Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aplikacja do programowania sterowników Carela.

jer1$2 23 Jan 2013 13:29 2760 4
 • #1
  jer1$2
  Level 5  
  Witam,

  Jestem początkujący w temacie więc pytam:

  Interesują mnie sterowniki firmy Carel. Do ich programowania używa się aplikacji np: 1Tool firmy Carel. Widziałem, że sa tak "bloki" pod Carela i ogólne, ale jak się robi maske to można wybrać tylko carela. Stąd tez moje pytania:

  Pytania:

  1) Czy istnieje oprogramowanie uniwersalne, do programowania sterowników różnych producentów? Trudno mi to "zobaczyć w wyobraźni" bo chyba trzeba by wgrywać modele sterowników różnych producentów. Jeśli tak to prosiłbym o jakąś nazwę abym mógł doczytać.

  2) Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie jest nie, to czy to jednoznaczne z tym, że do każdego prodecenta należy używać aplikacji wydanych przez niego?

  Dzięki

  Jurek
 • #2
  adamac2
  Automation specialist
  Uniwersalnego softu do wszystkich sterowników nie ma.
  Chodź sporo producentów wykorzystuje aplikację Codesys oraz jej klony.
 • #3
  jer1$2
  Level 5  
  dziękuję, poczytam sobie.
 • #4
  pm.001
  Electrician specialist
  Witam
  IMHO Carel to produkty dedykowane pod HVAC i chłodnictwo więc raczej nie są określane jako PLC gdyż termin ten raczej dedykowany jest pod urządzenia przemysłowe. Nie bardzo wiem czy kolega jer1$2 interesuje się bardziej klasycznym PLC czy produktami Carela właśnie. Różnice są i to dość spore wbrew temu co można by sądzić na pierwszy rzut oka.
  Co do softu to nawet w obrębie danego producenta występują różne narzędzia służące do programowania konkretnych linii produktów - uniwersalizmu nie ma i nigdy nie będzie.
  pozdrawiam
  pm001
 • #5
  jer1$2
  Level 5  
  Na ten moment produktami Carela. Dziękuję za wyrozumiałość i wyjaśnienie.