Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pytanie o nagrywanie muzyki na komputerze

lowrider80 23 Sty 2013 21:09 4038 11
  • #1 23 Sty 2013 21:09
    lowrider80
    Poziom 1  

Witam!
    Chciałbym poradzić się jak najlepiej (jaki program, jakie mikrofony, mikser) nagrać muzykę na komputerze? Chciałbym nagrać demo, ale nie wiem jak najlepiej ustawić mikser oraz program, żeby to dobrze brzmiało. Ostatnim razem wyjście z miksera puściłem do wejścia mikrofonowego na laptopie, ale efekty brzmią fatalnie. Proszę o wyrozumiałość i porady dla początkującego:).
    pzdr

0 11
  • #2 23 Sty 2013 21:29
    Daniel_Piątek
    Poziom 10  

Obecnie chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem do nagrywania jest interfejs audio. Jednak dobór sprzętu jest uzależniony od typu muzyki jaką chcesz nagrywać oraz oczywiście dostępnym funduszom. Jeśli chcesz używać laptopa to raczej w grę wchodzi interfejs USB (chyba, że masz w laptopie port FireWire). Do tego odpowiedni mikrofon, najlepiej pojemnościowy i oczywiście adaptacja akustyczna pomieszczenia. Z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że masz już mikser, więc możesz jeszcze spróbować z zewnętrzną kartą muzyczną do laptopa z wejściem liniowym. Ale wtedy nagrywasz tylko sumę z miksera i nie masz większej kontroli np nad samym wokalem lub pojedynczym instrumentem. Co do programu myślę, że na początek wystarczy bezpłatny Reaper. Wyglądem może nie zaskakuje, ale na początki powinien wystarczyć. A ustawienia to już kwestia doświadczenia, prób itp. Ważne, żeby nie przesterować przy nagrywaniu.

0
  • #3 05 Lut 2013 20:10
    Dj.McG
    Poziom 19  

Ja do nagrywania używam FL studio.
    co do mixera to soundcraft np Notepad 102
    A mikrofony to sennheiser

0
  • #4 06 Lut 2013 10:54
    adambyw
    Moderator Akustyka

lowrider80 napisał:
    jaki program

Temat wielokrotnie poruszany. Ogólnie do samego nagrania bez znaczenia. Reszta to kwestia jego wygody obsługi i możliwości. No i to czy będziesz w stanie te możliwości w pełni wykorzystać.

lowrider80 napisał:
    jakie mikrofony,

Temat rzeka, na który nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kwestia co będziesz nagrywać i w jakich warunkach. Sugeruję zerknąć do FAQ na temat różnic mikrofonów. Powinieneś usłyszeć podstawową różnicę pomiędzy kilkoma mikrofonami. Reszta to kwestia ceny.

lowrider80 napisał:
    mikser

Jak dla mnie przeżytek w małym studio. Ja używam miksera (HB24FW) tylko dla tego że jest on dla mnie wielokanałowym interfejsem audio, co umożliwia mi nagranie kapeli na setkę. Natomiast do pojedynczych nagrywek używam interfejsu audio z 2 preampami mikrofonowymi BCA2000.
    Zresztą jeżeli masz w laptopie tylko wejście mikrofonowe, to każdy mikser będzie brzmiał fatalnie. A właściwie nie mikser tylko wejście mikrofonowe. Ratunkiem jest tylko interfejs na USB/Firewire.

Interfejs ok 600zł, mikrofon 300-500zł, program... zależy od potrzeb. Albo freeware, z interfejsem muzycznym dostaniesz pewnie jakiś, np cubase LE.

0
  • #5 06 Lut 2013 18:56
    Neroese
    Poziom 9  

@adambyw fakt, do domowego studia supermixer nie jest potrzebny.

Co do DAWa (bo tak się nazywają fachowo programy wielościeżkowe typu Cubase:P) bardzo dobry jest Reaper. W wersji tańszej za 60$, droższa za 250$. Polecam go, bo za Tą cenę nie ma sobie równych, a w niczym nie ustępuje różnym Pro Tools czy Cubase.

I interface - z tego co pamiętam bardzo dobry jest Alesis iO2, w zestawie faktycznie wrzucają Cubase w Lite. Jeżeli natomiast jest zamiar nagrywania głównie gitary, to polecam Line 6 POD. Dodawany do tego Pod Farm to skarbnica presetów.

0
  • #6 07 Lut 2013 13:00
    adambyw
    Moderator Akustyka

Neroese, nie mówię o super mikserze, tylko ogólnie o mikserze. Nieraz ludzie zamiast lepszego interfejsu kupują tani mikser (którego używają właściwie jako preamp mikrofonowy) i tanią kartę dźwiękową. A później pojawiają się tematy typu jak zrobić odsłuch na mikserze. Na małym jest to trudne lub niemożliwe do zrobienia.

Fakt swoje pierwsze nagrywki też robiłem podłączając mikser do wejścia liniowego w komputerze, dało radę. Trochę szumiało, możliwości małe. Jak kupiłem interfejs audio to praca automatycznie stała się łatwiejsza. Przy nagrywaniu do 2 mikrofonów na raz i późniejszej obróbki nagrań całkiem nieźle się sprawdza.

Wiele początkujących osób lubi mikser, bo widzi po gałkach co się dzieje, jest czym kręcić, no i ma korektor. Przekleństwo tych osób, fragment którym można więcej zepsuć niż poprawić nagranie. A początkujący namiętnie nim kręcą, zamiast zostawić na 0.

Kolejną sprawą jest kalibracja. Jeżeli masz interfejs jest ona uproszczona, bo praktycznie sprowadza się do ustawienia poziomu jednym pokrętłem. Przy mikserze, musisz skalibrować każdy element, by nie wystąpił przester, a poziom był maksymalnie wysoki. O tym pisałem w FAQ.

Mikser ma sens w studio, jeżeli to dobry mikser, z dobrymi preampami, za nimi ma direct out, nagrywasz liniowo interfejsem z direct outów a odsłuch robisz na mikserze.

Tak czy siak, warto by było żeby żeby lowrider80 sprecyzował budżet jakim dysponuje.

0
  • #7 14 Lut 2013 13:16
    Rebal
    Poziom 8  

Witam

Jestem amatorem i tak na dziko postanowiłem ptzetestować swoją kartę dźwiękową RME 9632 poprzez nagranie dźwięku z gramafonu.

Gramofon(od denona) został porzyczony i ma dwa kable RCA oraz jakiś jeden trzeci ale urwany więc nie wiem jaka tam była końcówka. W każdym bądź razie do tej dźwiękowej karty postanowiłem podpiąć(RCA) gramofon i zgrać muzykę poprzez przechwycenie programem Audacity. Była opcja wzmocnienia(podłgośnienia) dźwięku i nagranie wyszło w miarę przyzwoicie po za jednym mankamentem gdzie w tle słychać "bzyczenie", takie cały czas dzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz....

W sterownikach od karty dałem suwaki na full oraz wyłączyłem opcję "emphasion"(mniej szumi wtedy).

I teraz moje pytanie: Dlaczego mam to brzęczenie ? Igła jest nowa i nie byle jaka bo kosztowała 600 zł. Co powieninen zmienić ? - albo to jest normalne i trzeba to oczyścić jakimś programem do obróbki ale nie wiem jakim i jak. Proszę o pomoc i rozbudowaną wypowiedź jeśli łaska.

0
  • #8 14 Lut 2013 19:32
    Neroese
    Poziom 9  

Hmm, może jakiś problem z przewodem? Albo coś z elektroniką.

Dokładniej nie jestem w stanie pomóc, gdyż jeszcze nie bawiłem się z przegrywaniem czegoś z vinyla.

0
  • #9 14 Lut 2013 22:13
    Daniel_Piątek
    Poziom 10  

Musisz to podłączyć przez przedwzmacniacz gramofonowy. Wyjście w gramofonie nie jest sygnałem liniowym natomiast wejście na karcie jest liniowe i dlatego nie gra jak należy. Jeśli masz jakiś mikser djski z wejściem PHONO to możesz go użyć. Gramofon wpinasz pod PHONO w mikserze, a z wyjścia miksera dopiero na kartę.

0
  • #10 14 Lut 2013 22:55
    Rebal
    Poziom 8  

Daniel_Piątek napisał:
    Musisz to podłączyć przez przedwzmacniacz gramofonowy. Wyjście w gramofonie nie jest sygnałem liniowym natomiast wejście na karcie jest liniowe i dlatego nie gra jak należy. Jeśli masz jakiś mikser djski z wejściem PHONO to możesz go użyć. Gramofon wpinasz pod PHONO w mikserze, a z wyjścia miksera dopiero na kartę.

Skoro nie mam końcówek 'phono' w gramofonie a są to końcówki RCA to w takim razie musiałbym poszukać jakiegoś adaptera, czy też muszę się zaopatrzyć w inny gramofon ?

0
  • #11 18 Lut 2013 18:53
    Daniel_Piątek
    Poziom 10  

Nie chodzi o same końcówki tylko o rodzaj sygnału. Sygnał, który wychodzi z gramofonu musi zostać zmieniony na sygnał liniowy przez przedwzmacniacz gramofonowy aby można go było wpuścić na wejście liniowe karty. Końcówki nie mają tutaj znaczenia. Jeżeli nie masz wejścia gramofonowego musisz zaopatrzyć się w przedwzmacniacz gramofonowy i łączysz w ten sposób:

gramofon -> przedwzmacniacz gramofonowy -> wejście liniowe w karcie

0
  • #12 18 Lut 2013 20:39
    Rebal
    Poziom 8  

Daniel_Piątek napisał:
    (...)

gramofon -> przedwzmacniacz gramofonowy -> wejście liniowe w karcie

Nawet nie wiem jak szukać w googlach fachowego nazewnictwa tego sygnału gramofonowego i liniowego.
    Jakieś angielskie odpowiedniki ? Podejrzewam, że do karty są rozszerzenia ale nie wiem w które się dokładnie zaopatrzyć bo takie zabawki jak: wzmacniacze, przedwzmacniacze, mixery itp. to drogie inwestycje a zamienniki do peceta wychodzą taniej.

0