Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy na prądzie da się oszczędzić?

jacekRCA 23 Sty 2013 09:23 3186 27
  • #1 23 Sty 2013 09:23
    jacekRCA
    Poziom 25  

Zastanawiam się czy wymieniając wszystkie żarówki na energooszczędne świetlówki czy ledy zaoszczędzę istotnie na rachunkach?

• #2 23 Sty 2013 09:28
    goldi74
    Poziom 43  

Pomijając wyższy koszt zakupu żarówek, to rachunek za oświetlenie będzie mniejszy.

• #3 23 Sty 2013 09:38
    krisxxl
    Poziom 26  

Witam

Tak, da się zaoszczędzić. Tam, gdzie często załączam/wyłączam światło zastosowałem lampy LED. To samo z oświetleniem w kuchni, gdzie halogeny zostały zastąpione lampami LED. Pozostałe oświetlenie to nadal świetlówki kompaktowe, ale będą one sukcesywnie wymieniane na LED. Ale samo oświetlenie to nie wszystko. Warto posprawdzać, co jeszcze zużywa energię elektryczną. Ja wyłączam wszystko, co jest na stand-by i nie jest mi potrzebne. Na koniec warto też zastanowić się nad wymianą (ale nie na siłę) innych urządzeń elektrycznych na energooszczędne. Ja ostatnio wymieniłem starą lodówkę (uszkodzoną) po pierwsze na mniejszą a po drugie na pracującą w klasie energetycznej A+. I tak metodą małych kroków udało mi się obniżyć rachunki o około 30%.

Pozdrawiam

Krystian Tokarski

• #4 23 Sty 2013 09:55
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

Lej do czajnika elektrycznego tyle wody ile Ci potrzeba. Powiedz jakie masz jeszcze odbiorniki elektryczne.

• #5 23 Sty 2013 10:09
    arekb81
    Poziom 24  

Jak już zaoszczędzicie te parę procent, to podniosą cenę za energię, żeby "wyjść na swoje"

• #6 23 Sty 2013 10:45
    marek-zarzycki
    Poziom 27  

To zależy. Koszt zakupu świetlówki jest wyższy oraz ich awaryjność jest większa. W mieszkaniu mam 11 świetlówek i w ciągu roku padły 2 najczęściej używane w tym, o zgrozo, philipsy. Gdyby były tańsze w zakupie i się nie psuły, to owszem, oszczędność byłaby bardzo duża.

• #7 23 Sty 2013 12:15
    McMonster
    Poziom 32  

Sprawdzić, ile urządzeń elektrycznych działa w trybie gotowości. U moich rodziców przy niezliczonej liczbie telewizorów, dekoderów i komputerów to jednak trochę zżera.

• #8 23 Sty 2013 13:46
    2134684
    Usunięty  
  • #9 23 Sty 2013 14:03
    1861421
    Usunięty  
  • #11 24 Sty 2013 10:47
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nie trzeba oglądać rachunków, tylko policzyć obroty tarczy licznika...
    A "żarówek energooszczędnych" Philipsa (czyli świetlówek wkręcanych
    zamiast żarówek) używam 2 od kilku lat, jak dotąd żadna mi nie padła
    - może ktoś kupił podróbkę, szukając np. na Allegro zamiast w sklepie?

• #12 24 Sty 2013 11:44
    jacekRCA
    Poziom 25  

dopiero co się przeprowadziłem do nowego mieszkania więc jeszcze wyciągu z rachunków nie mam, co do odbiorników to 4 laptopy, lodówka, kuchenka, pralka. Chcę zacząć od wymiany oświetlenia, znalazłem fajne ledy i świetlówki polskiej produkcji i się zastanawiam czy ich nie kupić bo cenowo też są ok - podobno ledy mają trwałość nawet 50000 h tylko się zastanawiam czy będą wystarczająco jasne np. do kuchni

• #13 24 Sty 2013 13:01
    _jta_
    Specjalista elektronik

Niestety na ogół tylko podobno, a naprawdę szybko tracą jasność - była o tym dyskusja w innym wątku.

• #14 24 Sty 2013 16:05
    2134684
    Usunięty  
  • #15 25 Sty 2013 10:49
    jacekRCA
    Poziom 25  

Tracą jasność? Nie spotkałem się nigdy z taką opinią, ale może to zależy od producenta?

• #16 25 Sty 2013 10:54
    mr.maestro.
    Poziom 15  

Żarówki energooszczędne zżerają dużo prądu na początku do rozgrzania, ale później się to wszystko unormuje, tak więc może ci się to opłacić, ale nie rób tak, że będziesz je włączał i wyłączał co 5 minut, tylko trzymaj je parę godzin.

• #17 25 Sty 2013 12:44
    _jta_
    Specjalista elektronik

jacekRCA - Oczywiście, zależy. Podałem link do dyskusji na ten temat, poczytaj.

mr.maestro. - Rozgrzanie świetlówki nazywanej "żarówką energooszczędną" trwa
    kilka sekund, dużo prądu nie zżera, aczkolwiek przez ten czas ona świeci słabiej.
    Natomiast zbyt częste włączanie i wyłączanie jest niewskazane z innego powodu:
    przyśpiesza zużycie - ona wytrzymuje ograniczoną ilość włączeń, kilka tysięcy.
    Pewnie wytrzymuje więcej od zwykłej żarówki, ale ta żarówka jest dużo tańsza...

• #18 26 Sty 2013 10:37
    jacekRCA
    Poziom 25  

dzięki za link, a co do rozgrzewania to słyszałem, że tak było w tych starszego typu, te nowsze nie potrzebują już czasu na rozgrzanie. Sam zresztą pamiętam jak kupiłem parę lat temu jakieś badziewie i mi się włączało z minutę a może i dwie

• #19 26 Sty 2013 12:02
    cirrostrato
    Poziom 36  

Tematu oświetlenia LED nie zgłębiałem ale będąc ostatnio na Wolumenie/Warszawa widziałem jakieś żarówki LED 12V, różne mocy ok. kilkanaście W, w cenie 7-9zł nowe, od tego bym zaczął.

• #20 28 Sty 2013 09:30
    jacekRCA
    Poziom 25  

Nie pamiętasz jakiej były marki? Ciekawe ile są warte bo cena przyznam dosyć niska jak na ledy.

• #21 29 Sty 2013 13:31
    sp3xpv
    Poziom 1  

arekb81 napisał:
    Jak już zaoszczędzicie te parę procent, to podniosą cenę za energię, żeby "wyjść na swoje"

Masz rację , rok temu w Koninie prezes zarządu wodociągów wypowiedział się w radiu: "Musieliśmy podnieść cenę wody ponieważ mieszkańcy oszczędzają i spadło zużycie a firma musi istnieć." Mi po wymianie żarówek nieznacznie rachunek się obniżył.

• #22 29 Sty 2013 13:38
    2134684
    Usunięty  
  • #23 30 Sty 2013 09:20
    jacekRCA
    Poziom 25  

no właśnie nie chciałbym zaczynać od jakiegoś badziewia żeby później nie mieć złego obrazu ledów.

• #24 30 Sty 2013 15:51
    bestboy21
    Warunkowo odblokowany

mr.maestro. napisał:
    Żarówki energooszczędne zżerają dużo prądu na początku do rozgrzania, ale później się to wszystko unormuje, tak więc może ci się to opłacić, ale nie rób tak, że będziesz je włączał i wyłączał co 5 minut, tylko trzymaj je parę godzin.

Mit powtarzany już od kilku lat.
    Żarówka pobiera o 20% większy prąd przez 1-2s podczas zapalania, i NIC więcej.
    Rozgrzewanie żarówek z zimnym zapłonem jest - efektem ubocznym - jej pracy, więc nie pobiera więcej prądu jak jest zimna , tylko po prostu przez 2 minuty ciemniej świeci.

• #25 01 Lut 2013 09:21
    jacekRCA
    Poziom 25  

Też wydaje mi się, że to mit. Zresztą, byłem wczoraj w OBI poszukać jakichś ledów ewentualnie świetlówek i z tego co zauważyłem niektóre świeciły ciemniej przez dłuższą chwilę a niektóre prawie natychmiast nabierały pełnej "mocy". Z przystępnych cenowo (ok. 17 zł) znalazłem lampę LED od Active Jet (firma kojarzy mi się z tuszami). Miał ktoś do czynienia z ich produktami oświetleniowymi?

• #26 01 Lut 2013 09:26
    bestboy21
    Warunkowo odblokowany

jacekRCA napisał:
    Też wydaje mi się, że to mit. Zresztą, byłem wczoraj w OBI poszukać jakichś ledów ewentualnie świetlówek i z tego co zauważyłem niektóre świeciły ciemniej przez dłuższą chwilę a niektóre prawie natychmiast nabierały pełnej "mocy". Z przystępnych cenowo (ok. 17 zł) znalazłem lampę LED od Active Jet (firma kojarzy mi się z tuszami). Miał ktoś do czynienia z ich produktami oświetleniowymi?

Dobrze ci się kojarzy, wydaje mi się że na żarówki LED powinna być jakaś gwarancja więc można wybierać względem jej długości.

• #27 01 Lut 2013 10:33
    2134684
    Usunięty  
  • #28 02 Lut 2013 14:28
    jacekRCA
    Poziom 25  

Nie pamiętam dokładnie modelu ale to chyba było coś takiego http://www.skapiec.pl/site/cat/3912/comp/1807474 nie ma za dużej mocy, 1,8W/100lm. Ale widzę, że mocniejsze tzn. odpowiedniki 40W i więcej są w granicach 50 zł i mają gwarancję 24 miesiące.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME