Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

yunkers dwufunkcyjny - awaria pompy

yunkersużytkownik 22 Sty 2013 21:53 3390 32
  • #1 22 Sty 2013 21:53
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

witam serdecznie
    proszę o poradę
    mam 12 letniego yunkersa dwufunkcyjnego, zahuczało i wystrzeliło żeliwne dno od pompy; wiem, że wirnik wytarł ślady w tym denku i to było przyczyną awarii;
    pytanie: mogę kupić używaną pompę, ale fachowiec straszy, że może się okazać, że jeszcze poszła wężownica i zawór bezpieczeństwa; można to sprawdzić przed zakupem pompy? pompa 850 zł (używana 140 zł) plus ewentualne następne części, a nowy piec Immergas 2100 zł; co zrobić pytam o poradę, bo nie znam się na tym;
    i zimno mam!
    dzięki
    pozdrawiam
    Magda
    Proszę poprawić błędy pisowni.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod - mirrzo

0 29
  • Pomocny post
    #2 22 Sty 2013 21:59
    kabee84

Poziom 24  

Bez zastanawiania nowy kocioł. 12 lat to jego ostatnie chwile życia. Jeśli nie pompa, to dalej wężownica, jak nie wężownica to elektronika, jak nie elektronika to coś innego... Wyjdzie na to że za naprawy zapłacisz ponad 3000zł.... A tak to nowy i znów spokój na kilka lat.
    PS. Pompę można dopasować inną, tańszą, bez napisu "Junkers", o czym serwisanci niezbyt chętnie mówią... Nie zmienia to jednak faktu, że inwestycja w nową pompę jest nieopłacalna, chyba że kocioł ma jeszcze dożyć powiedzmy końca sezonu grzewczego to sprawdzić szczelność wężownicy, zamontować używaną pompę a na wiosnę wymienić grata na nowy.

0
  • Pomocny post
    #3 22 Sty 2013 22:02
    W0jtek92
    Poziom 36  

Witam. trzeba się zastanowić czy warto naprawiać ten kocioł.. nie wiadomo ile używana pompa pociągnie. obawy w temacie uszkodzenia innych części mogą być słuszne. w prawdzie Junkers to znakomite piece, ale Twój ma już swoje lata. sprawdzić czy nic więcej nie ucierpiało można najlepiej montując w kocioł pompę. bez niej nie uruchomi się kotła..
    Pozdrawiam.

0
  • #4 22 Sty 2013 22:08
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

tak właśnie sobie myślałam;
    byle do wiosny i wtedy sobie zafunduję ładny nowy piec; :)
    przeraża mnie tylko ta wężownica i ten zawór;
    dzięki wielkie za poradę;

pozdrawiam kabee84

Dodano po 3 [minuty]:

o właśnie o to mi chodziło
    że bez pompy nie sprawdzę reszty
    dzięki W0jtek92

pozdrawiam

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod - mirrzo

0
  • #5 22 Sty 2013 22:30
    kabee84

Poziom 24  

yunkersużytkownik napisał:

o właśnie o to mi chodziło
    że bez pompy nie sprawdzę reszty
    dzięki W0jtek92

pozdrawiam

Ale dlaczego nie? Przykładowo wężownicę można przecież zdemontować i sprawdzić. Oczywiście taka operacja wymaga czasu więc i kosztów.... Wszystko się da, tylko nie każdy potrafi.

0
  • #6 22 Sty 2013 22:40
    W0jtek92
    Poziom 36  

Wiem że się da. koszty to 1. a 2 to czy fachowiec który miałby ten kocioł naprawiać zrobiłby to? lecz by sprawdzić czy cały kocioł jest ok. tz wszystkie części to wypadałoby go uruchomić. bo po co kombinować jak koń pod górkę? a do tego napisałem: "sprawdzić czy nic więcej nie ucierpiało można najlepiej montując w kocioł pompę." nie wykluczyłem innych opcji:)

0
  • #7 22 Sty 2013 22:44
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

yhy, prawda
    za 140 zł to sobie tę pompę kupię i będę wiedzieć więcej
    a wtedy - albo kupuję piec teraz, albo kupuję piec, ale dopiero na wiosnę, czy latem
    a właśnie - yunkersa czy tego immergas?

0
  • #8 22 Sty 2013 22:49
    W0jtek92
    Poziom 36  

A czy masz zamiar wymienić kocioł na atmosferyczny czy z zamkniętą komorą spalania? ten z zamkniętą komorą spalania wymaga dodatkowego wkładu kominowego.

0
  • #9 22 Sty 2013 22:50
    -west
    Specjalista - systemy grzewcze

Napisz jeszcze symbol tego twojego Yunkersa. Będziemy wiedzieli o czym mówimy.

0
  • #10 22 Sty 2013 22:59
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

-west napisał:
    Napisz jeszcze symbol tego twojego Yunkersa. Będziemy wiedzieli o czym mówimy.

nie mam pojęcia, nigdzie nie jest napisane, a dokumentacja wsiąkła :)

Dodano po 1 [minuty]:

W0jtek92 napisał:
    A czy masz zamiar wymienić kocioł na atmosferyczny czy z zamkniętą komorą spalania? ten z zamkniętą komorą spalania wymaga dodatkowego wkładu kominowego.

wcale a wcale nie znam się na tym
    komin mam wyprowadzony na zewnątrz, to chyba taki z otwartą komorą będzie ok, nie?

Dodano po 1 [minuty]:

W0jtek92 napisał:

wcale a wcale nie znam się na tym
    komin mam wyprowadzony na zewnątrz, to chyba taki z otwartą komorą będzie ok, nie?

0
  • #11 22 Sty 2013 23:01
    W0jtek92
    Poziom 36  

A mieszkasz w domu wielo czy jedno rodzinnym? i jak wyprowadzony jest ten komin? z czego zrobiony? idzie aż ponad dach budynku czy kończy się za ścianą? możemy zadawać teraz pytania w nieskończoność;/ najlepiej podaj zdjęcia kotła i tego komina na post. to Nam najlepiej pomoże..

0
  • #12 22 Sty 2013 23:03
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

podobnież yunkers euroline; bo symbol pompy mi do tego pasuje

0
  • #13 22 Sty 2013 23:08
    W0jtek92
    Poziom 36  

Nie Jestem zbyt biegły w Junkersie ale wydaje mi się że ten model jest atmosferyczny.

0
  • #14 22 Sty 2013 23:11
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

komin jest wyprowadzony ponad dach z tej blachy izolowanej, z daszkiem i skraplaczem, tak jak powinno być; dom wielorodzinny, wysokie, wielkie pokoje; dom z 1906 roku, więc przewodów kominowych ma wiele; nieocieplony, ale okna plastiki, z dołu grzeją, a nad sufitem jest strych i tylko wata tam jest położona;

Dodano po 3 [minuty]:

zdjęcia mogę dołączyć jutro, za widoku

0
  • #15 22 Sty 2013 23:11
    W0jtek92
    Poziom 36  

A więc jeśli chodzi akurat o piec atmosferyczny firmy Immergas to zapewne mówisz o modelu Nike Star. tyle że w przypadku wymiany z Junkersa na Junkersa to przeróbki instalacji są niewielkie. montując Immergas musisz się liczyć z przerobieniem niektórych rur.

0
  • #16 22 Sty 2013 23:17
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

W0jtek92 napisał:
    A więc jeśli chodzi akurat o piec atmosferyczny firmy Immergas to zapewne mówisz o modelu Nike Star. tyle że w przypadku wymiany z Junkersa na Junkersa to przeróbki instalacji są niewielkie. montując Immergas musisz się liczyć z przerobieniem niektórych rur.

aaa to też ważne, nie wiedziałam
    ale znajomy mi to ogarnia i chyba nie zedrze
    tylko podobno trzeba ogarnąć czy serwisant jest dostępny w terenie
    nie jestem coś przekonana do tej marki, yunkers podobno jest ok
    wytrzymał tyle lat bezawaryjnie, to chyba jest ok

0
  • #17 22 Sty 2013 23:20
    W0jtek92
    Poziom 36  

Dostępność serwisu jest ważna. Junkers to dobre kotły jak wcześniej pisałem. ale cenowo droższe od immergas. Jeśli mówimy o modelach podobnych parametrami mocą itd.

0
  • #18 22 Sty 2013 23:24
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

a to sprawdzimy dostępność serwisu
    i znowu się czegoś dowiedziałam
    a właśnie - ten staruszek - kiedy wyłączyli prąd to mi się nie odpalał na nowo, a nowe kotły się odpalają same?

0
  • Pomocny post
    #19 22 Sty 2013 23:27
    -west

a nowe kotły się odpalają same?
    Zależy do przyczyny awarii. Możliwe że w większości przypadków będzie potrzebny reset. Z tańszych kotłów możesz pomyśleć o kotle Beretta Quadra. Ma układ przyłączy zgodny z twoim obecnym kotłem. Dostępność serwisu możesz sprawdzić na stronie producenta.

0
  • #20 22 Sty 2013 23:35
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

chodzi o zwykłe wyłączenie prądu, pojechałam w góry i wyłączyli prąd i miałam 10 stopni w domu kiedy wróciłam
    czy po włączeniu prądu, nowy piec odpala się sam?

0
  • #21 22 Sty 2013 23:40
    W0jtek92
    Poziom 36  

Jeśli chodzi o Beretta Quadra to tak. a co do innych które wymienialiśmy to nie mam na ten temat wiedzy.

0
  • #22 22 Sty 2013 23:48
    -west

czy po włączeniu prądu, nowy piec odpala się sam?

Tak. I twój Junkers ZW23 który prawdopodobnie posiadasz też powinien. Musiało wystąpić coś innego niż brak zasilania. Często np zależy to od regulatorów bezprzewodowych temperatury które potrafią się zawiesić.

0
  • #23 22 Sty 2013 23:52
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

nigdy przez te 12 lat się sam nie odpalił
    nawet po wyłączeniu prądu w nocy, rano było zimno
    i odpalałam go zawsze ręcznie aż świeczka się pojawiła

mod - mirrzo

0
  • #24 22 Sty 2013 23:59
    -west

A to znaczy że nie masz kotła Euroline tylko starszy. Jak nie możesz odczytać jego symbolu to wstaw jego zdjęcie.

0
  • #25 23 Sty 2013 00:04
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

ok wracam jutro ze zdjęciami tego kotła
    ja nawet nie jestem pewna czy to yunkers euroline

Dodano po 4 [minuty]:

ale pompa o tych samych parametrach - chyba będzie pasować?

mod - mirrzo

0
  • #26 23 Sty 2013 00:08
    -west

Wstaw pierw fotki lub symbol. Jeżeli korpus pompy masz żeliwny i masz świeczkę to możesz mieć coś z Novatermów - ZW20KD na przykład. Wtedy pompa sama z Euroline będzie pasować ale korpus na pewno nie.

0
  • #27 23 Sty 2013 00:10
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

a co to korpus? coś od pompy?

0
  • #28 23 Sty 2013 00:15
    -west

Popraw pisownie, bo o to tu dbamy.
    Korpus to ten element który Ci pękł. W niego wkręcony jest wirnik z częścią elektryczną. Razem tworzą pompę. Ty masz z opisu tylko uszkodzony korpus. Niestety nowe części występują jako komplet czyli = pompa

0
  • #29 23 Sty 2013 00:17
    yunkersużytkownik
    Poziom 7  

mam coś
    GAZOWY KOCIOŁ GRZEWCZY WODNY NISKOTEMPERATUROWY
    ZW20 KD21 S5395

0
  • #30 23 Sty 2013 00:25
    -west

Czyli miałem rację :) ZW20KD

Możesz myśleć o wymianie kotła, skoro masz tyle do wymiany. Części będą kosztowne a kocioł ma około 15 lat.

I popraw pisownię :idea:

0
  Szukaj w 5mln produktów