć raz w fabryce samochodów, fabryce ciężarówek itp.??????
    No był... Jak se Discovery z Polsatu zamówił...
    Żenada...
  • Level 9  
    box.mann masz poniekąd racje, ale... Ma iść na inżynierie budowlaną, nie zaprzeczam, na pewno będzie niezły $ po tym za granica, ale jeżeli go to nie interesuje i chłopak jest zainteresowany np tą informatyką to dlaczego nie? Deficyt informatyków za 5 lat będzie spory, tylko UWAGA mianem informatyka określam osobę przykładającą się do studiów, łapiąca jakiekolwiek praktyki choćby za półdarmo i próbującą jak najwięcej się nauczyć. Mówi się że dziś nie jest łatwo i jest sporo bezrobotnych informatyków, tylko czy ci informatycy to rzeczywiście informatycy? Jeśli ktoś ma głowę na karku, jest ogarnięty to z pewnością znajdzie pracę dobrze płatną jako informatyk, tym bardziej za 5 lat.