Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers ZR 18-3 KE - nie dogrzewa

22 Sty 2013 21:04 2604 2
  • Poziom 2  
    Od roku 1995 używam pieca Junkers CERASTAR ZR 18-3 KE z regulatorem TA210 E, czujką pogodową i zdalnym sterowaniem TFP 3. Jeszcze trzy lata temu piec działał dobrze. Od trzech lat piec nie dogrzewa domu. Testowałem kilku serwisantów (w tym polecanego przez Junkersa) i niestety jest jak było. Panowie poza czyszczeniem palników i innymi czynnościami "mechanicznymi" niewiele zrobili za to skasowali konkretne pieniądze obiecując przy tym, że już będzie dobrze. Ja mam wrażenie, że problem tkwi w sterowaniu (elektronice). Wiążę to z ówczesnym przepięciem w sieci (miałem wtedy "straty" w innym sprzęcie domowym). Obecnie sytuacja jest taka, że kiedy regulator TA 210E ustawiam na tryb "zegarowy" (przy czym regulator zdalny TFP3 jest ustawiony na grzanie) to przy ok -10°C osiągam temperaturę zasilania ok. 52°C co daje temperaturę w domu ok. 19°C. Kiedy przełączę TA 210E z trybu "zegarowego" w tryb "ręczny" (słoneczko) to temperatura wody wzrasta do ok. 66°C i komfort cieplny domu się poprawia. Tyle tylko, że w tym trybie nie mogę zdalnie sterować piecem i programować trybów pracy. Czy mam rację, że w trybie "zegarowym" załączonym i ręcznym załączonym temperatury pieca powinny być identyczne? Świadczyłoby to, że być może w wyniku przepięcia w sieci elektrycznej uszkodził się regulator TA210E a konkretnie jego tryb "zegarowy". Jest on osiągalny za ok. 400,00 zł ale po wymianie regulatora zdalnego TFP 3 (za duużą kasę) zaleconej przez jednego z "fachowców" nie chcę narażać się na kolejne koszty nie gwarantujące poprawy sytuacji. Czy jest w Warszawie jakiś specjalista który potrafiłby zająć się tematem? Taki, który oprócz drucianej szczotki i śrubokrętów ma miernik i potrafi się nim posługiwać. Bo są chyba jakieś punkty pomiarowe. A może ktoś ma TA 210 E na chwilową pożyczkę i stwierdzenie czy wymiana pomoże. Bo panowie z Junkersa nie są w stanie tego załatwić.
  • e-miernikie-mierniki
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Najczęściej za złą pracę odpowiada zdalny sterownik. Odepnij zdalny sterownik TFP3 i sprawdź pracę w trybie dziennym i nocnym czy osiągi są zgodne z nastawioną krzywą grzewczą.
  • Poziom 2  
    Zgodnie z tym co pisałem powyżej już wymieniałem TFP3. Po wymianie bez zmian. Podejrzewam raczej regulator TA 210E. Obawiam się jednak, że mogę się mylić i znów podobnie jak to było w przypadku TFP3 będą to wyrzucone pieniądze. Najchętniej pożyczyłbym skądś TA 210E i sprawdził czy to pomoże. Niestety nie bardzo jest skąd pożyczyć. "Takie rzeczy to tylko w Erze". Tym niemniej dziękuję za sugestię i wskazanie serwisanta. Być może skorzystam.