Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Indesit WIL105 - Nieprawid³owe wirowanie

dzasto 21 Jan 2013 16:42 7149 13
Tespol
  • #1
    dzasto
    Level 2  
    Witam!
    Moja pralka nieprawid³owo wykonuje proces wirowania, zarówno przy ustawieniu ca³ego cyklu prania czyli np. program 11, tylko p³ukania czy te¿ samego wirowania. Przy ustawieniu samego wirowania, po w³±czeniu programu pralka od razu uruchamia siê z du¿ymi obrotami (bez wolnych obrotów umo¿liwiaj±cych równomierne roz³o¿enie zawarto¶ci bêbna, co powoduje ¿e bêben zbyt mocno siê ko³ysze obijaj±c siê obudowê - w tym momencie zatrzyma³em, ¿eby nie uszkodziæ obudowy). Wyczyszczone zosta³y filtry, pompka itd itd., ale nadal to samo. Jeszcze ciekawostka jak przy uruchamianiu od³±czê pompkê (od³±czenie wtyczki od zasilania pompki) to startuje prawid³owo, tj. kilka wolnych obrotów (roz³o¿enie prania) i rozpoczyna pracê na wy¿szych obrotach. Oczywi¶cie do b³êdu zwi±zanego z brakiem pompki. Je¶li po uruchomieniu do³±czê z powrotem pompkê (nie pojawi siê b³±d) to do koñca cyklu idzie dobrze (pompa oczywi¶cie wypompowuje normalnie wodê). Dla sprawdzenia zamiast pompki pod³±cza³em ¿arówkê 25W (tyle co pompka) i efekt by³ taki sam, tzn. jak ¿arówka by³a pod³±czona od pocz±tku, to pralka "wariuje" a jak do³±czê ¿arówkê po wystartowaniu wirowania (przed b³êdem pompki) to cyklu idzie dobrze.
    Czy w takim przypadku wina jest pompki, programatora (wymieniaæ ca³y czy tylko jaki¶ element)? Programator ma symbol EDT0117.7
  • Tespol
  • #2
    Gobro
    Level 31  
    Do sprawdzenia tacho zainstalowane na osi silnika z drugiej strony jak ko³o pasowe. Odkrêci³ siê wirnik (tacho) , je¿eli nie to sprawdziæ czy podczas krêcenia wirnikiem tacho wytwarza napiêcie.
  • #3
    dzasto
    Level 2  
    Sprawdzi³em i chyba z tacho jest ok. nie wiem jaki ma dawaæ pr±d.
    Przy rozpoczêciu wirowania daje napiêcie ok. 3V przy przygotowaniu do wirowania (czyli takie wolne obracanie - rozk³adanie prania w bêbnie) i ok. 10-11V przy szybkich obrotach. Niestety ¿eby uruchomi³o siê z rozk³adaniem prania musia³em przy starcie od³±czyæ pompkê. Je¶li nie od³±czam pompki to od razu startuje na na du¿ych obrotach (i oczywi¶cie wtedy tacho daje od razu wiêkszy pr±d).
    Wydaje mi siê, ¿e to nie bêdzie wina tacho, bo pr±d z niego móg³by sterowaæ je¶li krêci siê wirnik, a przecie¿ przy starcie jeszcze wirnik siê nie krêci, wiêc i tacho nie daje napiêcia). Tak jak pisa³em je¶li przy samym starcie od³±cze pompkê i nawet 1 sekundê po starcie j± pod³±czê z powrotem, to ju¿ dalej dzia³a dobrze. Wiêc wydaje mi siê, ¿e ju¿ co¶ przed startem ¿le dzia³a. Byæ mo¿e to wa¿ne, bo taka ma³a pionowa p³ytka wlutowana w t± du¿± (steruj±c±), by³a trochê czarna jakby okopcona.
    Pralka Indesit WIL105 - Nieprawid³owe wirowanie
  • Tespol
  • #4
    DRAKO-pako
    Level 2  
    Witam, mam podobny lecz trochê inny k³opot z pralk±. Ca³y proces prania i wirowania przebiega normalnie, tylko pod sam koniec wirowania pralka po osi±gniêciu maksymalnych obrotów zatrzymuje siê ca³kowicie do zera i rusza znowu na maksymalne obroty i tak trzy razy za ka¿dym jej zatrzymaniem jest coraz gorzej bo ubrania w pralce podczas zatrzymania opadaj± na dó³ a ona zaczyna wirowaæ przez jakie¶ 15 sekund znowu na maksa i tak 3 razy potem jak pralka to prze¿yje to porusza bêbnem raz w lewo raz w prawo i koñczy cykl odblokowaniem zamka, bez ¿adnych b³êdów. Nie jest to wina silnika ani pr±dniczki zosta³a podmieniona z innej dzia³aj±cej pralki. W module by³ wymieniany triak i tak pralka zaczê³a siê zachowywaæ po jego wymianie.
  • #5
    w³adziowek
    Level 21  
    Triak do wymiany.
  • #6
    DRAKO-pako
    Level 2  
    Dziekujê za podpowied¼, ale tak te¿ zrobi³em i zero poprawy tacho sprawdzone i sprawne. Jest to na pewno wina jakiego¶ elementu w elektronice która zatrzymuje do zera obroty w chwili gdy powinny siê utrzymywaæ w okolicach 100obr/min po czym rozpêdziæ z powrotem bêben do wirowania nie pozwalaj±c aby ubrania opad³y po wcze¶niejszym roz³o¿eniu wsadu, bo z tym pralka w pocz±tkowej fazie radzi sobie doskonale
  • #7
    Piotr2608

    Level 40  
    W 8 na 10 takich przypadków, pomaga przeprogramowanie modu³u - warunek:
    - wszystkie elementy w pralce s± sprawne (tacho, silnik, pompa odp³ywowa,odp³yw ...)
    Maj±c modu³ mo¿na odczytaæ przy okazji kody b³êdów.
  • #8
    DRAKO-pako
    Level 2  
    Wszystkie elementy sprawna 100% pewny jestem bo za³o¿y³em inny panel z elektronik± i pralka dzia³a teraz bezb³êdnie, ale pozosta³em z niesprawnym modu³em którego móg³bym u¿yæ do innego sprzêtu. Na pewno jest to wina modu³u teraz to wiem i jestem pewny, pytanie pozostaje tylko czy kwestia programowa czy jaki¶ element który podtrzymuje obroty. Nie mam drugiego identycznego modu³u dla "badañ porównawczych" i ciê¿ko a wrêcz dla mnie nie mo¿liwe usuniêcie tej usterki. Dziêkuje za zaanga¿owanie i podpowied¼.
    Czêsto korzystam z Pañskiej strony i wiem ¿e takie programowania s± u Was do zrobienia, mo¿e siê odezwê na pewno siê nie poddam dopóki nie wykorzystam wszystkich sugestii i pomocy z Waszej strony

    Dodano po 12 [minuty]:

    Jeszcze jedno spostrze¿enie. Pralka która mia³a problemy z tym wirowaniem ma trzy pokrêt³a na przednim panelu jedno do sterowania obrotami z chwil± gdy pralka zani¿a³a obroty i powinna przyhamowaæ do oko³o 100 a zje¿d¿a³a do zera krêci³em pokrêt³em od obrotów i nie wyzerowa³a tylko je znacznie obni¿y³a aby znów wej¶æ na najwy¿sze obroty, my¶la³em ¿e potencjometr jest wadliwy ale po jego podmianie nic nie pomog³o, a jak odpi±³em ca³kowicie ten panel w trakcie wirowania pralka zachowywa³a siê tak samo czyli ¼le, wiêc na pewno nie panel steruj±cy jest przyczyn± z³ego wirowania.
  • #9
    dzasto
    Level 2  
    Trudno mi jest co¶ doradziæ. W moim przypadku, tzn. gdy pralka "¶wirowa³a" problemem okaza³o siê gniazdko eletryczne. Pralka w serwisie dzia³a dobrze a po przywiezieniu do domu to samo. Mo¿e to troche dziwne, ale wymiana gniazdka na nowe rozwi±za³o problem (tamto wcale nie by³o jakie¶ zabytkowe i wcze¶niej normalnie pralka na tym chodzi³a). Testowa³em najpierw pod³±czaj±c przez prze³u¿acz do innego gdniazdka (nawet na innej fazie) i pralka zaczê³a dzia³aæ normalnie, wiêc szuka³em gdzie jest problem i doszed³em do tego felernego gniazdka. Chyba dawa³o jakie¶ minimalne wahania napiêcia albo przebicie i sterowanie wariowa³o. Pewnie nie pomog³em, ale cytuj±c jednego go¶cia "kiedy pytaj± mnie..., odpowiadam".
  • #10
    DRAKO-pako
    Level 2  
    Tak zgadzam siê, jest to powszechne zjawisko "¶wirowania" pralek, ale w tym przypadku ca³y proces prania bez znaczenia jaki program i czas dzia³a be zarzutu do praktycznie ostatniej minuty jak ma zwolnic obroty do minimum i znowu siê rozpedziæ to ona tak jak pisa³em wczesniej zatrzymuje siê do zera ciuchy opadaj± a ta siê zbiera do rozpedu i tak trzy razy. Za tym trzecim to w pralce ju¿ spawy puszczaj± :-).
    Dzieki za odpowiedz

    Dodano po 3 [minuty]:

    Wydaje siê mi jednak ¿e modu³ bêdzie do przeprogramowania, ale nie wiem czy bêde siê w to bawi³. Mo¿na za 50z³ przy szczê¶ciu kupiæ u¿ywany modu³ albo ca³± pralkê. Nie jeden tak ju¿ skoñczy³ przynajmniej potem jest dawc± elektroniki.
  • #11
    czesciAGD.pl

    Level 12  
    Cze¶æ
    Mo¿e siê przyda :

    W razie awarii pralki, podczas wykonywania autotestu pralka
    ponownie przywo³a uprzednio sygnalizowany b³±d, który zostanie wy¶wietlony na
    wy¶wietlaczu nowego klucza sprzêtowego.
    Rodzaj b³êdu mo¿e zostaæ zasygnalizowany w ró¿ny sposób:
    - w modelach AVD b³±d mo¿e zostaæ wy¶wietlony bezpo¶rednio na wy¶wietlaczu
    urz±dzenia.
    - w modelach AVL b³±d jest sygnalizowany przez diody.

    Odczyt b³êdów sygnalizowanych przez diody
    W razie awarii urz±dzenia:
    1. Drzwiczki s± zablokowane
    2. Kontrolka blokady drzwiczek miga z du¿± czêstotliwo¶ci± (z prêdko¶ci± > 1 Hz)
    3. Diody na panelu migaj±, sygnalizuj±c b³±d zgodnie z tabel± (rys. 01).
    Poni¿ej na rys. 02 (Przyk³ad B³êdu F03) wskazano, w jaki sposób
    diody migaj± w razie awarii urz±dzenia oznaczonego kodem B³±d F03


    Lista b³êdów, usterek oraz ostrze¿eñ:

    F01: Triak silnika - spiêcie
    - Sprawdziæ ewentualn± nieszczelno¶æ - woda mo¿e dostawaæ siê
    do ³±cznika J9 powoduj±c spiêcie styków
    - Sprawdziæ skrzyniê zaciskow± silnika (ewentualny problem wynikaj±cy z
    agresywnego dzia³ania pozosta³o¶ci ¶rodków chemicznych na styki, co
    mo¿e powodowaæ spiêcie)
    - Wymieniæ p³ytê

    F02: Blokada silnika, obroto¶ciomierza - Spiêcie/Otwarta
    - Sprawdziæ, czy silnik nie jest zablokowany
    - Sprawdziæ wydajno¶æ styków ³±cznika J9 na p³ycie
    - Sprawdziæ uzwojenie obroto¶ciomierza i upewniæ siê, czy na ³±czniku
    przewodów J9 miêdzy pin 1 a 2 odczytuje siê warto¶æ rezystancji
    w zakresie od 115 ohm do 170 ohm. W razie spiêcia, otwartego obwodu,
    sprawdziæ okablowanie miêdzy pin 1 a 2 na ³±czniku J9 - dot. obroto¶ciomierza. W przypadku
    silnika trójfazowego, sprawdziæ, czy miêdzy pin 6 a 7 w ³±czniku J9 jest sta³a ci±g³a
    rezystancja.
    - Wymieniæ silnik
    - Wymieniæ kartê

    F03: Wykryto Otwarty obwód lub spiêcie NTC, b±d¼ sklejony przeka¼nik elementu grzejnego prania
    (sygnalizowanie obecno¶ci nape³nienia)
    - Sprawdziæ wydajno¶æ styków ³±cznika J8 na p³ycie
    - Sprawdziæ NTC upewniaj±c siê, czy na ³±czniku przewodów J8 w pin 11 i 12 warto¶æ
    rezystancji na temperaturê otoczenia 20°C wynosi ok. 20Kohm.
    - Je¶li wyniki pomiaru bêd± nieprawid³owe, sprawdziæ ci±g³o¶æ przewodów miêdzy J8/NTC
    Sprawdziæ ten sam parametr bezpo¶rednio na NCT
    - Wymieniæ NTC
    - Wymieniæ p³ytê

    F04: Obecno¶æ równoczesna wska¼nika pustego i przep³ywu (presostat sklejony na pustym).
    Je¶li styk presostatu jest sklejony na wskazaniu pusty, pralka pobiera wodê
    do osi±gniêcia poziomu przep³ywu. Pompa spustowa zostanie automatycznie uruchomiona przez
    styk na presostacie przep³ywu.
    - Sprawdziæ wydajno¶æ styków ³±cznika J3 na p³ycie
    - Sprawdziæ stan presostatu upewniaj±c siê, czy na ³±czniku przewodów J3 miêdzy pin 2 i
    4 jest ci±g³o¶æ rezystancji (powinna byæ jedynie przy pustym bêbnie), miêdzy pin
    2 i 3 ci±g³o¶æ rezystancji (powinna byæ jedynie przy wodzie w bêbnie), oraz miêdzy
    pin 2 i 1 ci±g³o¶æ rezystancji (powinna byæ jedynie, je¶li woda jest w bêbnie
    na poziomie wy¿szym ni¿ standardowy, tj. powy¿ej po³owy drzwiczek).
    - Sprawdziæ przewody miêdzy ³±cznikiem J3 a presostatem
    - Wymieniæ presostat
    - Wymieniæ kartê.

    F05: Wykryto blokadê pompy bez osi±gniêcia stanu pustego przez presostat
    - Sprawdziæ wydajno¶æ styków ³±cznika J9 na p³ycie, aby upewniæ siê, ¿e
    miêdzy pin 8 a 9 jest napiêcie 220V
    - Sprawdziæ pompê: czy dociera zasilanie
    - Sprawdziæ filtr pompy + odp³yw w ¶cianie
    - Wymieniæ pompê
    - Wymieniæ p³ytê

    F06: Nie w AVD i AVL

    F07: Wykryto brak absorpcji elementu grzewczego prania (b³±d jest sygnalizowany, gdy
    presostat jest w stanie pustym)
    - Sprawdziæ wydajno¶æ styków ³±cznika J3 na p³ycie
    - Sprawdziæ na ³±czniku J3, pin 5 i 6, ci±g³o¶æ elementu grzejnego
    prania. Element grzejny o mocy 1800W 230V posiada rezystancjê 25 ohm.
    - Sprawdziæ pod³±czenie presostatu z ³±cznikiem J3, pin 2 i 3: nie powinno tam byæ
    ci±g³o¶ci rezystancji (ci±g³o¶æ wymagana standardowo przy stanie pe³nym).
    - Sprawdziæ pod³±czenie presostatu z ³±cznikiem J3, pin 2 i 4: nie powinno tam byæ
    rezystancji.
    - Wymieniæ element grzewczy
    - Wymieniæ presostat
    - Wymieniæ p³ytê

    F08: Przeka¼nik elementu grzewczego prania sklejony (sygnalizacja w stanie pustym) lub
    sklejony presostat w stanie pe³nym (równocze¶nie stan pusty i pe³ny)
    - Sprawdziæ wydajno¶æ styków ³±cznika J3 na p³ycie
    - Sprawdziæ stan presostatu upewniaj±c siê, czy na ³±czniku przewodów J3 miêdzy pin 2 i
    4 jest ci±g³o¶æ rezystancji (powinna byæ jedynie przy pustym bêbnie), miêdzy pin
    2 i 3 ci±g³o¶æ rezystancji (powinna byæ jedynie przy wodzie w bêbnie), oraz miêdzy
    pin 2 i 1 ci±g³o¶æ rezystancji (powinna byæ jedynie, je¶li woda jest w bêbnie
    na poziomie wy¿szym ni¿ standardowy, tj. powy¿ej po³owy drzwiczek).
    - Sprawdziæ przewody miêdzy ³±cznikiem J3 a presostatem
    - Sprawdziæ pod³±czenie elementu grzejnego z ³±cznikiem J3, pin 5 i 6.
    - Wymieniæ presostat
    - Wymieniæ p³ytê

    F09: Wykryto b³±d ustawieñ urz±dzenia (b³±d eeprom)
    - W przypadku p³yty produkcyjnej ze spawanym eeprom: wymieniæ p³ytê i
    eeprom
    - W przypadku p³yty i eeprom zamiennych, sprawdziæ prawid³owo¶æ
    po³o¿enia eeprom w obsadzie p³yty

    F10: Brak sygna³u stanu pe³nego i pustego
    - Sprawdziæ wydajno¶æ styków ³±cznika J3 na p³ycie
    - Sprawdziæ stan presostatu upewniaj±c siê, czy na ³±czniku przewodów J3 miêdzy pin 2 i
    4 jest ci±g³o¶æ rezystancji (powinna byæ jedynie przy pustym bêbnie), miêdzy pin
    2 i 3 ci±g³o¶æ rezystancji (powinna byæ jedynie przy wodzie w bêbnie), oraz miêdzy
    pin 2 i 1 ci±g³o¶æ rezystancji (powinna byæ jedynie, je¶li woda jest w bêbnie
    na poziomie wy¿szym ni¿ standardowy, tj. powy¿ej po³owy drzwiczek).
    - Sprawdziæ przewody miêdzy ³±cznikiem J3 a presostatem
    - Wymieniæ presostat
    - Wymieniæ p³ytê

    F11: Wykryty brak odpowiedzi zwrotnej pompy (pompa spustowa od³±czona lub przerwane
    uzwojenie)
    - Sprawdziæ wydajno¶æ styków ³±cznika J9 na p³ycie
    - Sprawdziæ na ³±czniku J15, pin 1 i 2 (w przypadku pralki z blokad± drzwiczek
    Easy Door) lub na ³±czniku J9, pin 8 i 9 (w przypadku tradycyjnej blokady drzwiczek)
    ci±g³o¶æ pompy, sprawdzaj±c jednocze¶nie, czy warto¶æ oporu czynnego wynosi
    170 ohm.
    - Sprawdziæ przewody miêdzy ³±cznikiem J15 (lub J9) a pomp±
    - Wymieniæ pompê
    - Wymieniæ p³ytê

    F12: Brak komunikacji miêdzy p³yt± wy¶wietlacza / diodami a p³yt± g³ówn±
    - Sprawdziæ wydajno¶æ styków ³±cznika J11 na p³ycie
    - Sprawdziæ ci±g³o¶æ miêdzy ³±cznikiem J11 a ³±cznikiem 5-dro¿nym poprzez p³ytê wy¶wietlacza
    - Wymieniæ p³ytê g³ówn±
    - Wymieniæ p³ytê wy¶wietlacza/diod

    F13: Sonda NTC suszenia otwarta / Przewody NTC uk³adu suszenia roz³±czone
    - Sprawdziæ wydajno¶æ styków ³±cznika J10 na p³ycie
    Sprawdziæ NTC na ³±czniku J10, pin 7 i 8, aby upewniæ siê, czy warto¶æ rezystancji sondy w temperaturze otoczenia 20°C wynosi ok. 20Kohm
    Sprawdziæ ci±g³o¶æ przewodów od ³±czników J10 do NTC
    Wymieniæ NTC
    Wymieniæ kartê

    F14: Element grzejny suszenia - otwarty obwód lub niepod³±czony
    Sprawdziæ wydajno¶æ styków ³±cznika J2 na p³ycie
    Sprawdziæ na przewodach ³±cznika J2, pin 1 i 2, czy zapewniaj± ci±g³o¶æ elementu grzejnego suszenia oraz czy warto¶æ rezystancji dla elementu 1300W 230V wynosi ok. 40Kohm
    Ponownie pod³±czyæ przewody miêdzy ³±cznikiem J10 a elementem grzejnym suszenia
    Wymieniæ grza³kê
    Wymieniæ kartê

    F15: Element grzejny suszenia jest ci±gle aktywny (styk przeka¼nika suszenia jest sklejony lub triak suszenia uleg³ spiêciu)
    Sprawdziæ wydajno¶æ styków ³±cznika J2 na p³ycie
    - Sprawdziæ przewody miêdzy ³±cznikiem J2 a elementem grzejnym suszenia
    Sprawdziæ przewody miêdzy ³±cznikiem J3 a presostatem
    Wymieniæ kartê

    F16: Blokada bêbna (tylko ³adowane od góry)

    F17: Blokada drzwiczek - od³±czenie zasilania/otwarty obwód (model z Easy Door)
    - Sprawdziæ przewodach ³±cznika J4, na p³ycie, miêdzy pin 3 i 4, czy
    jest zasilanie sieciowe 230V, (brak w urz±dzeniu w trybie czuwania),
    a pomiêdzy pin 3 i 5, czy jest zasilanie na wyj¶ciu
    blokady drzwiczek 230 V
    - Sprawdziæ na ³±czniku J4 na p³ycie, miêdzy pin 1 a 2, czy jest ci±g³o¶æ
    rezystancji mikrowy³±cznika drzwiczek (przy zamkniêtych drzwiczkach on otwartych off)
    Sprawdziæ ci±g³o¶æ przewodów od ³±cznika J4 do blokady drzwiczek
    - Sprawdziæ zaczep drzwiczek
    - Wymieniæ blokadê drzwiczek
    - Wymieniæ p³ytê

    F17: Blokada drzwiczek - od³±czenie zasilania/otwarty obwód (tradycyjna blokada drzwiczek, nie Easy Door)
    - Sprawdziæ przewodach ³±cznika J4, na p³ycie, miêdzy pin 2 i 3, czy
    jest zasilanie sieciowe 230V, (brak w urz±dzeniu w trybie czuwania),
    a pomiêdzy pin 3 i 1, czy jest zasilanie na wyj¶ciu
    blokady drzwiczek 230 V
    - Sprawdziæ zaczep drzwiczek
    - Wymieniæ blokadê drzwiczek
    - Wymieniæ kartê

    F18 --> B³±d komunikacji mikroprocesora / DSP (Digital Signal Processor)
    -Wymieniæ kartê
  • #12
    Piotr2608

    Level 40  
    czesciAGD.pl wrote:
    Cze¶æ
    Mo¿e siê przyda :


    Te kody b³êdów nie s± od tej pralki. W nos mo¿ecie sobie je wsadziæ.
    To s± kody b³êdów od pralek z modu³ami EVOII a nie Arcadia.
  • #13
    czesciAGD.pl

    Level 12  
    Piotr2608 wrote:
    czesciAGD.pl wrote:
    Cze¶æ
    Mo¿e siê przyda :


    Te kody b³êdów nie s± od tej pralki. W nos mo¿ecie sobie je wsadziæ.
    To s± kody b³êdów od pralek z modu³ami EVOII a nie Arcadia.


    Spoko i tak jestem wdzieczny ¿e tylko w nos mam sobie to wsadziæ :P Pralka Indesit WIL105 - Nieprawid³owe wirowanie

    Wrzuci³em co mam w serwisówce do takiego modelu
    Pozdrawiam
  • #14
    Piotr2608

    Level 40  
    czesciAGD.pl wrote:
    Spoko i tak jestem wdzieczny ¿e tylko w nos mam sobie to wsadziæ

    Bez obrazy :) ale te kody s± naprawdê ma³o przydatne w tym wypadku.
    Modu³ to Arcadia co widaæ na zdjêciu powy¿ej #3
    a tu:
    DRAKO-pako wrote:
    i koñczy cykl odblokowaniem zamka, bez ¿adnych b³êdów.