Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OKI C5400 - gdzie jest czujnik ilości tonera

22 Sty 2013 19:48 2919 7
  • Poziom 16  
    Zastanawia mnie jak jest informowana drukarka o ilości tonera, jakości bębna, fusera, pasa transmisyjnego - dlaczego pytam?

Otóż podmieniłem te elementy w drukarce, ale zostały stare informacje w drukarce. Mimo, że w jednej drukarce pokazuje 99% tonera i bębna, w drugiej 8% i 11%.
  • Poziom 39  
    Rzadko w drukarkach spotyka się optyczne czujniki (np. tonera).
    W 99% przypadków ilość tonera, stopień zużycia bębna, fusera i pasa transmisyjnego jest obliczany na podstawie ilości wydrukowanych stron, włożonego w toner chip'a albo EEPROM'u umieszczonego w wymienialnych elementach.
    Nie znam tej drukarki, ale przykładowo Samsung CLP -300 - oprócz chip-ów w tonerach jest EEPROM zliczający wydrukowane strony na danym bębnie. Po około 3000 stron drukarka się blokuje. Wystarczy jednak wymienić EEPROM i ożywa.
    Najprościej - sprawdzić to można drukując stronę ustawień drukarki (serwisową) - gdzie takie dane powinny być, ale gdzie te dane są trzymane w OKI C5400 - najprościej szukaj w User Manual.

Możesz poszukać informacji - jak zresetować te dane, np.:
    http://www.fixya.com/support/t3393046-need_know_reset_oki_c5400n
    http://www.fixyourownprinter.com/forums/laser/23029
  • Poziom 17  
    Pas transmisyjny, fuser i bębny są resetowane w OKI C 5400 za pomocą bezpieczników. Wkładasz np. nowy bęben z nowym bezpiecznikem i drukarka resetuje swój licznik. Jeśli chodzi o toner to drukarka wykrywa go na dwa sposoby.
    Pierwszy to metalowe mieszadło w module bębna. Przez jedno z mieszadeł płynie prąd i wykrywa czy w module znajduje się odpowiednia ilość tonera.
    Drugi to układ optyki. W tonerkicie jest mieszadło połączone z ruchomym okienkiem przy korku wsypowym. Musi się ono ruszać. Jeśli tonerkit jest uszkodzony (np. pękło mieszadło w tonerkicie i nie rusza się okienko) to wtedy powie że nie ma tonera.
  • Poziom 16  
    bębny są resetowane w OKI C 5400 za pomocą bezpieczników - no tak , ale ja włożyłem nowe i dalej pokazuje stare dane.

Co do mieszadeł w module bębna to obydwa są plastikowe i raczej nic nie wskazują, ale może w samym pojemniku tonera coś jest, tam nie zaglądałem, ale też wątpię, bo żadne blaszki z niego nie wystają , więc jak ma się komunikować z drukarką?

Wydaje mi się, żę podawanie stanu materiałów to ściema i ustawia się po prostu sztucznie je na 100% , a następnie zgodnie z licznikiem ich wartość spada.
  • Poziom 17  
    W poprawne miejsce zamontowałeś bezpiecznik w module bębna ? Co do mieszadeł to może coś pomyliłeś. Wiele tych modułów zrobiłem i wszystkie miały metalowe mieszadła w module bębna. Co do zresetowania to również nigdy nie miałem problemu, zakładałem bezpiecznik i bez problemu się resetowało. Zrób może zdjęcie rozebranego modułu bębna (mieszadeł i bezpiecznika) to zobaczymy co jest nie tak.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    W C5400 i innych OKI o tej samej konstrukcji bębna jak MC560, C5850, itd jest optyczno mechaniczny czujnik zużycia toneru.
    Poza tym, że ilość wydrukowanych stron jest zliczana przez czip to niezależnie sprawdzana jest ilość tonera.
    Drukarka robi to po włączeniu co dla mnie jest niezmiernie irytujące bo bez potrzeby kręci bębnami ???

Czujnik działa w ten sposób, że jest wygięty drucik połączony na stałe z blaszką. Drucik napędzany jest przez koło zębate.
    Pomiędzy kołem zębatym a (blaszką z drucikiem) jest sprzęgło z luzem kątowym o wartości około 180 stopni.
    Jeśli jest toner stawia on opór mechaniczny drucikowi i sprzęgło jest ustawione w skrajnym połażeniu kąt 0.
    Jeśli nie ma tonera drucik opada zmienia się kąt na sprzęgle i układ optyczny może zarejestrować wcześniejsze pojawienie się blaszki w oknie.

Rysunek mechanizmu poniżej.
    OKI C5400 - gdzie jest czujnik ilości tonera

Jeśli chcemy do końca wykorzystać toner należało by zablokować to sprzęgło.
    Z drugiej strony to wygodne bo nas powiadomi, że toner się kończy i nie dojdzie do sytuacji, że puścimy do druku kilkaset stron i wyjdą nie-dodruki.
    Według mnie czujnik jest to dobre rozwiązanie.

Sam stosuje taką praktykę, że wymieniam czip i czekam aż się skończy toner wtedy dopiero dosypuje nowy. Ma to zaletę ponieważ jeśli nowy toner był by niedobry to zniszczył by resztkę tego starego a tak to nie może dojść do takiej sytuacji.

W przypadku drukarki MC560 nie pozwoli mi zużyć toneru do końca jestem tylko ciekaw ile zostanie po zadziałaniu tego czujnika???
    Z szerokości blaszki i mechaniki wynika, że na dole zasobnika powinno zostać grubo ponad 5mm toneru nad pierwszym włochatym wałkiem jeśli będzie mniej drukarka to wykryje. Nawet jak będzie np: 5mm to drucik opadając może nabrać energii i zapadnie się w pozostały toner.

Czy może będzie konieczne jego blokowanie, żeby zużyć toner do końca???

Ja rozebrałem jeden taki bęben i na początku nie wiedziałem do czego ten mechanizm jest, refleksja przyszłą dopiero po tygodniu jak dałem sobie z tym spokój.
  • Poziom 16  
    Dzięki za obszerne wyjaśnienie. Ze zdjęcia wnioskuję, że chodzi o te dwa plastikowe mieszadełka w części dolnej zestawu cardridga? W części górnej, tej gdzie jest tylko toner też jest podobne mieszadełko.
  • Poziom 12  
    Tak, chodzi o mieszadełka w dolnej części. Z tym, że są tam dwa mieszadełka i ten czujnik - tak więc razem z drutem czujnika są trzy mieszadełka.