Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydrofor - dlaczego woda cofa się do studni?

23 Sty 2013 19:39 31401 31
  • Poziom 8  
    Witam, po trudach udało się pociągnąć wodę przez pompę, euforia minęła po kilku godzinach. Okazało się, że w rurze znów jest powietrze.

Mam studnię abisynke, zawór zwrotny przed pompą. Gdzie szukać przyczyny, czy czegoś mi jeszcze brakuje w instalacji?

Instalacja jest na 24mb, przyczym na głębokości 1,4m jest kolanko i rura skręca do budynku jakieś 3mb. Pompując ręczna pompka woda po kilkudziesięciu ruchach znów jest przy pompie. Dlaczego woda się cofa?
  • Poziom 33  
    Zawór zwrotny do sprawdzenia .
  • Poziom 38  
    Zawor zwrotny, oczywiscie, ale w studni, w koszu ssacym.
  • Poziom 36  
    A którędy do tej rury dostaje się powietrze? Instalacja nie powinna być szczelna?
  • Poziom 38  
    Jesli ma zainstalowany przy pompie napowietrzacz hydrofora, to przy niesprawnych zaworach zwrotnych przez niego wchodzi powietrze.

Najlepiej gdyby narysowal schemat, jakie urzadzenia i zawory sa na instalacji, od hydrofora, az do kosza ssacego, to wtedy bedzie latwiej zlokalizowac miejsce wejscia powietrza, czy tez dziury w instalacji.
  • Poziom 8  
    Jak sprawdzić czy zawór zwrotny jest ok, jest nowy. Może tak być że się zabrudził?

Dodano po 3 [minuty]:

saskia napisał:
    Jesli ma zainstalowany przy pompie napowietrzacz hydrofora, to przy niesprawnych zaworach zwrotnych przez niego wchodzi powietrze.

Najlepiej gdyby narysowal schemat, jakie urzadzenia i zawory sa na instalacji, od hydrofora, az do kosza ssacego, to wtedy bedzie latwiej zlokalizowac miejsce wejscia powietrza, czy tez dziury w instalacji.

Tak mniej więcej wygląda schemat, to jest studnia abisynka rura 5/4 na początku w ziemi pewnie jest jakiś filtr

• R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    arturponiatowski, ten trujnik z gwintem to do trucia służy?
  • Poziom 38  
    Sądzę, że zawór na tym "trójniku" puszcza powietrze.
    Po zamknięciu zaworu zakręć szczelnie jakąś zaślepkę na tym gwincie do przykręcania ręcznej pompki.
    Jeśli będzie dalej łapać powietrze, to znaczy, że musisz szukać nieszczelności w innym punkcie.
  • Poziom 38  
    Czy sprawdzales poziom wody w studni?
    Moze juz jest blisko kosza ssacego, a jesli wolno nachodzi do studni to moze jej nie wystarcza na jedno napelnienie hydrofora.
  • Poziom 16  
    Może jest za mala pompa.Sprawdz na tabliczce znamionowej pompy wysokość podnoszenia słupa wody.Przy takiej długości rury mała nieszczelność wystarczy żeby zapowietrzyć pompę.Sprawdził bym jeszcze dławice na pompie ,ewentualnie przepakował nowym szczeliwem.
  • Specjalista Automatyk
    Wyraźnie napisałem dla 24m ta pompa nie będzie działała!
    Koledzy to tylko fizyka dla idealnych warunków zdolość ssania pompy odśrodkowej to 10m.
    Podstawowym kryterium podziału pomp jest głębokość na jakiej znajduje się woda. Przy głębokości lustra wody do 8 m można zastosować pompę nawierzchniową. Podana wielkość jest graniczną dla większości typów opisywanych pomp. Warto wziąć zapas na okresowe wahania poziomu lustra wody w ziemi i przyjąć tę wielkość jako 6-7 m.
    Jeśli jest powyżej tej wielkości należy zastosować pompę głębinową (czyli w studni).
  • Poziom 38  
    Pompa hydroforowa bedzie dzialala, jedynie sama nie zassie wody z takiej glebokosci.
    Jezeli woda bedzie w rurze i pompa odpowietrzona to pociagnie.
    Problemem moze byc jedynie przeciek na odcinku ssacym, lub uszkodzone zawory zwrotne.
    Przy wiekszych glebokosciach niz te 10 m, to jedynie zmniejszy sie wydajnosc i maksymalne cisnienie tloczenia.
  • Specjalista Automatyk
    saskia napisał:
    Pompa hydroforowa bedzie dzialala, jedynie sama nie zassie wody z takiej glebokosci.
    Jezeli woda bedzie w rurze i pompa odpowietrzona to pociagnie.
    Problemem moze byc jedynie przeciek na odcinku ssacym, lub uszkodzone zawory zwrotne.
    Przy wiekszych glebokosciach niz te 10 m, to jedynie zmniejszy sie wydajnosc i maksymalne cisnienie tloczenia.

Bzdury!
    http://bcpw.bg.pw.edu.pl/Content/205/jcic_I114.pdf
  • Poziom 38  
    arturponiatowski napisał:
    Pompując ręczna pompka woda po kilkudziesięciu ruchach znów jest przy pompie. Dlaczego woda się cofa?

Wiec kolego wyjasnij mi jak to sie dzieje ze pompka reczna dziala wbrew prawom fizyki, na ktore powoluje sie autor z linku ktory podales.
  • Poziom 37  
    saskia napisał:
    Pompując ręczna pompka woda po kilkudziesięciu ruchach znów jest przy pompie. Dlaczego woda się cofa?

Wiec kolego wyjasnij mi jak to sie dzieje ze pompka reczna dziala wbrew prawom fizyki, na ktore powoluje sie autor z linku ktory podales.

Żadna pompa ssąca, obojętnie czy ręczna czy elektryczna nie pociągnie wody z głębokości większej niż 9.81m (teoretycznie). W praktyce max to 8 metrów. Wynika to z faktu istnienia ciśnienia atmosferycznego o takiej a nie innej wartości.
  • Poziom 33  
    ^ToM^ napisał:
    Żadna pompa ssąca, obojętnie czy ręczna czy elektryczna nie pociągnie wody z głębokości większej niż 9.81m (teoretycznie). W praktyce max to 8 metrów

Dokładnie prawda, nie pociągnie, jednak spotkałem się z tym że "zalana" linia i taka pompa pracowała w miarę poprawnie pompując wodę ze studni gdzie lustro wody licząc po kręgach było na -10 m.
    Hm, jednak ta studnia była nad domem na niewielkim wzgórzu, dając w ten sposób parę metrów różnicy, in plus.
  • Poziom 8  
    jankolo napisał:
    arturponiatowski, ten trujnik z gwintem to do trucia służy?

Bez trójnika nie było by jak zamontować pompy ręcznej a co w trym trójniku jest trującego na wszystkim się nie muszę znać.

atlantel napisał:
    Jeśli faktycznie głębokość 24 m, to pompa nie będzie funkcjonować!

To jest głębokość studnia nie wiem gdzie jest lustro wody, to jest studnia abisynka wąska rura. Pompa ręczna swobodnie podciąga wodę.

saskia napisał:
    Czy sprawdzales poziom wody w studni?
    Moze juz jest blisko kosza ssacego, a jesli wolno nachodzi do studni to moze jej nie wystarcza na jedno napelnienie hydrofora.

Hydrofor pompował wodę non stop przez 5 godzin nie było problemów z wodą. Problem z tym że jak przestanie po paru godzinach woda opada:(

saskia napisał:
    Sądzę, że zawór na tym "trójniku" puszcza powietrze.
    Po zamknięciu zaworu zakręć szczelnie jakąś zaślepkę na tym gwincie do przykręcania ręcznej pompki.
    Jeśli będzie dalej łapać powietrze, to znaczy, że musisz szukać nieszczelności w innym punkcie.

Zawór jest zamkniety, obecnie a na nim wkręcona pompa ręczna z zaworem zwrotnym nie powinien puszczać?

Podejrzewam, że na którymś łączeniu musi zasysać powietrze obawiam się że możne, to być kolano zakopane w ziemi (1,4m) inne sprawdzałem są dokręcone. Tylko to mi przychodzi na myśl. Jeżeli zawór zwrotny były uszkodzony, to wyssało by wodę z pompy ( dobrze myślę ? ) Woda w pompie jest, ciśnienie nie spada, po paru godzinach powietrze w rurze :(
  • Poziom 33  
    To jest głębokość studnia nie wiem gdzie jest lustro wody, to jest studnia abisynka wąska rura. Pompa ręczna swobodnie podciąga wodę.

Widać lustro jest niezbyt głęboko, że przed usterką Twoje pompy dawały radę.

W studni na końcu rury jest kosz, już ktoś pisał, który też ma działać jak zawór zwrotny, więc nie kombinuj tyklo go wymień a Twoje problemy znikną jak ręką odjął, to częsty przypadek, inne ewentualne nieszczelności nie będą miały większego wpływu, bo woda zawsze będzie w pompie.
  • Poziom 8  
    zimny8 napisał:

Widać lustro jest niezbyt głęboko, że przed usterką Twoje pompy dawały radę.

W studni na końcu rury jest kosz, już ktoś pisał, który też ma działać jak zawór zwrotny, więc nie kombinuj tyklo go wymień a Twoje problemy znikną jak ręką odjął, to częsty przypadek, inne ewentualne nieszczelności nie będą miały większego wpływu, bo woda zawsze będzie w pompie.

Instalacja jest świeżo uruchomiona dział jak ręcznie podciągnę wodę do pompy.

Oki kosz, ale jak niby ten kosz wymienić jak to jest wąska rura 5/4 wkopana(w wiercona) w ziemie na głębokość 24m?

Znajomy mi powiedział żebym dal zawór zwrotny przy kolanku w ziemi czyli jakieś 3,5metra od pompy, wtedy w tym odcinku będę miał wodę i pompa będzie pracować.
  • Poziom 33  
    Znajomy mi powiedział żebym dal zawór zwrotny przy kolanku w ziemi czyli jakieś 3,5metra od pompy, wtedy w tym odcinku będę miał wodę i pompa będzie pracować.

Więc masz odwiert, możesz dać zawór zwrotny kolankowy zamiast tego kolanka.
  • Poziom 11  
    Witam,
    Ciśnienie atmosferycznego działające na słup cieczy to 1 atmosfera czyli ok 1 bar a to nam daje maksymalnie przy idealnych warunkach i braku strat na rurociągu ssawnym 10 m słupa wody.
    Realnie maksymalna głębokość ssania pompy to ok 7m. Przy poziomie lutra wody w zbiorniku/studni poniżej 7 m należy zastosować pompę głębinową.
    Dla Pana warunków polecam zastosowanie pompy z typoszeregu WILO TWI 5.
    Natomiast dla pełnej jasności proszę o podanie kilku dodatkowych danych na podstawie których będę mógł dobrać odpowiednią pompę głębinową:

1. Jaka jest średnica wewnętrzna rury osłonowej- [mm]?
    2. Poziom lustra wody - jaka jest różnica geometryczna między poziomem minimalnym lustra wody w studni, a najwyższym punktem poboru wody?
    3. Wymagane ciśnienie - jakie jest wymagane ciśnienie w najwyższym punkcie poboru wody?
    4. Wydajność pompy - jaka jest wymagana wydajność pompy (istotna jest wartość zapotrzebowania odbiorcy na wodę, a nie maksymalne parametry pompy). Należy pamiętać, że zakładana wydajność pompy nie może być większa od maksymalnej wydajności studni.
    5. Średnica rurociągu - jaka jest średnica wewnętrzna i długość rurociągu tłocznego?
    6. Rodzaj zasilania - czy pompa ma być 1~ czy 3~?

Temat hydroforu w tym akurat przypadku uznajmy za zamknięty.

Posiadając odpowiedź na powyższe pytanie bedę mógł polecić Panu konkretny model pompy głębinowej.

Czekam na informacje z Pana strony,
    Pozdrawiam
    Bartosz.
  • Poziom 8  
    Dzięki wszystkim za zainteresowanie moim problemem.

Zrobiłem tak rozebrałem wszystko co przed pompa, zmocowałem po swojemu i działa woda nie ucieka. Od czasu jak ruszyłem z wykańczaniem chałupy nie trafił mi się fachowiec, który czegoś nie spartolił, dobrze że mam czas, to chociaż przypilnuję. Najgorsze są błędy, które wynikają w czasie:(

Czy drobny osad z mojej wierconej studni, to będzie leciał? Dwa razy płukałem po pół dnia. Woda w białym wiadrze jest lekko mętna.
  • Poziom 33  
    biomedyczny napisał:
    Teraz dopiero wszedłem o czym wy ludzie tu gadacie.

Na rysunku brakuje zaworu zwrotnego za koszykiem. ZARAZ ZA KOSZYKIEM.
    Wówczas ręczna pompka jest nawet nie potrzebna. BO WODA JEST STALE W TYM WĘŻU.

I to jest cały problem.

Co więcej są zawory zwrotne razem z koszykiem.

I TAK TO POWINNO BYĆ NA KOŃCU. I dziwne że nikt tu nic o tym nie wspomniał.

Naprawdę czytałeś?
    saskia napisał:
    Zawor zwrotny, oczywiscie, ale w studni, w koszu ssacym.

zimny8 napisał:

Autor tematu:
    Oki kosz, ale jak niby ten kosz wymienić jak to jest wąska rura 5/4 wkopana(w wiercona) w ziemie na głębokość 24m?

Właśnie pytanie czy takie głębinówki tak mają, tzn typowy kosz+zawór zwrotny, taka studnia o tej głębokości powinna mieć tam pompę głębinową w rurze osłonowej z filtrami ssącymi.

Kolega pewnie ma prowizorkę rurę tylko z sitem albo i bez, prawdopodobnie pozostawiony odwiert próbny po poszukiwaniach/badaniach pod względem złóż, u nas dalszy sąsiad ma na parceli taki odwiert, z którego woda sama wypływa już od 20lat, zbudował więc zbiornik i ma wodę.

A może ktoś mu taką fuszerkę odwalił?
  • Poziom 26  
    Wynika z tego jak nic że ma samo sito. A zawór jakiś inteligent wstawił zaraz za hydroforem

"Znajomy mi powiedział żebym dal zawór zwrotny przy kolanku w ziemi czyli jakieś 3,5metra od pompy, wtedy w tym odcinku będę miał wodę i pompa będzie pracować. "

I tu jest cały problem. Zawór jest przy pompie a nie przy sicie.

Co do twojego myślenia.... studnia to studnia.
    A drenarka czy nie wiem jak to nazwać...
    Ale przecież takie coś by żadnych badań bez betonów nie przeszło.
  • Poziom 11  
    Witam.
    Nie chce zakladac nowego tematu bo mam podobny w sumie problem....
    Miesiac temu wymieniony smok w studni na nowy.... Od okolo tygodnia mam wode w kotlowni w najnizszym punkcie. Hydrofor (stara konstrukcja baniak z pompa taka niebieska + silnik )stoi na betonowym podwyzszeniu ok 80cm nad tym najnizszym punktem gdzie zbiera sie woda (czasami wybieram jej ponad 20 litrow na dobe (zrobilem sobie dolek na wybieranie). Do tego ucieka mi z hydrofora woda bo jak nabije do pełna to po paru godzinach nie ma juz wody. Miedzy pompa a baniakiem jest zawor zwrotny> mam pytanie czy to przez ten zawor woda moze uciekac gdzies w doł w strone studni i dodatkowo jest tam gdzies jakas nieszczelnosc (woda w kotłowni). No bo chyba jakby wszystko bylo szczelne to woda nie uciekala by z hydroforu gdzyz zawor w studni zakladalem nowy Woda ucieka nawet na zareconym zaworze głównym zaraz za baniakiem ktory rozprowadza wode po calym domu. Rozkułem nawet cala instalacje wodna kotra znajduje sie w kotłownmi i tam wszedzie jest sucho. Mi to wyglada na wyciek gdzies z rury ktora prowadzi do studni no i chyba na odcinku ktory znajduje sie w domu bo by nie bylo wody w piwnicy... Czy dobrze mysle bo zabieram sie dzis za kucie wylewki kolo tej rury ktora idzie od studni do hydrofora...
    Z gory dziekuje za informacje.
    Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Obejrzyj wpierw pompę, jeśli jest mokra to możliwe że i nieszczelna.
    Jeśli jest sprawny zawór zwrotny to woda wycieka tylko w czasie pompowania.