Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bariera opto do licznika wejść/wyjść nie wykrywa.

22 Sty 2013 00:14 1794 2
  • Poziom 28  
    Witam,
    wykonałem barierę optyczną w podczerwieni na podstawie tego schematu: http://www.krzysztofg.elb.vectranet.pl/projekty/mikroprocesorowy_sterownik_oswietleniem.htm

Moja wersja jest tu: Bariera opto do licznika wejść/wyjść nie wykrywa.

W zasadzie schemat niewiele się różni. Różni on się zastosowanymi elementami smd BC847 i np rezystorami nie 1,1k a 1k i nie 5,1k a 5,6k. Pozostałe elementy są w zasadzie bez zmian.

Niestety układ nie działa, nie odbiera i nie przetwarza wysyłanych z nadajnika impulsów 50Hz. Na oscyloskopie pojawiają się jakieś minimalne impulsy (Vpp=około 2V) na samych anodach diod odbiorczych jednak nie powodują on wysterowania tranzystorów.

Do tej pory wymieniłem tranzystory, diody (zastosowałem BPW82 i jakieś inne odbiorcze) i bez zmian. Na wyjściu układu odbiorczego ciągle mam 1 logiczną. Nadajnik na pewno generuje fale 50Hz (sprawdzone na oscyloskopie).

Proszę o ew wskazówki do uruchomienia.
  • Poziom 35  
    Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie klasyczne rozwiązanie z wykorzystaniem specjalizowanego odbiornika podczerwieni. Jako przykład podaję to rozwiązanie. Działa bez zarzutu i trzeba tylko przystosować stopień wykonawczy do swoich celów.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2233664.html

Każda bariera optyczna, aby dobrze działała, nadajnik musi wysyłać falę nośną o pewnej, dość dużej częstotliwości (np. 40kHz) zmodulowaną częstotliwością roboczą. Odbiornik musi mieć selektywne filtry dopasowane do częstotliwości nośnej. W takim systemie unika się zakłóceń od np. światła słonecznego, żarówek, itp.
  • Poziom 28  
    Rozpatrywałem wykorzystanie odbiornika np na 36kHz ale mi sie odechciało ;)...ostatecznie wybrałem ten powyżej mimo że jest on czuły na oświetlenie.

I faktycznie oświetlenie było jednym z czynników zakłócających (dodawana była składowa stała na bazie tranzystorów. Oświetlenie pochodziło od reflektora LED 7W i halogena 50W.
    Dodatkowo później okazało się, że miałem niepotrzebnie dodatkowo włączone podciąganie w uP, który nie czytał stanów na wyjściu układów odbiorczych.