Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podgrzewacz wody z zamk. komorą -1 rura w kominie? jakiej firmy?

dota1 23 Jan 2013 16:42 4275 20
 • #1
  dota1
  Level 9  
  Witajcie,
  sprawa pilna. Kominiarze namówili mnie skutecznie na zmianę piecyka z otwartą komorą na zamkniętą. Mieszkanie jest w starej kamienicy, nade mną tylko strych zaadaptowany na mieszkanie. Zdarza się, że z kominów wwiewane jest powietrze do wewnątrz mieszkania. Podgrzewacz umieszczony w łazience z oknem ma podgrzewać wodę do kuchni i do łazienki.
  I teraz - zaznaczam, że mogę coś pomieszać - kominiarze zaproponowali mi, żeby nie dawać w kominie rurę w rurze, tylko 1 rurę odprowadzającą spaliny, a powietrze będzie brane z przestrzeni wokół rury. Powiedzieli, że większość ludzi decyduje się na ten wariant, bo jest tańszy. Czy to będzie skuteczne i bezpieczne?
  I ostatnia sprawa. Mam okazję kupić dość tanio prysznic Hansgrohe z funkcją eko (może współpracować z przepływowymi podgrzewaczami wody, przepływ przy 3 bar 9 l/min).
  Jaki kupić piecyk (o ile piecyk ma rzeczywiście na to wpływ...), żeby nie było problemu, że ogień będzie gasł, bo będzie za małe ciśnienie wody (dotąd miałam problem, że musiałam lać ogromny strumień wody, bo inaczej ogień gasł) oraz żeby przyzwoicie i cicho działał, i nie kosztował majątku?
  aha czy trzeba instalować filtr do odkamieniania wody? ile to kosztuje?
 • #2
  kabee84

  Level 24  
  1. System kominowy, który zaproponowali, jest w pełni bezpieczny i funkcjonalny pod warunkiem że komin jest czysty. Jeśli kominiarze sami to zaproponowali (dziwne, bo zazwyczaj upierają się aby wkładać dwie rury - "rura w rurze") to komin widocznie jest czysty i nadaje się do poboru powietrza. Rozumiem, że w naszym kraju uprawnienia można zdobyć w zbyt prosty sposób i piekarz może być równie dobrze kominiarzem, a kominiarz piekarzem i zaufanie do fachowców jest znikome, ale w tym wypadku Panowie mądrze prawią :-) ...
  2. Hansgrohe bardzo dobra firma, będzie działać z podgrzewaczem przepływowym.
  3. Każdy piecyk przepływowy będzie gasł, jeśli będzie zbyt mały przepływ lub ciśnienie wody. Dane o minimalnym przepływie i minimalnym ciśnieniu znajdziesz na stronach internetowych producentów poszczególnych urządzeń.
  4. Filtr do odkamieniania? Pewnie chodzi o stację zmiękczającą wodę. Takie bardziej profesjonalne urządzenie na potrzeby całego mieszkania kosztuje około od 1000 do 2000zł. Są też takie małe filterki co się montuje pod umywalką ale ile to kosztuje, jak to działa i na ile skutecznie to nie mam pojęcia. Nie jest wymagany montaż takiego urządzenia, ale jeśli masz twardą wodę to częściej trzeba będzie odkamieniać wężownicę w piecyku, mogą się szybciej zużywać baterie umywalkowe, prysznicowe itd. Poza tym woda zmiękczona nie pozostawia osadu na naczyniach, kabinie prysznicowej, brodziku/wannie, w czajniku itp itd i podobno sprawia że osoby z problemami skórnymi przestają je mieć (ja nie mam takich problemów więc nie mogę się wypowiedzieć)
 • #3
  dota1
  Level 9  
  kabee84 wrote:
  1. System kominowy, który zaproponowali, jest w pełni bezpieczny i funkcjonalny pod warunkiem że komin jest czysty. Jeśli kominiarze sami to zaproponowali (dziwne, bo zazwyczaj upierają się aby wkładać dwie rury - "rura w rurze") to komin widocznie jest czysty i nadaje się do poboru powietrza.

  Dziękuję za odzew. Sama nie wiem, co o tym myśleć, bo mówili, że oni z reguły takie rozwiązanie proponują, bo jest dużo tańsze.
  A co mogłoby się stać, jeśli komin okazałby się 'brudny' lub by się 'zabrudził' w trakcie użytkowania piecyka...?
  Kominiarze kazali kupić piecyk jak najszybciej. Pytanie: czy jeśli oni go będą montować, to czy nie stracę gwarancji? I czy kupować przez internet?(ceny o wiele lepsze). I czy dobrze mi się wydaje, że nie ma praktycznie z czego wybierać?
 • Helpful post
  #4
  kabee84

  Level 24  
  Brud zasyfi podgrzewacz i może dojść do uszkodzenia pewnych elementów (np. wentylator). Każdy komin może z czasem się zabrudzić, ale to tak samo jakby z pomieszczenia pobierać powietrze zawsze trochę kurzu się znajdzie. Urządzenia tego typy po prostu trzeba raz na jakiś czas poddać serwisowi.
  Gwarancję podbija serwis lub inna osoba uprawniona do montażu, chyba że w warunkach gwarancji jest napisane inaczej. Trzeba poczytać warunki gwarancji.
  Można kupić przez Internet, ale też wtedy warto doczytać z warunkami gwarancji. Ja jestem przeciwnikiem zakupów tego typu urządzeń przez Internet z prostego powodu - często brakuje bardzo istotnych elementów takich jak przyłącza kominowe, pakiety podłączeniowe itp. które później są niedostępne i uniemożliwiają montaż albo trzeba je dokupić na miejscu i słono przepłacić. Ponadto często jest tak, że instalatorzy zarabiają na urządzeniu i jeśli montują urządzenie zakupione w Internecie to więcej kasują za robociznę i sumarycznie wychodzi na to samo. Po prostu musisz to wszystko dopytać, doczytać i przekalkulować.
  PS. Negocjuj ceny lokalnie :-) Sprzedawcy robią się bladzi jak usłyszą słowo Internet :-) i najczęściej można naprawdę mocno zbić cenę wyjściową :-)

  Dodano po 8 [minuty]:

  Aha. Takie piecyki ma w ofercie między innymi: Junkers (Celsius), Vaillant (TurmoMag), Termet (Aqua Comfort Turbo), Immergas (Caesar). Tak że wybór nie jest aż taki mały.
 • #5
  dota1
  Level 9  
  Stan na chwilę obecną...
  Kupiony Junkers, nie mieści się na ścianie (błąd na stronach producenta), brak adaptora (-era?) - który powinien być dołączony wg przedstawiciela, nietypowy rozmiar tego całego adaptora 80/110 (o ile coś nie pomieszałam), kominiarze ocknęli się, że nie mają takich rur - mówią że muszą być oryginalne. czy to prawda? :shocked!:
 • #6
  kabee84

  Level 24  
  Jeśli produkt różni się od przedstawionego w materiałach technicznych, a sprzedawca nie udzielił Ci prawidłowych informacji, masz prawo do odstąpienia od Umowy kupna-sprzedaży (zwrot kosztów zakupu), wymiany na towar zgodny z informacjami zawartymi w materiałach handlowych (strona internetowa, katalog, cennik) lub obniżenia ceny. Takie prawo daje każdemu kupującemu Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej - polecam lekturze.
  Rury 80/110 nie należą do standardu. Za standard uważa się 60/100 lub częściej 80/125, ale w Twoim przypadku będzie potrzebny tylko kawałek rurki podwójnej i adapter kątowy. Dalej w kominie już trójnik z odskraplaczem i rurki kwasoodporne fi80.
 • #7
  dota1
  Level 9  
  kabee84 wrote:
  będzie potrzebny tylko kawałek rurki podwójnej i adapter kątowy. Dalej w kominie już trójnik z odskraplaczem i rurki kwasoodporne fi80.

  czy jest jakaś firma godna polecenia? czy po prostu gdziekolwiek byle było?
  ścianę dałoby się jakoś przerobić (i tak trzeba będzie przesuwać kaloryfer nawet jak będzie Vaillant) tylko nie wiem, czy upierać się nad tym Junkersem, bo doczytałam się, że nielicznie wypowiadający się użytkownicy narzekają na wysokie rachunki...
  Tak myślałam, że powinni to przyjąć z powrotem bez gadania, mimo tego, że na miejscu do wglądu była karta informacyjna z prawidłowymi rozmiarami. Dlatego pewnie nie będzie łatwo. Zastanawia mnie też to, czy sklep ma prawo sprzedawać bez części, które, jak twierdził przedstawiciel handlowy Junkersa, powinny być dołączone?
  A jaka jest średnia cena za przerobienie komina oraz za materiały do tego potrzebne? bo dowiadywałam się u dwóch panów o podłączenie podgrzewacza i podali 450 i 500 zł.
 • #8
  kabee84

  Level 24  
  Do 500zł za podłączenie hydrauliczne + włożeniem wkładu kominowego to dość uczciwa cena za podłączenie tego typu urządzenia.
  Jeśli nie chcesz go oddawać, możesz żądać obniżenia ceny, jeśli oczywiście udowodnisz że czegoś brakuje w Twoim zestawie, lub żądać aby uzupełnili zestaw o brakujące elementy.
  Jeśli sprzedawca udzielił poprawnych informacji lub udostępnił informacje o poprawnych wymiarach urządzenia a Ty z takiej możliwości nie skorzystałaś, niestety nie może to być przyczyną chęci odstąpienia od Umowy.

  Rury kominowe kup gdziekolwiek, ale zwróć uwagę aby były kwasoodporne bo niejednokrotnie spotkałem się ze sprzedażą rur ze stali nierdzewnej a to nie jest to samo! Jeśli chcesz sama kupować, dogadaj się ze sprzedawcą że weźmiesz więcej a w razie czego to co Ci zostanie to oddasz, bo ciężko jest dokładnie wyliczyć ile czego pójdzie. Albo skorzystaj z opcji żeby fachowiec wziął to na siebie - oni najczęściej mają takie uzgodnienia z hurtowniami, że pobierają materiał i Ty się rozliczasz z nimi za to co poszło i masz VAT na materiały 8%.
 • #9
  piotr_boncza
  Level 29  
  Teraz najważniejsze! Zanim zabierzesz się za robotę sprawdź w instrukcji jaką masz maksymalną długość przewodu kominowego. Z tego co pamiętam dla Celsiusza przy 80/110 było ok 4m - z kolanami mniej. Sprawdź w załączonej instrukcji a poza tym poczytaj warunki gwarancji - uruchomienie itd.
 • #10
  dota1
  Level 9  
  kabee84 wrote:
  Do 500zł za podłączenie hydrauliczne + włożeniem wkładu kominowego to dość uczciwa cena za podłączenie tego typu urządzenia.

  500 zł samo podłączenie, za wykucie dziury w kominie i zmontowanie tam tych rur chyba z 1000 zł (nie wiem ile dokładnie, bo podali cenę - ok. 2 tys - z ekspertyzą, i zrobieniem nowego otworu wentylacyjnego przy osobnym kominie - bez udziału sąsiada)
  kabee84 wrote:
  Jeśli nie chcesz go oddawać, możesz żądać obniżenia ceny, jeśli oczywiście udowodnisz że czegoś brakuje w Twoim zestawie, lub żądać aby uzupełnili zestaw o brakujące elementy.

  Z tego co mówili kominiarze ten adapter, czy jak mu tam, ma być oryginalny - tej samej firmy co podgrzewacz. Czy to prawda? Bo jeśli tak, to chyba lepiej zawalczyć, żeby go dołożyli do Junkersa niż dokupywać do Vaillanta (tam nie jest sprzedawany z podgrzewaczem).
  kabee84 wrote:
  Jeśli sprzedawca udzielił poprawnych informacji lub udostępnił informacje o poprawnych wymiarach urządzenia a Ty z takiej możliwości nie skorzystałaś, niestety nie może to być przyczyną chęci odstąpienia od Umowy.
  Nikt nie wspominał, że na stronach producenta jest podany inny wymiar niż istnieje w karcie, więc wymiarów na miejscu nie sprawdzałam.
  kabee84 wrote:
  Albo skorzystaj z opcji żeby fachowiec wziął to na siebie - oni najczęściej mają takie uzgodnienia z hurtowniami, że pobierają materiał i Ty się rozliczasz z nimi za to co poszło i masz VAT na materiały 8%.
  Chętnie bym skorzystała z tej opcji, ale wydaje mi się, że muszę trzymać rękę na pulsie nie znając się na temacie, bo nie wiem czy nie wyjdę na tym (po raz kolejny) jak zabłocki na mydle. Tak jak z tym Junkersem - kazali dokupić adapter do Junkersa 60/100 i dobrze, że zadzwoniłam do przedstawiciela, bo zrobili wielkie oczy, jak usłyszeli 80/110.
  A czy mogę jeszcze dowiedzieć się, czy do Vaillanta (przyłącze 60/100) mam kupować to samo co do Junkersa, z tą różnicą, że cieńszą rurę do komina (fi60?) (nie wiem czy nadal fi60, bo nastąpiła zmiana i w końcu ma być system rura w rurze) oraz inny adapter?
 • #11
  kabee84

  Level 24  
  Trochę zbyt dużo pytań aby oceniać Twoją sytuację nie widząc jej. Z tego co ja się orientuję, to adapter kominowy do kotła jest opcją dodatkową między innymi z tego powodu, że są adaptery proste i kątowe (prosty do góry a kątowy w bok) i trzeba adapter dopasować do sytuacji.
  Schematy możliwych podłączeń do systemów powietrzno spalinowych można zasięgnąć z instrukcji montażu lub stron internetowych producentów. Ja tego na pamięć nie znam.
  500zł za podłączenie samego podgrzewacza to dość dużo. Dla wprawionego instalatora to jest 2-4h roboty (3 rurki: woda zimna, woda ciepła i gaz + samo powieszenie podgrzewacza)....
 • #12
  dota1
  Level 9  
  piotr_boncza wrote:
  Teraz najważniejsze! Zanim zabierzesz się za robotę sprawdź w instrukcji jaką masz maksymalną długość przewodu kominowego. Z tego co pamiętam dla Celsiusza przy 80/110 było ok 4m - z kolanami mniej. Sprawdź w załączonej instrukcji a poza tym poczytaj warunki gwarancji - uruchomienie itd.


  Komin ma 4 m. Rozmawiałam z autoryzowanym instalatorem, nie można zamieniać adaptorem 80/110 na 80/125, bo inaczej moze nie być gwarancji. Czy istnieją rury kwasoodporne 80/110 nie firmy Junkers (czyli tańsze)?
 • #13
  piotr_boncza
  Level 29  
  Jak dla mnie, to właśnie Junkersa są tymi tańszymi.
  Np. AZ 385 przewód powietrzny lub spalinowy Ø 80 L=2000 mm kosztuje katalogowo 109zł netto.
  Pytałaś o możliwość wstawienie rury w istniejący przewód kominowy. Jednym z warunków jest odpowiedni stan. Nie montuję w ten sposób, jeśli ścianki komina pokryte są sadzą albo się sypią. Przy sadzy powietrze zasysane może bardzo szybko zniszczyć kocioł/podgrzewacz.
  Przy okazji, nie zastanawiałaś się może nad pojemnościowym podgrzewaczem gazowym?
  Np. http://www.ariston.com/pl/SGA_FB
 • #14
  kabee84

  Level 24  
  piotr_boncza wrote:
  Przy okazji, nie zastanawiała się może nad pojemnościowym podgrzewaczem gazowym?
  Np. http://www.ariston.com/pl/SGA_FB

  Szczerze powiedziawszy nie przyszło mi to do głowy, a jest to bardzo ciekawe urządzenie. Nie ma problemu z minimalnym przepływem, ciepła woda natychmiast, można korzystać z kilku punktów poboru na raz bez obawy o spadek ciśnienia wody lub temperatury.. Jedna wada - wymiary.
  No i druga sprawa, że koleżanka już coś kupiła...
 • #15
  dota1
  Level 9  
  Junkers wymieniony w piątek na Vaillanta.
  Miało być różowo. Niestety, ŻADEN instalator na terenie 3-miasta z którym rozmawiałam nie para się montowaniem rur w kominie, mówią, że to działka kominiarzy. Kominiarze pytają o adaptor... (a może im chodzi tylko skraplacz..)
  Dzwonię Warszawa, Sopot, do wszelkiego rodzaju autoryzowanych sprzedawców, monterów, przedstawicieli handlowych. I tak: jedni w ogóle nie wiedzą o co chodzi, twierdzą, że nie ma czegoś takiego w Vaillancie jak adaptor. Kolejni, że on jest pewnie dołączony do piecyka, inni, że absolutnie nie jest, że oni nikomu tego nikomu nie sprzedawali z podgrzewaczem, inni, że jest w piecyku, ale trzeba dokupić skraplacz, inni, że trzeba zamówić cały adaptor, ale nie wiedzą skąd... Kominiarze znaleźli na allegro firmę, która robi adaptory pod Vaillanta - jest w miarę tanio. Twierdzą, że piecyk musi być oryginalny, a reszta nie musi. Prawda to?
  Udało mi się wyłudzić od sprzedawcy cennik urządzeń. Założono w nim, że podgrzewacze montuje się jedynie z wyprowadzeniem przez dachy płaskie i skośne, ewentualnie przez ścianę i nie ma tu mowy o żadnym adaptorze, czy też przyłączu (jedynie o jakimś odpływie kondensatu, jeśli wyprowadzenie jest poziome).
  A jeśli chodzi o KOTŁY turbo- to tutaj dopiero opisane są systemy przyłącza do przewodu ułożonego w szachcie. I dopuszcza się, że jeśli przyłącza robi się do systemu LAS, to wtedy może zostać 60/100, a jeśli do przewodu spalinowego ułożonego w szachcie to zakładają, że jest on DN80 i dopiero tutaj obowiązkowe jest "Przyłącze do kotła 60/100 na 80/125 ze zintegrowanym odpływem skroplin".
  Ale - my nie mamy kotła. Jest to podgrzewacz i z tego co zrozumiałam kominiarze myślą, aby zamontować w szachcie przewód 60/100 (mimo, że to nie system typu LAS). Ale dlaczego nie ma takiej ewentualności w cenniku? Tylko zakładają, że w kominie jest 80 i każą kupować przyłącze i zmieniać 60/100 na 80/125..?
 • #16
  kabee84

  Level 24  
  A w miejscu, gdzie kupiłaś ten podgrzewacz, nie było opcji zakupu wraz z montażem? Byłby święty spokój. Nie musiała byś się martwić o adaptery, odskraplacze itp..
  A co mogę poradzić.. Nie wiem jak wygląda wyjście powietrzno spalinowe w tym podgrzewaczu więc nie wiem w jaki sposób to rozwiązać. My współpracujemy z producentem kominów ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej, on dla nas zrobi to co narysujemy... Dlatego 90% naszych klientów decyduje się na zakup urządzeń wraz z montażem - i już nasza w tym głowa żeby wszystko wykonać poprawnie i zgodnie z instrukcją.
 • #17
  dota1
  Level 9  
  Nie ma możliwości montażu. Obdzwoniłam firmy, które sprzedają urządzenia Vaillant, jak również instalatorów polecanych na stronie i tam mówiono, że niezmiernie rzadko ktokolwiek kupuje urządzenie przepływowe z zamkniętą komorą, także nie bardzo wiedzą o co tam chodzi. A jeśli już ktoś twierdził, że wie jak, to okazywało się, że albo myśli o kotle dwufunkcyjnym (pytanie: czy podgrzewacz montuje się jak zwykły kocioł, bo tego nikt nie wie do końca) albo z rozmowy wynika, że tak naprawdę nie ma pojęcia o czym rozmawiamy.
  Być może podgrzewacz montuje się jak kocioł 2 funkcyjny. I nie ma problemu. Ale dowiedziałam się, że jeśli chciałoby się montować rury 80/125 to u mnie trzeba poszerzyć komin,a to wiadomo dodatkowe koszty i czas. Może z elektrycznym pojemnościowym byłoby mniej zachodu i wydatków? ale to już chyba za późno.
 • #18
  kabee84

  Level 24  
  No ba.. Z elektrycznym to jest bardzo prosta sprawa, przede wszystkim nie ma komina, :-) z którym w tym temacie jest najwięcej problemów i niewiadomych. Z drugiej strony elektryczny byłby w przyszłości około dwukrotnie droższy w eksploatacji i czym więcej będziesz korzystała z ciepłej wody, tym więcej zaoszczędzisz na gazie - także coś za coś...
  Słuchaj, zrób fotkę wyjścia kominowego tego Twojego podgrzewacz i napisz, jakie są wymiary tych otworów. To bardzo dużo nam powie.
 • #19
  piotr_boncza
  Level 29  
  dota1 wrote:
  Junkers wymieniony w piątek na Vaillanta.
  Miało być różowo. Niestety, ŻADEN instalator na terenie 3-miasta z którym rozmawiałam nie para się montowaniem rur w kominie, mówią, że to działka kominiarzy. Kominiarze pytają o adaptor...


  Niemożliwe! Zostałem zniknięty :( Pisaliśmy do siebie nie wiedząc, że jesteśmy blisko. Choć ja przyznaję się do lokalizacji :)
  Jestem z trójmiasta i z reguły montuję wszystko od kotła do końca komina.
 • #20
  nygys019
  Level 8  
  Do kotła nie musi być wkład kominowy od producenta. Jest kilka firm które zajmują się produkcją kominów i one w ofercie mają opracowane adaptery pod odpowiednie kotły. Jeśli nie mogła byś znaleźć to mogę Ci pomóc...
 • #21
  tw24
  Level 11  
  Witam wszystkich,
  przeczytałem wszystkie posty chcąc się rozeznać w problemie i nasuwają się dwa podstawowe pytania. O jakim podgrzewaczu jest dyskusja, bo nie podano dokładnie typu urządzenia które zostało zakupione. Jakie wymiary ma przewód kominowy?
  Dopiero na tej podstawie można coś doradzić. Wymiar przewodu spalinowego jest określony przez producenta i tego raczej nie można zmieniać ze względu na pracę wentylatora. Przewód powietrzny ma z reguła podany minimalny przekrój. Zależnie od mocy podgrzewacza te parametry określają system przewodów powietrzno-spalinowych. Jeżeli producent dopuszcza doprowadzenie powietrza w systemie rura w rurze, osobna rura do powietrza, zasysanie powietrza z pomieszczenia, zasysanie powietrza z szachtu kominowego to określa minimalny przekrój i maksymalną długość wszystkich przewodów. Te dane są podane w instrukcjach instalacji urządzenia i trzeba tam zajrzeć ale trzeba znać dokładny typ. Aby coś doradzić proszę podać podstawowe dane. Inaczej to jest tylko swobodna wymiana poglądów.