Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kalibracja obrazu a nowy telewizor..

21 Sty 2013 19:23 11643 9
  • Poziom 10  
    Zakładam ten temat aby uzyskać odpowiedź na pytanie.. czy profesjonalna kalibracja obrazu rzeczywiście jest konieczna? Pytam dlatego, że kosztowałoby mnie to ok. 400zł (dojazd 150), a to jest dużo pieniędzy..

W testach HDtv podają, że w modelu philips 46pfl5507k kalibracja jest konieczna, ale w przypadku panasonica 47et5 już tego nie piszą... O co chodzi? Czy ustawienia panasonica są łatwiejsze do ogarnięcia przez zwykłego użytkownika?

Kolejne pytanie podczepione pod ten temat - na czym polega skalowanie SD. Czy dzieje się to automatycznie (włączam telewizor i mam przeskalowany obraz, włącza dvd i mam HD), czy trzeba przed każdym oglądaniem ustawiać specjalną opcję?
  • Poziom 9  
    powinno być automatyczne ( skalowanie)

Dodano po 1 [minuty]:

propnuje samemu w miarę możliwości ustawić sobie obraz a zaoszczędzisz 400zł drogą przecież nie chodzi
  • Poziom 10  
    Właśnie tak zrobiłem w przypadku starego lcd-ka, obraz mi się podoba, oprócz fatalnej czerni i nie lepszej bieli :/

Czyli kiedy w telewizorze ze "świetnym skalowaniem" włączę film na dvd, to obraz ulegnie znacznej poprawie? I nie muszę się martwić że 47cali z 3m to za dużo?
  • Poziom 13  
    Jest taka fajna stronka Link
    Firma która tworzy materiały testowe dla profesjonalistów, można sobie ściągnąć trochę materiału i nawet są filmiki jak ustawić różne modele telewizorów.
    Materiał jest po niemiecku i angielsku.
    Ja ustawiłem mój telewizor według ich procedury i obraz jest rewelacyjny (jak na LCD) jednak bez obrazów testowych byłoby to niemożliwe
  • Poziom 10  
    Do modelu philips pfl5507k kompatybilne są 2 różne rodzaje okularów 3D. Jedne kosztują 150, drugie 2 razy więcej. Jaka jest różnica między nimi?
  • Poziom 19  
    Jeśli chodzi o kalibrację - głównym jej zadaniem jest tak skonfigurować telewizor, aby oddawał on jak najlepiej obraz który chciał nam przekazać reżyser filmu - czyli jak najbardziej naturalny obraz. Kalibracja konieczna nie jest - możesz samodzielniej próbować ustawić obraz tak aby pasował on do Twojego gustu. Myślę, że powinieneś przeczytać ten artykuł:
    http://blog.skalibrujtv.pl/2012/05/ustawienia-kalibracyjne-do-skopiowania/
  • Poziom 10  
    szymoniks napisał:
    Zakładam ten temat aby uzyskać odpowiedź na pytanie.. czy profesjonalna kalibracja obrazu rzeczywiście jest konieczna? Pytam dlatego, że kosztowałoby mnie to ok. 400zł (dojazd 150), a to jest dużo pieniędzy..

Kolejne pytanie podczepione pod ten temat - na czym polega skalowanie SD. Czy dzieje się to automatycznie (włączam telewizor i mam przeskalowany obraz, włącza dvd i mam HD), czy trzeba przed każdym oglądaniem ustawiać specjalną opcję?

Ad. 1 Aby odpowiedzieć na pytanie czy kalibracja jest konieczna trzeba określić własne potrzeby i priorytety. Stwierdzenie, że kalibracja jest konieczna do używania TV brzmi absurdalnie. Bez niej telewizor przecież też pracuje, wyświetla obraz, jakieś kolory i większości osób to wystarcza, jednak gdy zależy nam na wierności oddania obrazu tj. reprodukcji najbliższej temu co zaaprobował reżyser wraz z ekipą filmową to wtedy tak, kalibracja staje się koniecznością.

Ad. 2 Skalowanie to proces zmiany rozdzielczości obrazu np. z SD do HD tak aby obraz wypełniał cały ekran (wszystkie piksele). Oczywiście dzieje się automatycznie. Gdy do telewizora masz podłączone zewnętrzne źródło (np. tuner SAT) to on przeprowadza skalowanie do wyższej rozdzielczości (przeważnie 1080i).
  • Poziom 1