Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cyrkulacja wody w mieszkaniu z logotermą

22 Sty 2013 13:04 2943 1
  • Poziom 10  
    Witam,

Mamy w bloku system logoterm, ciepła woda i c.o. są ogrzewane przez to urządzenie, jest 1 wodomierz zimnej wody i licznik ciepła.
    Moje mieszkanie oddalone jest od pionu na tyle, że muszę czekać, aż upłynie ok 8 litrów wody z przewodów, zanim popłynie ciepła woda. Napisałam pismo reklamacyjne do dewelopera, aby wykonali mi cyrkulacje, bo ilość wylewanej do kanału wody jest niezgodna z przepisami. Po 3 l mam mieć ciepłą wodę.

Po ponaglaniu ich wczoraj przyszli panowie i na klatce (tam gdzie jest pion) zaczęli coś majstrować, okazało się że wstawili mi pompę cyrkulacyjną. Zdziwiłam się, bo nikt mnie nie informował, że coś mają robić i co.

Jaka instalacja i jak poprowadzona. Dotąd wszędzie gdzie czytałam i pytałam, słyszałam, że żeby można było zastosować cyrkulację, to musi być poprowadzona 3 rura. Już zastanawiałam jak tego dokonać, przy położonych płytkach, parkiecie itp, czy sufitem podwieszanym, a on mi mówią, że poprowadzona zastanie tak, że nie będę jej widziała..

Czyli jak - pytam, a oni : rura w rurze. Zdębiałam, czyli do rur, które już są w wylewce, pod podłoga ma być wprowadzona rura cyrkulacyjna???? Co to za cuda? czy takie rzeczy się, robi? Czy to dobrze działa?

Cały układ cyrkulacji wykonany ma być za licznikiem ciepła, czyli będę mieć stale podgrzewaną wodę na swój koszt, a pompa ma być podłączona do mojej energii.. i tu mój protest!

Projektant i wykonawca chcieli zaoszczędzić na kosztach sytuując tylko jeden pion na klatkę, z niekorzyścią dla naszych mieszkań (najbardziej oddalone skrajne), to dlaczego teraz za moje pieniądze mam uzyskać "komfort", który inni mają po prostu! Ja mam co miesiąc ponosić koszt podgrzewania wody, która krążyć będzie do mojego mieszkania?

Proszę o pomoc, w jaki sposób można wykonać instalację cyrkulacji, żeby to było po ich stronie, jak w pionie (ciepło technologiczne), np zrobić cyrkulację do moich drzwi i stąd mierzyć ilość zużytego ciepła. Oni mówią, że to niemożliwe. Co ja mogę zrobić?

Małgosia
  • Poziom 15  
    Problem rozwiązałoby przeniesienie Logotermy do mieszkania. Technicznie prawdopodobnie byłoby to możliwe, ale nikt jak sądzę nie zgodzi się na to łącznie z Tobą -zmiany w projekcie, dodatkowe koszty, przekucia w wykończonym już mieszkaniu.
    Myślę, że pogodzisz się jednak z dodatkowymi kosztami na cyrkulację ograniczoną, gdyby zakończyli jej montaż gdzieś w korytarzu. Koszty eksploatacyjne przy dobrze ustawionym reżimie pracy nie będą duże. Energia elektryczna do zasilania pompy pracującej cyklicznie ( w sumie ok. 1 godz/dobę) to niecała 1 kilowatogodzina na miesiąc. Koszt energii cieplnej spodziewam się nie będzie rażący, będzie to okresowe podgrzewanie wymiennika i kilku metrów izolowanej rury. Wodomierz podczas cyrkulacji nie będzie naliczał przepływu.