Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie sprężarki z silnikiem 4kW

22 Sty 2013 16:29 10008 15
  • Poziom 13  
    Witam,
    Posiadam silnik trójfazowy o mocy 4 kW. Chciałbym go maksymalnie zabezpieczyć przed spaleniem uzwojenia, gdyż będzie pracował z dwiema sprężarkami. Silnik jest sprawny, po podłączeniu w trójkąt działa.
    W tej chwili posiadam wyłącznik silnikowy Fael M611 6,3-10A oraz presostat NE-MA.
    Zabezpieczenie sprężarki z silnikiem 4kW Zabezpieczenie sprężarki z silnikiem 4kW

Przeglądając forum, zauważyłem że wiele osób poleca oprócz tego czujnik zaniku fazy, lecz podobno potrzebuje on stycznika, stąd pytanie, który byłby dobry ? Jakie parametry musi mieć stycznik, aby dobrze współpracował z CZF ? Czym się kierować wybierając czujnik zaniku fazy ? Warto dopłacać do droższych, mających np. kontrolę styków, czy może najtańszy będzie wystarczać?

Czy oprócz tego trzeba coś jeszcze stosować ? W mojej okolicy czasami brakuje fazy, lub (bardzo rzadko) są zamieniane. Posiadam dość starą instalację, w najbliższym czasie będzie wymieniana rozdzielnica tablicowa w garażu. Silnik to najdroższy element w maszynie, być może będzie często się włączał i wyłączał lub będzie to praca ciągła (np. piaskowanie)
    Proszę o proste rysunki i schematy.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 34  
    Silnik jest do pracy ciągłej, więc z tym częstym załączaniem nie można przesadzać.
    Stycznik najlepiej z cewką na 230V o odpowiednim prądzie styków roboczych. Jeśli załączanie ma być przyciskami to styczni ze stykiem pomocniczym NO.
    A jaki przewód i zabezpieczenie na zasilaniu kolega planuje?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Przewód to chyba 4x2,5 mm2, zabezpieczenie C16.

Jak wyglądałoby podłączenie takiego stycznika do czujnika zaniku fazy, czy każdy CZF wymaga stycznika ?
    W sprzedaży są styczniki z cewką na 230V i 400V, które z nich będą trwalsze ? Jaka jest zaleta tych na 230V ? Podobno warto kupić stycznik przeznaczony do większej mocy.

Co do częstego załączania, dołożę jeszcze jedną butlę i ustawię presostat, aby wyłączał się na wyższym ciśnieniu.

Czy przed tymi elementami (M611, stycznik, CZF) mogę zamontować łącznik krzywkowy ? Chcę to zrobić, bo wyłącznik silnikowy M611, gdy jest długo i często używany (kilka razy dziennie) po ok. roku potrafi się uszkodzić (przyciski włącz/wyłącz).
  • Poziom 34  
    mrtomjar napisał:
    Jak wyglądałoby podłączenie takiego stycznika do czujnika zaniku fazy, czy każdy CZF wymaga stycznika ?

Styk czujnika wpina się w obwód cewki stycznika.
    mrtomjar napisał:
    W sprzedaży są
    styczniki z cewką na 230V i 400V, które z nich będą trwalsze ?

Są też na 24V i z tym byłby problem. Trwałość raczej od tego nie zależy, ale skoro kolega ma przewód 4 żyłowy to lepszy stycznik z cewką 400V, bo można zastosować RCD.
    mrtomjar napisał:
    Czy przed tymi elementami (M611, stycznik, CZF) mogę zamontować łącznik krzywkowy ?

Myślę, że lepsze przyciski start i stop.
  • Poziom 13  
    Dzisiaj otrzymałem czujnik zaniku fazy CZF-B.
    Zabezpieczenie sprężarki z silnikiem 4kW Zabezpieczenie sprężarki z silnikiem 4kW
    http://www.fif.com.pl/produkt/30/358
    W tej chwili brakuje mi tylko stycznika. Zastosuję raczej ten z cewką na 400V, gdyż przyda się RCD, wadą jest cena która wynosi 50zł (tylko taki z cewką na 400V znalazłem na znanym portalu aukcyjnym). Czy są w sprzedaży inne (tańsze) styczniki od tego XBS ?

W jakiej kolejności mogę umieścić wszystkie elementy (M611, CZF, stycznik, RCD, presostat) aby wszystko poprawnie działało ?

Co do M611, który często używany się uszkadza (przyciski start/stop), może lepszym sposobem byłoby zamontowanie dodatkowo takiego stycznika start/stop ? Jak wyglądałoby wtedy połączenie?

W tym roku prawdopodobnie będzie wymieniana rozdzielnia, elementy będą przeniesione ze sprężarki na tablicę, przeglądając projekty na jednym z nich zauważyłem CZF bez stycznika
    https://obrazki.elektroda.pl/1186988600_1357234252.jpg ; czy wtedy CZF będzie działać ?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    kolega tomo1885 ma jak najbardziej racje popelina jak nic. Jak chcesz mieć wszystko to kolego ciąg jest taki bezpiecznik i stycznik odłączany przez czujnik zaniku fazy i termik. Nastawa termika to 1,1 wartości prądu roboczego. Żeby to miało ręce i nogi i nie trzeba było się bawić w zmianę napięć to proponuje stycznik na 230 VAC. Fazy wchodzą przez bezpiecznik następnie rozdzielasz je na czujnik kolejności faz i zasilanie doprowadzone do stycznika. Do tego jeszcze jedna fazę zza bezpiecznika prowadzisz do przycisku uruchomienia następnie przeprowadzasz ja przez zestyki potwierdzenia obecności wszystkich faz w czujniku zaniku fazy i dalej ten sygnał przechodzi przez termik a stad na presostat i w końcu zacisk cewki stycznika. Drugi zacisk cewki do N. Z stycznika odpływy na zaciski prądowe termika i stamtąd do silnika. A potem już zwyczajowo odpalamy i sprawdzamy kierunek wirowania silnika.

ALE!!! UWAGA!!! To nie jest zabawa jeśli nie jesteś pewien czegokolwiek to nie pytaj na forach tylko poproś kogoś o pomoc kto ma kontakt z elektryką, a nie zrobisz krzywdy sobie i innym.
  • Poziom 13  
    Dzięki za odpowiedź

RCD chciałem zastosować po tym, jak przeczytałem post kolegi kosmos99 :

Cytat:
    skoro kolega ma przewód 4 żyłowy to lepszy stycznik z cewką 400V, bo można zastosować RCD.

Następnie zerknąłem na dane techniczne CZF i wszystkie miały styki 10A 250V, więc coś się nie zgadza. Zastosowanie RCD byłoby dobre do momentu zainstalowania nowej rozdzielni, gdyż w tej chwili jego nie posiadam.

Czy jest możliwość zamontowania dodatkowego stycznika do włączania i wyłączania ? Wszystkie elementy elektryczne będą zamontowane w szczelnej obudowie, dobrze byłoby, aby z obudowy wystawał tylko ten stycznik start/stop i ew. przycisk presostatu z manometrem (presostat ma 4 wyjścia 1/4"). Na drugim zdjęciu gotowe rozwiązanie.

Co do stycznika, to w tej sytuacji musiałbym kupić z cewką na 230V, czy musi być ze stykami pomocniczymi, jak napisał kosmos99 ?

@bigbith
    Czy mógłbyś podać schemat tego połączenia ? Dałbym to dla znajomego elektromechanika, wtedy powinno to działać.
  • Poziom 21  
    Presostat jest 3-fazowy? Jeżeli tak, to podany przeze mnie w innym miejscu schemat jest aktualny. Po przejrzeniu oferty CZF, mogę stwierdzić, że najwięcej jest zabezpieczeń z przewodem N i stykami na 250V, więc nie ma co kombinować, tylko kupić przewód 5x2,5mm² i zastosować stycznik z cewką na 230V. Tym bardziej, że ma być w warsztacie nowa rozdzielnica, która będzie wykonana (powinna być) z już rozdzielonymi przewodami PE i N zamiast PEN, a co za tym idzie będzie miała zamontowane pięciostykowe gniazda siłowe. Zamiast używanego M611 kupić nowy termik o odpowiednim prądzie. RCD powinien być zamontowany w rozdzielnicy i zabezpieczać obwody gniazd, nie ma sensu zabudowywanie go na kompresorze.
    Stycznik z jednym normalnie otwartym stykiem pomocniczym. Jeżeli jest czterotorowy, to charakterze styku pomocniczego można wykorzystać jeden z torów, pozostałe trzy będą w obwodzie siły. Prąd styków 10÷16A, tu nie będzie nawrotów i impulsowania. Sprawdzi się bardzo dobrze jakikolwiek o takich parametrach.
  • Poziom 18  
    Podaj jakie styki są w presostacie. Z tą informacją mogę coś dla Ciebie narysować.
  • Poziom 18  
    Wrzuć jeszcze zdjęcie "od czoła" styków.
  • Poziom 13  
    Zdjęcia styków presostatu:
    Zabezpieczenie sprężarki z silnikiem 4kW Zabezpieczenie sprężarki z silnikiem 4kW Zabezpieczenie sprężarki z silnikiem 4kW Zabezpieczenie sprężarki z silnikiem 4kW
    Wieczorem wrzucę zdjęcia obudowy stycznika i termika, który po zmianie na większy będzie można zastosować w tej lub innej maszynie.
  • Poziom 18  
    Moja propozycja:

QM1 - PKZM0-10
    K1 - DILM9
    F1 - CLS6-B1
    Styki pomocnicze QM1 - NHI11-PKZ0
    H2 - lampka led 230V czerwona
    QP1 - jedna para styków z presostatu
  • Poziom 21  
    apajak1988 napisał:
    Moja propozycja:

QM1 - PKZM0-10
    K1 - DILM9
    F1 - CLS6-B1
    Styki pomocnicze QM1 - NHI11-PKZ0
    H2 - lampka led 230V czerwona
    QP1 - jedna para styków z presostatu

Ze schematu wynika, że po każdym zadziałaniu presostatu będzie należało nacisnąć przycisk "start", aby wznowić pracę kompresora. Brakuje przekaźnika realizującego funkcję podtrzymania załączenia. Ale czy naprawdę nie prościej jest włączyć presostat w tor prądowy? Przecież dla 4kW silnika jego możliwości łączeniowe mają duży zapas.
  • Poziom 18  
    Kolega ma rację. Prościej będzie wrzucić presostat w tor prądowy.