Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Asus X57Vn - Układ Chłodzenia Laptopa - Zanik Pracy Wentylatora Głównego

JacobJakub 22 Jan 2013 00:56 2934 5
    JacobJakub
    Level 9  
    Witam Was. Dwa Miesiące temu mój wiatrak zaczął głośno chodzić, co lepsze z dnia na dzień coraz głośniej. Mój laptop tracił powoli umiejętności uruchamiania mocniejszych gier, generowania grafiki 3D lub renderingu filmów. Miesiąc temu padł na amen. Zero w nim ruchu. No oczywiście że się przetarł. Od miesiąca pracowałem na laptopie bez chłodzenia, najmocniejsze co od tamtego czasu robiłem to granie w Fallouta 1-2 (60C-70C) oraz oglądałem sporadycznie YT(90C !!!!) Wczoraj, wkońcu po długich oczekiwaniach otrzymałem nowy egzemplarz oryginalnego wiatraka do mojego modelu układu chłodzenia.
    Zdjąłem pokrywe A, poodkręcałem pipy(brak jakich kolkwiek wulgaryzmów !!) od procka i od GPU, obczyściłem z starej pasty, wykręciłem stary wiatrak(poruszany palcem, strasznie ciężko chodził, ewidetnie przetarty) wkręciłem nowy, nasmarowałem nową pastą, poskręcałem, e Wuala! Nie Działa ! Everest mówi że komputer wykrywa [Wentylatory-> Procesor: 100RPM] kiedy to wiatrak wcale nie chodzi/nie kręci się. Pomóżcie mi, proszę ja was, bo ja już jestem za głupi na to coś.

Może się coś rozlutowało, może gdzieś jest jakiś zimny lut/ deformacja ? Może da się to zauważyć gołym okiem lub soczęwką zegarmistrzowską ? Może za pomocą gorącego powietrza da się to naprawić ? Może znowu zmusić laptop do pracy w wysokiej temperaturze i luty akurat znowu wrócą na swoje miejsce.

Z góry dziękuje za pomoc i za pracę z kimś takim jak ja.
    Pozdrawiam JacobJakub.
    Kasek21
    Level 43  
    Wentylator zamontowany taki sam? O takich samych parametrach?

Jakie napięcie jest na złączu wentylatora?

Nie wiatraki bo takowe są w Holandii tylko wentylatory.
    JacobJakub
    Level 9  
    @Kasek21
    Kasku, napisałem że otrzymałem wentylator, ORYGINALNY, czyli identyczny jak fabryczny do mojego Asusa.
    Nie wiem jakie napięcia przy złączu, jutro sprawdzę będąc w pracowni.

Ps. Oj no przecież wiem ! :P Kilkukrotnie użyłem słowa wentylator.
    JacobJakub
    Level 9  
    Gniazdo 4 Pinowe.
    Od lewej:
    Pin 1 -> 4 = 1,68V
    Pin 2 -> 4 = 2,80V
    Pin 3 -> 4 = 5V

Takie wartości zwraca Voltomierz przy włączonym laptopie, kolejne kanały odpowiadają za poszczególne tryby pracy:
    Temperatura <50C = k1 ~ 2000RPM
    50C-75C = k2 ~ 2500RPM - 4000RPM
    >75C = k3 ~ >4000RPM (potrafił nawet 6k-7k obrotów)

czyli to nie gniazdo, coś innego nie gra. Czekam na propozycje.
    zatronik1
    Level 25  
    Zrób test samego wiatraka. Czerwony 5V czarny GND. Wiatrak z asusa tak połączony ma kręcić się na maksymalnych obrotach. Pozostałe przewody to PWM >spowalnia lub zatrzymuje wiatrak i tacho to info o obrotach. Pomiar napięcia na nich niewiele wnosi bo są tam przebiegi impulsowe.

Asus X57Vn - Układ Chłodzenia Laptopa - Zanik Pracy Wentylatora Głównego

To z innego asusa ale zasada ta sama.
    JacobJakub
    Level 9  
    Mega odkopywanie i w mega czasie(czyt. przyznaje się do błędu) ale muszę to napisać.
    Po pierwsze, do samego wiatraka dostałem się zdejmując dolną klapkę, odkręcając i najnormalniej w świecie wyjmując radiator z wiatrakiem i rurkami. Uważać trzeba aby nie wyginać rurek.
    Po drugie, tak, okazało się że zakupiony przezemnie wentylator był wadliwy. Mój błąd.
    Po trzecie, wpadłem na pewien pomysł który poskutkował. Wymontowałem wentylator(ten który miałem) z laptopa i z układu chłodzącego, następnie, rozdzieliłem część plastikową od silnika(ostrożnie podważając, krokowo, ale spokojnie). Następnie przeczyściłem obydwie częśći(spirytus chirurgiczny), następnie nasmarowałem metalową część oraz środek silniczka, olejem wazelinowym, zmontowałem, uruchomiłem laptopa i CUD: Zaczął się obracać. Z początku bardzo wolno, ale z minuty na minute coraz szybciej. Następnie wyczyciłem pozostałości, i powtórzyłem całą procedure 3 razy. Teraz, i aż do teraz, pracuje dalej na tym kiedyś nie działającym wiatraku, czasem trochę zabrzęczy, ale czuje że znowu nadchodzi moment ażeby go wyczyścić. Mam nadzieję że moje wypociny, komukolwiek się przydadzą. Pozdrawiam, i dziękuje wszystkim za pomoc.