Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiej mocy młot do uziomów

22 Sty 2013 23:58 12276 43
  • Poziom 14  
    Witam wiec mam taki problem ponieważ chce kupić młot udarowy do wbijania uziomów. Prosiłbym szanownych kolegów doświadczonych o podpowiedź co do mocy takiego młota tzn. jaka powinna być żeby dał rade. Proszę podać najlepiej modele jakimi się posługujecie i jaką siłę udaru maję:)

jeżeli źle wybrałem forum to proszę o przeniesienie...
  • Poziom 29  
    Uziomy pogłębiałem różnymi młotami od Bosch, Makita, DeWalt i jeszcze jakiś był, modeli nie pamięta. Moce udaru były od 8 do 14J. Każdym szło bez problemu.
    Ale oczywiste, że czym mocniejszy udar tym szło szybciej i przy niesprzyjającym gruncie różnica najbardziej widoczna.
    Pytanie ile uziomów dziennie robisz, czy aż tak na czasie zależy.
    Czy będziesz go jeszcze do czegoś używał bo kupisz ciężkiego to do innych prac będzie nieporęczny.
    No i kasa, ile planujesz wydać.
  • Poziom 14  
    Rozważam któregoś z tych BOSCH GSH 5 CE lub Młot udarowy BOSCH GSH 11 E
    ten drugi ciężki i mocny bo 25j będzie używany do uziomów raczej nie za często no ale będzie się zdarzać, dodatkowo będzie wykorzystywany tam gdzie mam coś większego wykuć albo podkuć bo do mniejszego kucia to mam młotowiertarki o udarze 3j

kwota za pierwszy to 1800 a za drugi 2300 w złotówkach
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    BOSCH GSH 5 CE jest zdecydowanie za lekkim i za słabym aby wbijać uziom, a mało kiedy szpilka 2,5 m jest wystarczająca. Ja używam BOSCH GSH 11 E a i chwilami jest kłopot aby wpić szpilki.
  • Moderator - Elektryka
    Od dłuższego już czasu używam młota Bosch GSH27.
    Nie narzekam. Beton, asfalt, bez różnicy... daje radę.
    Galmary też pogrąża znakomicie, prędzej pręt pęknie niż młot wymięknie. :D
    Fakt, skurczybyk trochę ciężki, ale to akurat jego zaleta, młot musi swoje ważyć żeby nie "podskakiwał" za bardzo... ;)
  • Poziom 14  
    Bosch GSH27 to całkiem inna klasa młotów i cena też dlatego taki mnie nie interesuje. BOSCH GSH 11 E jeżeli go kupie to będzie służył tylko do uziomów ponieważ wazy 11 kg to do normalnej pracy się nie nadaje. BOSCH GSH 5 C ma mniejszą sile udaru ale waży mniej i można inne czynności nim wykonywać. Tych uziomów nie będę pogrążał codziennie raczej sporadycznie wiec nie wiem czy inwestować duże pieniądze. Rozważam te dwa podane przeze mnie chociaż bardziej bym wolał GSH 5 C ponieważ cena mniejsza i waga jego też. Tylko pytnie czy wystarczy bo mamy różne glosy jak widać.:)
  • Poziom 33  
    Akurat mam do dyspozycji oba młoty. Piątka do uziomów to tylko w piasku ;)
    drwal88 napisał:
    ponieważ wazy 11 kg to do normalnej pracy się nie nadaje

Kucie wszystkiego byle by w pionie ;)
    drwal88 napisał:
    Tych uziomów nie będę pogrążał codziennie raczej sporadycznie

Zawsze możesz zakupić urządzenie górno-prawo-kończyno-chwytne o napędzie mięśniowym z naprowadzaczem trzonkowym i naprowadzaniem optycznym.
  • Poziom 14  
    Arturo2005 testowałem urządzenie górno-prawo-kończyno-chwytne o napędzie mięśniowym z naprowadzaczem trzonkowym i naprowadzaniem optycznym i muszę powiedzieć ze jak trafiła się zła Ziemia to 1m nie mogłem wbić bo nie szło i się krzywił uziom, dodatkowo łeb szpilki dobrze był zawsze sklepany. albo po prostu nie umiem się nim posługiwać :) :D
  • Poziom 33  
    drwal88 napisał:
    muszę powiedzieć ze jak trafiła się zła Ziemia to 1m nie mogłem wbić bo nie szło

I tak samo będzie z Bosch-em piątką.
  • Poziom 14  
    to co koledzy polecają ? BOSCH GSH 11 E?
  • Poziom 29  
    drwal88 napisał:
    Arturo2005 , dodatkowo łeb szpilki dobrze był zawsze sklepany. albo po prostu nie umiem się nim posługiwać :) :D

A pobijak był?
  • Poziom 33  
    cKKqa napisał:
    Ostatnio pogrążyłem sondę(drut ocynkowany 1,5-2 cm średnicy) w glinie o długości ponad 2 metry i nie miałem z tym problemów.

Na temat tej długości już pisałem powyżej. Wbij Galmara 6 m tym klepidełkiem to wtedy podyskutujemy.
    cKKqa napisał:
    Kolego 11 kg trzeba trzymać i jeszcze go przydusić aby tą bruzdę wykuł nie wystarczy go trzymać. Jak kolega robi bruzdy w pustaku to pogratulować.

Fakt, trochę siły trzeba mieć, ale przydusić młot w pionie nie jest aż takie trudne ;)
    cKKqa napisał:
    Jeśli chcesz mieć siłę, której nie oprze się żadna ściana i gleba wybierz 11.

Tutaj nie chodzi o żadną ściane a głównie o grunt.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Pisanie o młotku udarowym GSH 5 CE (energia udaru 13J) do pogrążania uziomów pionowych na głębokość tylko 2,5m to zwyczajnie nieporozumienie Instalator powinien mieć sprzęt do "wbijania" i sprzęt do kucia w tynku/ścianie czy w suficie. Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
    Osobiście używałem: Hilti TE 54/55 -> "słaby" do tego typu prac.
    Hilti TE 74 -> lepiej, ale w niekorzystnym gruncie również "słaby".
    Teraz używam wspomniany wcześniej Bosch gsh 11e (energia udaru- o ile dobrze pamiętam: 16,8 J) -> wg mnie wart zainteresowania.
  • Poziom 33  
    Akrzy74 napisał:
    GSH 5 CE (energia udaru 13J)

Energia udaru, maks. 8,3 J
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Arturo2005 napisał:
    Akrzy74 napisał:
    GSH 5 CE (energia udaru 13J)

Energia udaru, maks. 8,3 J

To potwierdza nasze opinie. Dziękuję za sprostowanie :)
  • Poziom 14  
    co do max siły udaru rożne źródła podają rożnie ale katalog boscha 8,3 a co do drugiego 16
  • Poziom 33  
    Info od producenta jest chyba najpewniejsze :)
  • Poziom 37  
    Mam GBH 5-40 wiertarko młota nie powiem by wbijanie było przyjemnością ale jak trzeba to 2x1.5m czyli 3m wbiłem trochę męki w tym było ale cóż nie mam firmy nie ma dotacji i odpisów VAT więc pracuje się tym co się ma. Porażka tez była zaliczona :D ale jak raz czy dwa na miesiąc trzeba wbić to mi styka to. To taka moja mordownia w tym temacie :cry:
  • Poziom 33  
    cKKqa napisał:
    Ktoś pisał limicie pogrążaniu uziomów do 4,5 metra.

Kto i gdzie?
    cKKqa napisał:
    Co do parametrów o urządzeniu to patrz tylko na parametry podawane przez producenta.

Moje info było ze strony producenta.
    cKKqa napisał:
    Jeśli to ma być urządzenie uniwersalne to "5"

ale ;)
    Akrzy74 napisał:
    Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.

cKKqa napisał:
    Nie mogę się nie zgodzić z wami Panowie Akrzy i Arturo, że młot "11" szybciej i bezproblemowo pogrąży sondę w ziemi.

niż jaki ?
  • Poziom 33  
    cKKqa napisał:
    Niż "5"

Skoro tak to nie mam więcej pytań....
  • Poziom 14  
    Ten podany przez kolegę zdzisiek1979 tez nie jest super silny bo wg katalogu ma 8,8J. Wiem że najlepszą opcja było by kupić oba a najlepiej te dwa i jeszcze trzeci o sile udaru 60J ale szukam czegoś co będzie użyteczne. Jak pisałem wyżej wbijanie młotkiem zwykłym uziomów to porażka szczególnie między płytki chodnikowe żeby uziemić agregat...
  • Poziom 31  
    Ja mam Boscha "11"-kę i tylko parę razy nie wystarczał , to wtedy brałem większego nawet 27J z wypożyczalni za 70zł/doba.Wszak nie trzeba mieć Browaru żeby piwo wypić.Wszystko zależy jak często będziesz go używał.
  • Poziom 14  
    Z większości opinii kolegów wychodzi ze "5" do niczego nie wystarczy. co do różnicy w cenie to jest 700 zl wiec dlatego się waham bo budżet napięty.
  • Poziom 14  
    Jak bym wiedział to bym nie pytał kolegów na forum....
    nastawiałem się na młot do uziomów z opcja żeby służył do cięższych wykuć i podobnych w których młot-wiertarki nie dadzą rady i miał być tez do wierteł koronowych ale z waga 11 kg to praca nim nie będzie łatwa dlatego się waham miedzy tym dwoma ponieważ różnica wagi jest znacząca a z drugiej strony różnica siły udaru...

Co do jakich będę wbijał to myślę ze szpile 2-2.5 max

Przymierzam się do tego mocniejszego tylko czy da się coś nim zrobić oprócz wbijania ?