Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysokie napięcie ładowania akumulatora - prosty prostownik

acer_user 29 Sty 2013 21:49 17772 42
  • #31 29 Sty 2013 21:49
    acer_user
    Poziom 8  

karola44-81 napisał:
    Uzwojenie wtórne powinno indukować napięcie 11-12,5 V AC. Pomiarów dokonujesz niewłaściwie!
    W tym przypadku pomiar napięcia wtórnego transformatora pracującego pod obciążeniem, jak piszesz 10A, jest bez sensu.
    Napięcie szczytowe nieprzemienne nie powinno być większe jak 15-16V DC. 12V x 1,41= 16,9V Czyli już za dużo.

a czy kolega wziął pod uwagę w ogóle spadek napięcia na mostku, który w moim przypadku wynosi nawet 3 V?

Kwestię napięcia na uzwojeniu wtórnym mamy już wyjaśnioną. W ostatni poście zapytałem o układ do regulacji napięcia po stronie wtórnej i oczekiwałem rzetelnej odpowiedzi. Niestety wracamy jak bumerang do regulacji napięcia uzw. wtórnego na transformatorze, przy czym nie wiedzę w moim przypadku sensu i możliwości technicznych na odwinięcie zwojów.

• Zasilacze Ups
  • #32 30 Sty 2013 00:16
    dharma123
    Poziom 14  

Witam, a gdyby tak wstawić w szereg kilka diód prostowniczych oczywiście na odpowiedni prąd??

• #33 30 Sty 2013 20:30
    acer_user
    Poziom 8  

dharma123 napisał:
    Witam, a gdyby tak wstawić w szereg kilka diód prostowniczych oczywiście na odpowiedni prąd??

To rozwiązanie jest analogiczne do włączenia w szereg żarówki, nie zmniejszy niestety napięcia szczytowego.

• #34 30 Sty 2013 20:36
    vodiczka
    Poziom 42  

acer_user napisał:
    To rozwiązanie jest analogiczne do włączenia w szereg żarówki, nie zmniejszy niestety napięcia szczytowego

Czyżby? Proszę porównać spadek napięcia na diodzie krzemowej 10A i żarówce 12V/55W przy przepływie przez obie prądu 50 mA.
    Nie zmniejszy strat mocy (przy dużym prądzie ładowania) a o ile pamiętam z tego powodu nie chciałeś żarówki.

• Zasilacze Ups
  • #35 31 Sty 2013 18:58
    acer_user
    Poziom 8  

Czy któryś z forumowiczów zbudował prezentowany wcześniej układ do regulacji napięcia z tyrystorem wysokiej wydajności?

• #36 10 Lut 2013 16:28
    seiko.36
    Poziom 11  

Napięcie ładowania nie powinno przekraczać 14,4 V i to jest najważniejsze !
    Jak napięcie będzie dobrze regulowane , względnie dobrze dobrane na transformatorze , to nie trzeba się martwić o zbyt wysoki prąd ładowania , nie będzie za wysoki , ponieważ przez sprawny akumulator nie popłynie większy prąd , niż w danej chwili jest potrzebny .
    Jeżeli mamy zamiar ładować akumulatory o różnych pojemnościach , to należy jednak zamontować regulator napięcia , ponieważ ładując akumulator o małej pojemności napięcie będzie wyższe , a ładując aku. o dużej pojemności napięcie jest niższe (SPAWDZIŁEM) .
    Myślę że najlepiej zamontować regulator po stronie pierwotnej , widziałem takie na portalu aukcyjnym w cenie 19.50 zł , nazwa : regulator mocy napięcia do prostownika .
    Sam robię teraz prostownik z trafo od UPSa i muszę zmniejszyć napięcie , mam zamiar wykorzystać ten regulator .
    A co do natężenia , to przy długim ładowaniu prąd ładowania 0,05 razy pojemność w Ah , czyli dla akumulatora 50 Ah prąd ładowania 2,5 A , ale przy szybkim ładowaniu , takim w kilka godzin można ładować prądem 5 A ( prąd zwany dziesięciogodzinnym ) .
    Ta zasada dotyczyła akumulatorów obsługowych , nowsze , bezobsługowe wymagają napięcia nie wyższego niż 14,4 V , ponieważ przy wyższym następuje silne gazowanie , a dolać wody nie można .
    Tak więc prostowniki bez regulacji napięcia mogą przy częstym ładowaniu przyczyniać się do uszkodzenia akumulatora bezobsługowego .

• #37 11 Lut 2013 19:12
    acer_user
    Poziom 8  

seiko.36 napisał:
    Napięcie ładowania nie powinno przekraczać 14,4 V i to jest najważniejsze
    Myślę że najlepiej zamontować regulator po stronie pierwotnej , widziałem takie na portalu aukcyjnym w cenie 19.50 zł , nazwa : regulator mocy napięcia do prostownika .
    Sam robię teraz prostownik z trafo od UPSa i muszę zmniejszyć napięcie , mam zamiar wykorzystać ten regulator.

Myślałem nad regulacją po stronie pierwotnej, tylko obawiam się że transformator może pracować niestabilnie, ew. nagrzewać się podczas pracy. Takie opinie znalazłem w sieci. Pozwoliłem sobie również zapytać sprzedających tego typu regulatory o funkcjonowanie tych układów. W większości potwierdzali że niektóre typy trafo potrafią się przegrzewać...

Bardzo chętnie poznam opinię kolegi po przetestowaniu tego typu układu :)

• #38 11 Lut 2013 19:27
    dharma123
    Poziom 14  

Witam, ja zbudowałem prostownik, który opisałem w Tym wątku. Włożyłem tam najprostszą regulację pochodzącą z odkurzacza na triaku BTA12. Fakt, że chłodzenie mam tam wymuszone ale i bez tego trafo się u mnie nie grzeje nawet podczas maksymalnego prądu ładowania.

• #39 14 Lut 2013 20:07
    seiko.36
    Poziom 11  

acer_user napisał:
    ... Pozwoliłem sobie również zapytać sprzedających tego typu regulatory o funkcjonowanie tych układów. W większości potwierdzali że niektóre typy trafo potrafią się przegrzewać...

Bardzo chętnie poznam opinię kolegi po przetestowaniu tego typu układu :)

Testowałem około godzinę ten układ i nie stwierdzam grzania się transformatora , tyle że mam dość mocny i nie wykorzystywałem więcej
    niż 20 % mocy transformatora podczas ładowania akumulatora ( natężenie prądu było około 7 A ).
    Jak zmniejszyłem napięcie na regulatorze , to minimalnie transformator zmienił głos , jakby minimalnie buczał , ale naprawdę minimalnie .
    Układ jest podobny do takiego
    Ja czytałem , że grzeją się głównie transformatory toroidalne .

• #40 16 Lut 2013 16:48
    acer_user
    Poziom 8  

seiko.36 napisał:

Testowałem około godzinę ten układ i nie stwierdzam grzania się transformatora , tyle że mam dość mocny i nie wykorzystywałem więcej
    niż 20 % mocy transformatora podczas ładowania akumulatora ( natężenie prądu było około 7 A ).

To bardzo obiecujące informacje ;) Jakiej mocy jest ten kolegi transformator? Rozumiem że "tradycyjny", z rdzeniem o przekroju prostokątnym.

• #41 16 Lut 2013 17:48
    seiko.36
    Poziom 11  

Transformator pochodzi z zasilacza UPS o mocy 800 VA , typowy z rdzeniem o przekroju prostokątnym .

• #42 01 Mar 2013 20:57
    acer_user
    Poziom 8  

Zakupiłem prosty regulator fazowy i przyznam że jestem zaskoczony możliwością regulacji. Trafo nie grzeje się powyżej normy, nie wpada też w wibracje. Właściwie to spełnił moje założenia :)