Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung R519 - Błyska pod¶wietlenie, brak pod¶wietlenia

23 Sty 2013 20:50 7599 60
  • Poziom 18  
    Witam.

Posiadam Samsunga R519 którego kupiłem z drugiej ręki. Już z pocz±tku nie działały opcje rozja¶niania i ¶ciemniania, wył±czania pod¶wietlenia mimo to że odpowiednie oprogramowanie ze strony samsunga do tego było zainstalowane.
    Od pewnego czasu co¶ mi piszczy przy ł±czeniu matrycy i laptopa. Niedawno zacz±ł mi obraz dziwnie błyskać i takie trzaski przechodziły.

Od wczoraj już wogóle nic nie wy¶wietla. Jak go wł±czę to tylko obraz się zapala na sekundę lub dwie i gasnie. Obraz jest tylko pod¶wietlenia nie ma bo sprawdzałem latark±.

Co mogło pój¶ć ?
  • Poziom 18  
    A jak to dokładniej sprawdzić czy to czy to ?
  • Spec od komputerów
    Józef18 napisał:
    Inwerter lub i ¶wietlówka

W tym laptopie jest matryca LED.
    sycz±cy napisał:

Podstawiaj±c inn± matrycę, wykonuj±c pomiary.
    sycz±cy napisał:

Jak± masz matrycę?
  • Poziom 18  
    Matryca błyszcz±ca 15'6, też mi się wydaje że to na ledzie jest.
  • Spec od komputerów
    sycz±cy napisał:
    Matryca błyszcz±ca 15'6, też mi się wydaje że to na ledzie jest.

Oznaczenie?
  • Poziom 18  
    Dzisiaj go rozbiorę i powiem jakie oznaczenie bo naprawdę nie wiem.

Jakie¶ pomiary moge zrobić miernikiem ? Tylko gdzie dokładnie ?
  • Spec od komputerów
    Na zł±czu matrycy na płycie i na samej matrycy.
    Najpierw podaj oznaczenie, aby rozwiać w±tpliwo¶ci.
  • Poziom 18  
    Rozebrałem wszystko, proszę oto zdjęcia:

Samsung R519 - Błyska pod¶wietlenie, brak pod¶wietlenia Samsung R519 - Błyska pod¶wietlenie, brak pod¶wietlenia Samsung R519 - Błyska pod¶wietlenie, brak pod¶wietlenia Samsung R519 - Błyska pod¶wietlenie, brak pod¶wietlenia Samsung R519 - Błyska pod¶wietlenie, brak pod¶wietlenia

Z tego, co widzę, nie jest to matryca na LEDzie, a matryca LCD.
    Od czego zacz±ć robić diagnostykę?
  • Spec od komputerów
    Podstaw inn± ¶wietlówkę.
  • Poziom 18  
    0 napisał:
    Podstaw inn± ¶wietlówkę.

Hmm, nie mam takiej nawet. Ona jest umiejscowiona gdzie¶ w ¶rodku, z boku matrycy tak ?

Mi się chyba wydaje, że to inwerter. Bo jak uruchomię teraz kompa to obraz na 2 sekundy się zapali i wraz ze startem obrazu inwerter lekko zapiszczy i w tym momencie kiedy kończy piszczeć ga¶nie obraz.

EDIT: Jednak to nie piszczy inwerter. Jak mam laptopa otworzonego przed sob± to w dolnym lewym rogu matrycy tam przy ta¶mie, na chwile widać ¶wietlówki się zapal±, 2 sekundy piszcz± i gasn±.

Więc co to może być ?
  • Poziom 43  
    Zmierz pierw napięcia na wej¶ciu (piny) inwertera.
  • Poziom 18  
    0 napisał:
    Zmierz pierw napięcia na wej¶ciu (piny) inwertera.

Dokładniej które piny zmierzyć ?

U góry zedytowałem post, jednak to nie inwerter piszczy.

Zmierzyłem napięcia w inwerterze, tam przy tej większej kostce co jest ponad 6 kabelków, odwróciłem go i tam były 4 piny.

VIN
    PWM
    VEN
    GND

Na VIN jest ~11v, na PWM ~11v i na VEN 3.28 V
  • Spec od komputerów
    0 napisał:
    Jak mam laptopa otworzonego przed sob± to w dolnym lewym rogu matrycy tam przy ta¶mie, na chwile widać ¶wietlówki się zapal±, 2 sekundy piszcz± i gasn±.

Je¶li czujesz się na silach rozbierz matrycę, masz upalony przewód od ¶wietlówki lub uszkodzon± ¶wietlówkę.
    Żeby to potwierdzić polecałem Ci podstawić inn± ¶wietlówkę.
  • Poziom 18  
    0 napisał:
    0 napisał:
    Jak mam laptopa otworzonego przed sob± to w dolnym lewym rogu matrycy tam przy ta¶mie, na chwile widać ¶wietlówki się zapal±, 2 sekundy piszcz± i gasn±.

Je¶li czujesz się na silach rozbierz matrycę, masz upalony przewód od ¶wietlówki lub uszkodzon± ¶wietlówkę.

Jako¶ się dostałem, czerwony kabelek jest cały i styk ze ¶wietlówka jest ok, natomiast biały jest upalony zaraz przy styku na ¶wietlówce i się urwał.
    Jak to polutowac ?
  • Poziom 32  
    0 napisał:
    0 napisał:

Kilka postów wyżej kolega pisze że matryca ma pod¶wietlanie LED to proszę wskaż mi matrycę z pod¶wietleniem LED'owym zawieraj±cym inwerter i ¶wietlówkę.

Moja propozycja jest prosta dokonaj pomiaru omomierzem na uzwojeniu pierwotnym i podaj wyniki na forum.
    Możesz też w gniazdo inwertera ( tam gdzie jest podł±czana ¶wietlówka ) podpi±ć inn± matrycę ( ¶wietlówkę ) Jak będzie ok to w 100 % ¶wietlówkę masz do wymiany. Jak będzie dalej tak samo masz uszkodzony sterownik.
  • Spec od komputerów
    Cytat:
    Kilka postów wyżej kolega pisze że matryca ma pod¶wietlanie LED to proszę wskaż mi matrycę z pod¶wietleniem LED'owym zawieraj±cym inwerter i ¶wietlówkę.

Zerknij na pi±ty post autora tematu.
  • Poziom 18  
    0 napisał:
    Cytat:

Zerknij na pi±ty post autora tematu.

Panowie, nie kłóćcie się bo nie w tym rzecz ;) Małe nie dopatrzenie ze strony kolegi Józef 18.

Chyba nie dam rady przylutować tego kabelka, ponieważ ukrychn±ł się nawet ten lut ze ¶rodka ;(

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

Orientujecie się ile może kosztować matryca do tego samsunga ?
  • Poziom 18  
    No cóż prawdopodobnie laptop pójdzie na straty :( , z czym mi jest się ciężko pogodzić :(

Jeszcze spytam, czy z inwertera powinno wychodzić jakie¶ napięcie na kostkę która idzie do ¶wietlówek ? Je¶li tak to jakie ?

Bo wczoraj jako¶ tak się zrobiło, że to pod¶wietlenie działało, lecz nie potrafiłem dobrze ułożyć tych folii i lustra pod matryc±, bo na górze za mało pod¶wietlało.

A teraz jako¶ nie chce już ¶wiecić.

DoradĽcie mi co z tym zrobić.
  • Poziom 43  
    Poskładaj matrycę odpowiednio i wymień ¶wietlówkę.
  • Poziom 18  
    A odpowie mi kto¶ na to pytanie, jakie napięcie powinno tam być ?

Jaka ¶wietlówka tam będzie pasowała ? Musi być pod specjalny model czy jak ?
  • Poziom 18  
    Laptop generalnie pod zew. monitorem działa dobrze.

Bo zastanawiało mnie czy go nie sprzedać na czę¶ci:
    -płyta główna sprawna
    -prawie nowy dysk WD 320 gb sata
    -4 gb ram ddr2
    -procesor 2x2ghz intel
    - bateria trzyma jedn± godzinę

Ale pomy¶lałem, że za warto¶ć tych podzespołów raczej nie kupie drugiego "tak sprawnego" laptopa. Więc raczej chciałbym to sfinalizować.
    Dziwne bo matryca led jest dużo tańsza od CCFL ¶wietlówkowej. Koszt ledowej 220 zł nowa, a CCFLL 600 zł :O

Kolego miecho18, rozumiem, że je¶li ¶wietlówka jest uszkodzona to inwerter to wykrywa i st±d brak napięcia na kostce tak ?
  • Spec od komputerów
    Przede wszystkim napisz czym mierzyłe¶ to napięcie.
  • Poziom 18  
    Multimetrem (miernik elektryczny)
  • Spec od komputerów
    No to nic dziwnego, że nic nie pokazał.
  • Spec od komputerów
    Kup now± ¶wietlówkę, wymień i powinno być ok.
    Jakie napięcia masz na zł±czu inwertera od strony płyty?
  • Poziom 18  
    A dokładniej które piny zmierzyć ? Bo w tej kostce jest 6 pinów.
  • Spec od komputerów
    sycz±cy napisał:
    A dokładniej które piny zmierzyć ? Bo w tej kostce jest 6 pinów.

Wszystkie w stosunku do masy.