Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki zestaw kamer rejestrujących jazdę samochodem

23 Sty 2013 06:29 5712 20
  • Poziom 23  
    Dziwne zlecenie dostałem ale się podjąłem. Pula złotówek to 1000-1500zł. Im mniej to lepiej. Pacjent to Mercedes Sprinter (przewóz osób). Klient chce zamontować kamery w samochodzie. Warunki i wymagania przedstawił w punktach:

1. minimalna rozdzielczość 1024x768
    2. kamera nagrywająca drogę przed autem
    3. kamera nagrywająca drogę za autem
    4. kamera wewnątrz nagrywająca zachowanie kierowcy itp.
    5. na nagraniach musi być data i godzina
    6. łatwe przenoszenie do Windows i archiwizacja

Całość może włączać się automatycznie (po stacyjce) bądź włączana ręcznie
    Zasilanie 12V. Od czego mam zacząć? Jakiego sprzętu szukać?
    Czy 1000zł wystarczy?
  • Poziom 17  
    A to nie lepiej kupić kolego 3 gotowce na znanym portalu aukcyjnym ? Mi wpadł w oko np: KAMERA WIDEOREJESTRATOR VORDON 2,5"IR LED , wiem że to chińczyk ale spisuje się bardzo dobrze, posiada wszystkie funkcje te co wymieniłeś + obrotowy wyświetlacz LCD i nagrywanie w nocy - co jest jeszcze większą zaletą. Taka kamerka zachęca do kupna ponieważ koszt jest poniżej 100 zł za sztukę ( ale są i innych firm ) tylko musisz dokupić sobie kartę pamięci jaką uważasz za odpowiednią - do 32 GB
  • Poziom 39  
    artur527 napisał:
    i nagrywanie w nocy
    A widziałeś coś takiego? Ja widziałem i mam i jestem zniesmaczony tymi kilkoma diodami które lepiej, jak nie świecą wcale niż by miały świecić.
    Poza tym, z resztą się zgadzam.
    Nie wierzyłbym też w napis "HD"... który jest tylko dla odwrócenia uwagi.
  • Poziom 23  
    Tak, tylko tu chodzi o to by to nie padło. Mesio kursuje na linii Polska > Rosja aż pod Samarę w okręgu Moskiewskim a nawet 200km dalej. Jeździ cały rok. Chodzi mi o to by taki bajer jak te kamerki nie padł w temperaturze np. -35C! 32GB to za mało. Musi być twardy dysk. Karta nie pomieści filmu z trasy która ma 4500km!
  • Poziom 17  
    mickpr napisał:
    Ja widziałem i mam i jestem zniesmaczony tymi kilkoma diodami które lepiej, jak nie świecą wcale niż by miały świecić.

Z tym się zgadzam ale nic w nocy Ci nie nagra rewelacji, zawsze to widać więcej jak nic :D
    mickpr napisał:
    Nie wierzyłbym też w napis "HD"... który jest tylko dla odwrócenia uwagi.

Z tym też się zgadzam ale widać co trzeba :D
    box.mann napisał:
    Chodzi mi o to by taki bajer jak te kamerki nie padł w temperaturze np. -35C! 32GB to za mało. Musi być twardy dysk. Karta nie pomieści filmu z trasy która ma 4500km!

Chodzić będzie pod zasilaniem , chyba że obiektyw zamarznie w aucie :D to nic nie zobaczysz :-) ale z dyskiem będzie gorzej, no i fakt 32 GB to max. na 16 godz. starczy - a zmieniać karty bądź stawać i kopiować na laptopa to też się nie chce.

Dodano po 13 [minuty]:

Ale tak się zastanawiam że dysk pracując non stop to drgań też nie wytrzyma i padnie po paru godzinach w takich warunkach - a może się myle ?
  • Poziom 23  
    Mają chłopaki jakiś bajer w autobusach (serwis Scanii Warszawa). Tam nagrywa cały Boży tydzień jazdy miejskiej i zgrywają dopiero w weekendy. Praktycznie wszystkie autobusy (nowe) to mają lecz gdy zobaczyłem "szafę" w dachu jaka obsługuje 4 kamery to zamarłem. Całość wielkości prawie że małej lodówki. No i jest tam dysk Sata 750GB
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Tak sobie przeliczyłem że te 750 GB na 4 kamerki w średniej jakości to im na styk w tygodniu starcza :) Ale kolego sam sobie odpowiedziałeś - wsadź jeszcze do busa w taką trasę " lodówkę" :-D i bagaże to chyba lepiej karty zmienić bo na pewno mniej miejsca zajmują i finansowo taniej wyjdzie.
  • Poziom 23  
    No co Ty :-) :-) Lodówka to juz tam jest :-)
    W jaki sposób przeliczasz na ile starczy karta?
    Mógł byś przeliczyć 1380x768 / 16BIT, mpeg4 ?
    Chodzi mi o to ile wejdzie nagrania w takim formacie na kartę 1GB...
    Zrobię sobie z tego "mnożnik"...

Karty 32GB to jeszcze nie tak drogo. 64GB też by przeszło ale 128GB to już kosmos :-) choć znalazłem pendrive-y 128GB Kingstona po 26U$D
  • Poziom 23  
    Dzięki za linka. Już wiem czego szukać. "Postudiuję" i dam znać co z tego wyszło.
  • Poziom 17  
    box.mann napisał:
    W jaki sposób przeliczasz na ile starczy karta?

Przeliczyłem to sobie z tabelki podanej przy kamerce vordon-a. 1 Gb starcza na około 30 min w rozdzielczości 640*480 w formaciw AVI
    Nigdy nie przeliczałem AVI na mpeg4 i dokładne rozdzielczości i bity, tylko tak sobie orientacyjnie, ale już nie pamiętam musiał bym pogrzebać i przeliczyć ale na jakości stracisz dużo.

Dodano po 3 [minuty]:

Ale uważaj bo nie wiem czy Ci odczyta kartę większą jak 32 GB !

Dodano po 28 [minuty]:

Sprubuję Ci to przeliczyć w miarę dokładnie ale nie teraz bo po 3 nocce jestem i piwku a jeszcze 2 nocki mnie czekają :D na jutro rano bedziesz miał wyliczone :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Witam, ja instalowałem kamerki w autobusach {przetarg) 4kamerki- 1280x720/12fps + NVRip + Hdd2TB + Pilot i tam dodatkowo monitor10". Jeśli już coś zakładać to tak aby to działało prawidłowo a nie kamerki z kartami (nic nie mam przeciwko takim rozwiązaniom, ale kierowca powie że karta "sama wypadła" i nic nie nagramy) takie hasła i inne to normalka u kierowców (albo takie kamerka sama spadła i nie za uwarzyłem jej jak leża całą drogę pod fotelem pasażera)....
  • Poziom 23  
    Te z autobusów mi się podobają. Nie dość że data, godzina, sekunda to jeszcze widać obroty silnika i prędkość, czas jazdy od startu(początek dnia), czas jazdy od chwili ostatniego zapłonu i czas jazdy od ostatniego zatrzymania pow.7sek np. od przystanku. W Manach to mają (np. ITS) ale tam jest tacho i dzięki niemu te info. Rozdzielczość jest rewelacyjna jak na warunki tyle żę chyba mają więcej jak 12fps
  • Poziom 9  
    Tak ale z tego co wiem konkurencja nadal daje kamerki analogowe i DVR mobilny z GPS. Ja teraz testuję NVR do kamer 1.3Mpx z GPSem.
    Pozdrawiam
    PS
    DVR mobilny z GPSem to koszt od 2,5tyś do 4,5tyś.zł bez kamer
  • Poziom 18  
    Podepnę się pod temat bo też zamierzam kupić kamerkę do samochodu Jednak nie interesuje mnie rejestrowanie ciągłe tylko np. ostatniej godziny Chodzi mi o to żeby do pliku był dogrywany bieżący obraz jednocześni usuwany zapis z powyżej 60tej minuty Takie nagrywanie w koło
    Czy jest takie rozwiązanie?
  • Poziom 39  
    andrzejz78 napisał:
    Podepnę się pod temat bo też zamierzam kupić kamerkę do samochodu Jednak nie interesuje mnie rejestrowanie ciągłe tylko np. ostatniej godziny Chodzi mi o to żeby do pliku był dogrywany bieżący obraz jednocześni usuwany zapis z powyżej 60tej minuty Takie nagrywanie w koło
    Czy jest takie rozwiązanie?
    Nawet najtańsze kamery chińskie mają opcje zapisu z nadpisywaniem. W zależności od wielkości karty SD - kolejny zapis kasuje ten najstarszy. (Jak w kolejce LIFO). Czy jest to akurat godzina - czy 20 h - to zależy od wielkości karty SD.
    Oczywiście takie kamerki, są moim zdaniem kiepskie (mam jedną taką).
  • Poziom 18  
    mickpr napisał:
    Nawet najtańsze kamery chińskie
    Ale ja nic nie pisałem o chińskich Nie stać mnie na tandetę
    mickpr napisał:
    W zależności od wielkości karty SD
    Czyli kartą można regulować wielkość pliku?
    mickpr napisał:
    Oczywiście takie kamerki, są moim zdaniem kiepskie
    Chodzi Ci o chińszczyznę czy o sposób zapisu?
  • Poziom 39  
    andrzejz78 napisał:
    Chodzi Ci o chińszczyznę czy o sposób zapisu?
    O jedno i o drugie.
    Ja mam kamerkę "niby HD" - każdy punkt składa się z 4 takich samych punktów (jakby programowo ktoś robił niby rozdzielczość HD).
    Jeśli braknie prądu, albo wyjmiesz kartę - to plik się uszkadza. Karta z uszkodzonym plikiem zawiesza całość (naprawa tylko w PC'cie).
    Diody mające podświetlać w nocy (podczerwienią) musiałem od razu wyłączyć, bo obraz był co prawda - ale z "kółkami". Ktoś użył najtańszych diód.

Jakość obrazu oceniał bym jako wystarczającą - mimo tego "pseudo HD".
    Gdyby całość nie zawieszała się po uwaleniu pliku - to urządzenie spełniało by swoją rolę.

Kolejnym kamyczkiem - jest fakt, że jak postawisz takie auto z kamerką na parkingu - to ktoś może ci wybić szybę (myśląc, że kamera jest warta z 1000 zł). a de facto jest warta mniej niż 100 zł.

Dlatego moja kamerka leży sobie w szafce. Myślałem, aby (po dołożeniu oświetlenia podczerwienią) wykorzystać ją jako zwykłą kamerę do monitoringu, ale nawet karta 16GB będzie za mała.
  • Poziom 14  
    kolego bax.mann a myślałeś na rejestratorem mobilnym np.
    BCS-0404ME-H
    Czytałem twoje posty, co do dysku to ma ochronę przeciwwstrząsową.

Jeszcze wszystko zależy jaki budżet chcesz na to przeznaczyć, bo niestety za coś lepszego trzeba zapłacić, ale wtedy mamy coś stabilnego.

Dodano po 4 [minuty]:

ewentualnie GeoVision GV-LX4C3V

Czy też cię intersuje namierzanie GPS, podgląd online itp. ??