Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie schematu atmega

22 Sty 2013 16:22 2004 7
  • Poziom 2  
    Witam, z racji że jestem początkujący w tej dziedzinie proszę o sprawdzenie schematu sterowania mikroservami http://www.helipad.pl/serwo_tower_pro_sg_90-289.html.
    Z góry dzięki za wszelakie sugestie.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 19  
    Brakuje kondensatorów odsprzęgających między Vcc a Gnd w atmedze8 i w L293D

Pozdrawiam :)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 39  
    Kolejny błąd to łączenie razem zasilania logiki i stopnia mocy L293D , logika +5V natomiast stopień mocy bezpośrednio do źródła zasilania , o silniki nie masz się co martwić ponieważ masz dość duży spadek na samym mostku H ponadto przewidziałeś sterowanie wejść Enable myślę że sygnałem PWM . Jeżeli dobrze widzę przewidziałeś moduł BTM222 tu niestety nie jest tak prosto po pierwsze napięcie zasilania , po drugie poziomy stanów logicznych odsyłam do tego tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1414894.html . Na koniec jeżeli zasilaniem 9V ma być bateria 6F22 to zupełne nieporozumienia , ta bateria nie nadaje się do takiego zastosowania głównie chodzi o silniki oraz moduł BTM222 .
  • Poziom 2  
    Dzięki za zainteresowanie, poniżej przesyłam poprawiony schemat, proszę o ponowne sprawdzenie. Za zasilanie będą odpowiedzialne 6 baterii AAA o napięciu 1,2V ( czy są lepsze rozwiązania?), natomiast moduł btm 222 zamierzam mieć taki http://sklep.atnel.pl/pl/p/ATB-BTM-222/6] czy w tym przypadku dobrze to podłączyłem do atmegi?
    Pozdrawiam Sprawdzenie schematu atmega
  • Poziom 39  
    Proponuje zerknąć do dokumentacji L293D i zobaczyć co to jest Vcc1 / Vcc2 oraz do czego służą , filtracja zasilania nie polega na dodaniu tylko kondensatorów 100nF . Podałem link do tematu opisującego dokładnie podłączenie modułu BTM222 wyraźnie masz że napięcie zasilania modułu to 3÷3,6V przy takim napięciu poziomy logiczne modułu nie będą zgodne z poziomami jakie wymaga ATmega dlatego wymagany jest konwerter poziomów . Nie ma możliwości pracy całego układu z napięciem 3÷3,6V ponieważ min. zasilania logiki L293 to 4,5V . Kolejna sprawa przy zasilaniu układu napięciem 7,2V (6x1,2V) stabilizator LM78L05 w wersji standardowej wymaga napięcia wejściowego większego o ok. 2V od napięcia stabilizacji tak wiec wymagane jest raczej zastosowanie stabilizatora serii LDO .
  • Poziom 2  
    Ok, nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale zamieszczam kolejny schemat do sprawdzenia. L293D vcc1 to zasilanie logiki 5v natomiast vcc2 to zasilanie silników?
    Czy teraz dodanie dodatkowych kondensatorów do filtracji zasilania jest poprawne?
    Co do modułu btm 222 którego zamierzam kupić z linku we wcześniejszym poście posiada on płytkę PCB która posiada stabilizator LDO i jest zapewniona konwersja poziomów więc mogę to zasilić 5v, posiada on również 3 pozostałe złącza gnd oraz Rxd Txd. Dodatkowo zmieniłem stabilizator LM78L05 na LM2940-5.0 którego napięcie wejściowe wynosi od 5,5 V.
  • Poziom 19  
    Nadal brakuje w tym schemacie kondensatorow odsprzegajacych na atmedze między Vcc a Gnd :p
  • Poziom 39  
    Schemat w porządku tylko kondensaty C7, C6 połącz przy zasilaniu ATMegi bo teraz nie wiadomo gdzie są połączone , przy projektowaniu pcb pamiętaj aby znalazły się jak najbliżej nóżek zasilających mikrokontroler to samo dotyczy C8, C9 przy L293D . Masz rację moduł który chcesz kupić ma już stabilizator oraz konwerter poziomów tak wiec można go zasilić 5V oraz bezpośrednio połączyć do mikrokontrolera , wybór stabilizatora jest dobry ponieważ wersja 78L05 to tylko 100mA a sam BTM222 ma średni prąd pracy 114mA do tego jeszcze mikrokontroler i L293D .