Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BUFOR - BUFOR CIEPŁA Z ZBIORNIKA NA SZAMBO

marcel_76 23 Jan 2013 12:17 7953 5
 • #1
  marcel_76
  Level 13  
  Witam jestem na etapie projektowania instalacji CO i CWU w nowo budowanym domku (160m2+40m2 garaż).
  Ogrzewanie ma być rozwiązane za pomocą kominka z płaszczem wodnym 24KW + piec gazowy kondensacyjny z zamkniętą komora spalania + (jak starczy pieniążków kolektory słoneczne).
  Jestem zdecydowany na zainstalowanie bufora ciepła i tak wybór padł na gotowy bufor 1000l z wbudowanym zasobnikiem CWU 250l.
  To rozwiązanie jest stosunkowo drogie ba taki bufor to koszt ok. 7000,00zł, jednakże ponieważ w garażu nie mam jeszcze wykonanego chudziaka a grunt na mojej działce to piękne piaski i na głębokości do której do tej pory się dokopałem tj. 5m nie ma śladów wody wpadł mi pomysł czy w tymże garażu nie zainstalować w ziemi szczelnego zbiornika na szambo (5m3) i po ociepleniu go styropianem 20cm wykorzystać go jako bufor ciepła zastępując tym samym gotowe rozwiązanie i jednocześnie znacznie zwiększają masę akumulowanego ciepła z 750l na 5000l. Garaż jest dość duży więc umieszczenie tam zbiornika o wymiarach 200x200x1,25cm oprócz logistycznego wniesienia zbiornika nie stanowiłby większego problemu a do tego koszty byłyby dużo mniejsze ponieważ szambo takie to koszt rzędu 1000zł + styropian 1000,00 i montaż jakiś krocców i węzownic też myślę koszt w granicach 1000zł . Czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem i co o tym myślicie?
 • #2
  irus.m
  Heating systems specialist
  Pomysł śmiały w zamierzeniu.
  Wydaje mi się , że gdy dobrze zaizolujesz to ,,szambo", to powinno zadziałać.
  Gdyby jednak poziom wód gruntowych podniósł się, zmienisz mu przeznaczenie na G.W.C.
  pozdrawiam
 • #3
  marcel_76
  Level 13  
  irus.m wrote:
  Pomysł śmiały w zamierzeniu.
  Wydaje mi się , że gdy dobrze zaizolujesz to ,,szambo", to powinno zadziałać.
  Gdyby jednak poziom wód gruntowych podniósł się, zmienisz mu przeznaczenie na G.W.C.
  pozdrawiam

  działka usytuowana na wzniesieniu więc mało prawdopodobne podniesienie się wód gruntowych, a GWC też jest planowane tylko żwirowe poza budynkiem.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  MaMik
  Level 15  
  Walker29 -nie strasz pomysłodawcy, dlaczego miałby przystać na taką niedogodność grzania na wstępie 5000 l wody. Na pewno ktoś mu pomoże jak to rozwiązać, może nawet na tym forum.
  Inne pytanie to czy będzie potrzebował 5 ton ciepłej wody, szczególnie latem ? Chyba, że będzie basen.
 • #6
  berga
  Level 18  
  Witam.
  marcel_76 wrote:

  Jestem zdecydowany na zainstalowanie bufora ciepła ... co o tym myślicie?

  Czym kierowałeś się podejmując taką decyzję? Po co ci kotłownia w salonie, po co ci kominek 24 kW, po co ci kocioł 24kW, czyli w sumie 48kW mocy zainstalowanej, jak twoje potrzeby są nie wyższe niż 8 kW?
  Fabrycznie, dobrze ocieplony poliuretanową pianką zbiornik solarny, ma straty ok. 1kwh/dobę na każde 100 l wody. Więc jak zrobisz swoje szambo z taką samą precyzją, wyjdą ci straty rzędu 50kwh/dobę, praktycznie mogą być dwukrotnie wyższe.
  W taką pogodę jak dzisiaj, spalisz w kotle nie więcej niż 10m³ gazu, tj. ok. 90 kwh, czyli tyle co stracisz w szambie.
  Ciepło uzyskane z drewna jest tylko dwukrotnie tańsze niż z gazu, więc jeśli sprawność spalania i buforowania będzie słaba, to opłacalność, też będzie niewielka. Chyba że drewno masz za darmo, swojej robocizny nie policzysz, to wtedy być może będzie się to opłacać. Ale czy nie szkoda ci swojej roboty i tych wyrąbanych lasów?