Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt zasilacza impulsowego na TOP245

montertb 21 Jan 2013 21:34 3195 3
 • #1
  montertb
  Level 22  
  Witam,
  (zmieniłem tytuł wątka na bardziej aktualny, 16.11.2016)

  W załączniku umieściłem schemat zasilacza impulsowego z miksera Behringera. Daje on +-15, 48V phantom i 5V do zasilania cyfrowego procesora efektów.
  Fajna sprawa, mógłby się przydać dla majsterkowiczów przedwzmacniaczy audio, mikserów, korektorów itp.

  Schemat jest zrozumiały, części znane i raczej dostępne. Opracował bym płytkę do tego schematu, ale mam problem z transformatorem, a szczególnie z jego uzwojeniem.
  Czy mógłby jakiś specjalista od zasilaczy impulsowych rzucić okiem i spróbować dobrać coś z dostępnych materiałów (np. rdzenie i karkasy ze sklepu TME)? Jaki drut, ilość zwojów dla tych napięć

  Projekt zasilacza impulsowego na TOP245 Projekt zasilacza impulsowego na TOP245 Projekt zasilacza impulsowego na TOP245 ...?
 • #2
  Dykus
  Level 27  
  Przetwornica zbudowana na układzie TOP245, a więc na stronie Power Integrations:
  http://investors.powerint.com/
  znajdziesz oprogramowanie do projektowania zasilaczy impulsowych na tym układzie - PI Expert. Projektowanie sprowadza się do podania podstawowych parametrów zasilacza i na tej podstawie program dobiera elementy i opisuje sposób wykonania transformatora. Musisz znać jednak wydajność prądową dla każdego wyjścia oraz uwzględnić odpowiednio wyższe napięcie przed stabilizatorami/filtrami. Rdzeń możesz wybrać taki, jak w zasilaczu ze zdjęcia (zwymiaruj) - program przeliczy trafo. Elementy znajdziesz w TME lub w Feryster. Tam też nawiną Ci taki transformator za niewielkie pieniądze...
 • #3
  montertb
  Level 22  
  No własnie dzięki, nie wpadł bym na to sam. W weekend usiądę i spróbuję wygenerować jakieś wyniki, następne się tutaj pochwalę (z prośbą o sprawdzenie...).
  Program już pobrałem, zaglądnąłem także do noty tego układu i widzę że jest to chyba dość standardowe rozwiązanie zasilacza (typu Flyback)

  Wydajność zasilacza dla +-15V powiedzmy +-1A, dla 5V, powiedzmy 0,5A, 48V, powiedzmy 100mA max.
 • #4
  montertb
  Level 22  
  Minęły prawie 4 lata.. :D
  Strona http://investors.powerint.com/ już nie działa, ale dostałem się do oprogramowania "PI Expert Online" i zmajstrowałem taki projekt zasilacz jak w PDFie w załączniku (cały projekt wygenerowany w PiExp.)

  Projekt zasilacza impulsowego na TOP245

  W jakimś najbliższym czasie będę chciał wykonać PCB do tego zasilacza i nawinąć transformator.
  Teraz mam pytania, jaki karkas użyć, do rdzenia E25/13/7 wielkiego wyboru nie ma, ale jak już jest to mam do dyspozycji 1-dno sekcyjny i 2-wu sekcyjny, w projekcie na rysunku widzę karkas jednosekcyjny, ale poszczególne uzwojenia przedzielone są taśmą. Tak mam zostawić? nie rozdzielać uzwojenia pierwotnego i wtórnego (bezpieczeństwo...?).
  W tego typu przetwornicy i transformatorze nie używamy przekładki rdzeni?
  Jeszcze tak dla pewności, uzwojenie np. "Bias" to tak jak na rysunku widać - dwa druty obok siebie nawijane w 2 zwojach. Nie "na sobie" tylko obok siebie..?

  Jak ma się taki zasilacz impulsowy domowego wykonania do przepisów, norm. Mogę go wykonać i bez stresu włączyć do sieci energetycznej, mając pewność że nie będę siał zakłóceniami do sieci? A mogę go masowo produkować, czy potrzebne są badania, certyfikaty odpowiednich instytucji itd...?