Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PROEL PA456 - Wymiana Tesla 4FP 11037.31 na Proel PA456 - instalacja 4-żyłowa

kosanostra 22 Sty 2013 18:06 4428 17
  • #1 22 Sty 2013 18:06
    kosanostra
    Poziom 9  

Witam,

Wiem, że temat był poruszany kilkukrotnie, ale żaden z nich nie był mi w stanie pomóc.

Chcę wymienić domofon Tesla 4FP 11037 na Proel PA456. Tesla jest podłączona na 4 przewody, mimo, że ze ściany wychodzi ich 6. Sprawdzałem napięcię na tych dwóch pozostałych i nie ma tam żadnego napięcia.

Poniżej zamieszczam obecne podłączenie tesli:

1,6 - niebieski: słuchawka(6) i otwieranie(1)
    3 - pomarańczowy: masa
    2 - biało-czerwony: mikrofon
    4 - biały: wywołanie

Próbowałem różnych rozwiązań - z forum oraz ze strony producenta. Żadne nie pomogło. Najczęściej po podniesieniu słuchawki słychać było, otwieranie drzwi, tak jakby przycisk był cały czas wciśnięty.

Bardzo proszę o poradę, czy ktoś spotkał się z podobnym problemem ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
    Łukasz

0 17
  • #2 22 Sty 2013 20:24
    jann111
    Poziom 31  

Spróbuj tak:
    ZL5-pomarńczowy
    ZL6-biały
    ZL4-biało-czerwony
    ZL3-niebieski
    mostek ZL5-ZL2,ZL3-ZL1 lub zwory ZW1,ZW2 nie przecięte

0
  • #3 22 Sty 2013 20:41
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

W starym masz:

2 - mikrofon
    3 - masa
    4 - wywołanie
    6 - słuchawka

0
  • #4 22 Sty 2013 20:59
    kosanostra
    Poziom 9  

jann111 napisał:
    Spróbuj tak:
    ZL5-pomarńczowy
    ZL6-biały
    ZL4-biało-czerwony
    ZL3-niebieski
    mostek ZL5-ZL2,ZL3-ZL1 lub zwory ZW1,ZW2 nie przecięte

Podłączyłem tak jak napisałes i po naciśnięciu przycisku otwierania słychać piszczenie w słuchawce:/

zybex - wiem, ze tak jest podłaczone, ale nie wiem jak podłaczyć to do Proel'a, bo podłaczenie takie jak sugeruje producent nie działa.

Czy macie inne sugestie ?
    Moderowany przez Tracer2:

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

0
  • #5 22 Sty 2013 21:06
    jann111
    Poziom 31  

A komunikację głosową w "dwie strony" masz przy tym połączeniu?
    Niestety nie mam schematu tego unifonu ,ale sprawdź na płytce tego Proela czy między zaciskiem słuchawki a masą jest jakiś kondensator rzędu parunastu uF.
    Zrób te mostki co pisałem w poprzednim poście,ale zwory zw1,zw2 przetnij.

0
  • #6 22 Sty 2013 21:30
    kosanostra
    Poziom 9  

jann111 napisał:
    A komunikację głosową w "dwie strony" masz przy tym połączeniu?

Nie działa komunikacja w żadną stronę. Działa jedynie wywołanie. Po podniesieniu słuchawki i ponownym naciśnięciu wywołania słychać wywołanie w głośniku na dole przed wejściem i w słuchawce w mieszkaniu.

Czy wiadomo co to może być?

Pozdrawiam,
    Łukasz

0
  • #7 22 Sty 2013 22:26
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

No to jeszcze schemat nowego PA456. Być może to rozjaśni sprawę.

0
  • #8 22 Sty 2013 22:34
    jann111
    Poziom 31  

zybex napisał:
    No to jeszcze schemat nowego PA456. Być może to rozjaśni sprawę.

Jest jeszcze kwestia czy otwieranie przez mikrofon-masa "obsłuży centralka",czy trzeba zrobić otwieranie tak jak było w Tesli.

0
  • #9 22 Sty 2013 22:36
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Od razu widać, że ktoś wyżej błędnie ci podał, bo na ZL5 ma być biały (wywołanie), a na ZL6 ma być pomarańczowy (masa).

0
  • #10 22 Sty 2013 22:43
    kosanostra
    Poziom 9  

zybex napisał:
    Od razu widać, że ktoś wyżej błędnie ci podał, bo na ZL5 ma być biały (wywołanie), a na ZL6 ma być pomarańczowy (masa).

Już wcześniej tak zrobiłem, bo znalazłem to rozwiązanie w innym temacie. Jednak dalej nie działa. Precyzując - w słuchawce słychać buczenie - zamek na dole w drzwiach jest cały czas otwarty.

Może pomiar napięcie w poszczególnych miejscach pomógłby rozwiązać tę zagadkę?

0
  • #11 22 Sty 2013 22:54
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

W starym unifonie Tesla miałeś mostek między 6 i 1.
    6 - to zacisk linii słuchawki.
    1 - to przycisk klucza, który jest zwierany do masy (w trakcie naciskania).
    Spróbuj to odwzorować u siebie.

0
  • #12 23 Sty 2013 14:40
    jann111
    Poziom 31  

kosanostra napisał:

Pewnie tak, spróbuj najpierw upewnić się z tą Twoją masą i linią mikrofonu i zmierz woltomierzem DC żyłę biało/czerwoną i pomarańczową najlepiej przy wypiętych przewodach z unifonu i zwróć uwagę na polaryzację czy ten pomarańczowy to na pewno masa .Powinieneś mieć około 8-12 V DC

0
  • #13 23 Sty 2013 15:08
    kosanostra
    Poziom 9  

jann111 napisał:
    kosanostra napisał:

Pewnie tak, spróbuj najpierw upewnić się z tą Twoją masą i linią mikrofonu i zmierz woltomierzem DC żyłę biało/czerwoną i pomarańczową najlepiej przy wypiętych przewodach z unifonu i zwróć uwagę na polaryzację czy ten pomarańczowy to na pewno masa .Powinieneś mieć około 8-12 V DC

Mierzyłem to już wcześniej i z tego co pamiętam to pomiary względem masy:

słuchawka (niebieski) - ~12V
    mikrofon (biało czerwony) - ~5V

Przeglądając forum znalazłem, że moim problemem może być otwieranie zamka zlokalizowane w obwodzie słuchawki. W obecnej tesli żyła słuchawki jest zmostkowana z otwieraniem.

0
  • #14 23 Sty 2013 16:15
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Jeżeli ta Tesla działała prawidłowo, to zrób dokładnie tak samo z tym nowym unifonem. Schemat podłączenia znasz. Kondensator należy dodać do żyły słuchawkowej i drugi jego koniec dać na zacisk słuchawkowy. Należy też zwrócić uwagę na biegunowość.
    W unifonie Tesla była ta linia włączona właśnie przez kondensator. Wszelkie popularne analogowe unifony, które można kupić, nie mają takiego kondensatora i są przeważnie przygotowane do otwierania zamka po żyle mikrofonowej lub po niezależnych żyłach.
    Jeden koniec przycisku oczywiście musisz mieć zmostkowany z masą, bo tak był wewnątrz Tesli, czyli ZW2ma zostać a ZW1 należy zdjąć.

Podsumowując, kondensator elektrolityczny np. 22µF daj minusem do zacisku ZL3 a minusem do zacisku ZL2. Do tego ZL2 przyłącz też kabelek niebieski (linia słuchawki).
    Kondensator oczywiście daj z jakimiś kabelkami, aby łatwiej było go podłączyć.

0
  • #15 23 Sty 2013 17:19
    jann111
    Poziom 31  

Cytat:
    Mierzyłem to już wcześniej i z tego co pamiętam to pomiary względem masy:

słuchawka (niebieski) - ~12V
    mikrofon (biało czerwony) - ~5V
    Cytat:

Mam wątpliwości co do identyfikacji twoich żył.Powtórze jeszcze raz masz znaleźć masę i żyłę mikrofonową i mierzyć zakresem na napięcie stałe .

0
  • #16 23 Sty 2013 17:26
    kosanostra
    Poziom 9  

zybex napisał:
    Jeżeli ta Tesla działała prawidłowo, to zrób dokładnie tak samo z tym nowym unifonem. Schemat podłączenia znasz. Kondensator należy dodać do żyły słuchawkowej i drugi jego koniec dać na zacisk słuchawkowy. Należy też zwrócić uwagę na biegunowość.
    W unifonie Tesla była ta linia włączona właśnie przez kondensator. Wszelkie popularne analogowe unifony, które można kupić, nie mają takiego kondensatora i są przeważnie przygotowane do otwierania zamka po żyle mikrofonowej lub po niezależnych żyłach.
    Jeden koniec przycisku oczywiście musisz mieć zmostkowany z masą, bo tak był wewnątrz Tesli, czyli ZW2ma zostać a ZW1 należy zdjąć.

Podsumowując, kondensator elektrolityczny np. 22µF daj minusem do zacisku ZL3 a minusem do zacisku ZL2. Do tego ZL2 przyłącz też kabelek niebieski (linia słuchawki).
    Kondensator oczywiście daj z jakimiś kabelkami, aby łatwiej było go podłączyć.

Podłączyłem tak jak napisałeś - przez kondensator w tesli (bez wylutowywania go, po prostu do odpowiednich zacisków). Wszystko działa, tylko w słuchawce bardzo cicho słychać to co ktoś mówi na dole. Na dole odbiór jest bardzo dobry, natomiast w słuchawce bardzo cicho, dużo ciszej niż tesli. Czy może mieć znaczenie to, że kondensator nadal był wlutowany w stary układ? Czy może jego wartość jest nieodpowiednia ?

0
  • Pomocny post
    #17 23 Sty 2013 20:11
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Nie wiem jaki kondensator dałeś. Miał być elektrolityczny. Ma znaczący wpływ na głośność w słuchawce.
    W Tesli był to kondensator C1. Nie mogłeś przez niego puścić sygnału, bo nie ma takiej możliwości. Nie myl go z C2, który nie był od tego (a ten jest dostępny na zaciskach 3 i 1).
    C1, o którego chodzi, był podłączony plusem do zacisku 6 a minusem do przełącznika obwodów (tzw. widełek).

0
  • #18 23 Sty 2013 21:34
    kosanostra
    Poziom 9  

zybex napisał:
    Nie wiem jaki kondensator dałeś. Miał być elektrolityczny. Ma znaczący wpływ na głośność w słuchawce.
    W Tesli był to kondensator C1. Nie mogłeś przez niego puścić sygnału, bo nie ma takiej możliwości. Nie myl go z C2, który nie był od tego (a ten jest dostępny na zaciskach 3 i 1).
    C1, o którego chodzi, był podłączony plusem do zacisku 6 a minusem do przełącznika obwodów (tzw. widełek).

Faktycznie masz rację, puściłem sygnał przez C2, bo nie widziałem tego C1. Podpiąłem teraz oba kabelki do nóżek tego C1 w Tesli (20uF) i wszystko pięknie działa - głośność jak należy :)

Swoją drogą czy instalacje z otwieraniem zamka w linii słuchawkowej są taką rzadkością, że producenci nie raczą o tym wspomnieć w instrukcji domofonu?

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję Tobie i jann111 za pomoc!

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo