Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SCART,RGB - Standard RGB w złączu SCART

Wojtek001 21 Sty 2013 21:36 1758 2
  • #1 21 Sty 2013 21:36
    Wojtek001
    Poziom 15  

Potrzebuję uzyskać informacje na temat przybliżonego udziału poszczególnych składowych kolorów RGB w ogólnym obrazie wyświetlanym w telewizorze.

W złączu scart są wyprowadzone piny R,G,B. Dodatkowo aby wybrać standard RGB (bo piny te służą także do transmisji YPbPr) należy podać na styk 16 napięcie od 1V do 3V. Czy jest jeszcze coś o czym nie wiem :?:

Na angielskiej wikipedii przeczytałem też ,że do działania transmisji RGB potrzebny jest jeszcze 1 lub 2 dodatkowe sygnały (synchronizacja pozioma i pionowa lub tylko jedna z nich ). Co więcej istnieje również "odmiana" standardu korzystająca z kanału G do przesyłania informacji na temat synchronizacji.
    Ponieważ nie potrzebuję "przechwycić" obrazu ale jedynie uzyskać informację o udziale poszczególnych składowych ta dodatkowa linia danych nie jest mi zbyt potrzebna.Chcę tylko wiedzieć czy kanałem G nie lecą jakieś dodatkowe informacje. Ewentualnie linia synchronizacji przydała by się do sprawdzania kiedy następuje moment rozpoczęcia kolejnego cyklu lub gdybym chciał rozwinąc projekt o odrębną analizę dwóch połówek obrazu.

Pomyślałem że dobrym rozwiązaniem było by podłączenie do wyjść RGB filtrów uśredniających RC (ustawionych na 50 * ilość pikseli Hz) a następnie za pośrednictwem nich podłączenie przetworników A/C zawartych w mikro kontrolerze.Mirkokontroler co jakiś czas (dużo mniejszym niż cała prędkość transmisji) sczytywał by te wartości.
    Tylko tu pojawia się problem z tymi filtrami i dobraniem częstotliwości: czy jest jakaś norma określająca z jaką częstotliwością i w jakiej rozdzielczości jest przesyłany obraz w standardzie RGB czy też zależy to od TV :?:

1 2
  • #2 21 Sty 2013 21:41
    mirex
    Poziom 43  

Wojtek001 napisał:
    Potrzebuję uzyskać informacje na temat przybliżonego udziału poszczególnych składowych kolorów RGB w ogólnym obrazie wyświetlanym w telewizorze.

Przybliżony udział składowych wynosi od 0 do 100% na jeden kolor, w zależności od treści obrazu.

0
  • #3 21 Sty 2013 21:43
    Wojtek001
    Poziom 15  

mirex napisał:

Przybliżony udział składowych wynosi od 0 do 100% na jeden kolor, w zależności od treści obrazu.

No wiesz, chodziło mi o trochę bardziej przybliżone informacje.
    A tak w ogóle chodzi mi o zrobienie ambilight do TV z funkcją reagowania na wyświetlany obraz (np na "sztywno" albo z pewną bezwładnością aby powstał przyjemny dla oka efekt ale tym zajmie się już uC).
    Przeczytałem przed chwilą że sygnał synchronizacji pojawia się na kanale G i jest ujemny. Czy tylko ten sygnał jest ujemny? Inne odpowiedzialne za informacje o kolorach są tylko dodatnie? I czy sygnał synchronizacji pojawia się co piksel czy co cykl?
    Kurcze, gdybym miał oscyloskop sam bym to sprawdził.

0