Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik oświetlenia modeli latających

Karwas 23 Sty 2013 22:02 14874 8
  • Sterownik oświetlenia modeli latających

Popełniłem coś takiego, co można nazwać sterownikiem oświetlenia do modeli latających lub jeżdżących albo czegokolwiek, gdzie można dać diody LED. :-)
    Zaprojektowany został z myślą o sterowaniu oświetleniem modeli, w których sterowanie odbywa się za pomocą aparatury modelarskiej i odbiorników wykorzystujących sygnał sterujący o zmiennej szerokości impulsu (PWM).

Właściwości:
    - Wejście sterujące, do którego można podłączyć kanał z odbiornika modelarskiego lub przycisk zwierny do zmiany sposobu migania wyjść;
    - 8 trybów pracy sterownika (zmiana migania z kanału PWM, z przycisku lub czasowe);
    - 4 oddzielne układy sekwencji sterowania wyjściami;
    - 8 wyjść dających napięcie zasilania (np. 12V dla pakietu 3S) dla diod na tranzystorach MOSFET zabezpieczonych bezpiecznikami polimerowymi 750mA.
    - Wyjście buzzera 500mA (5V lub napięcie baterii – konfigurowalne za pomocą zworek na płytce PCB) sygnalizującego brak sygnału sterowania i spadek napięcia poniżej poziomu alarmowego;
    - Zasilanie napięciem 6–16,8 V, czyli z pakietu 2, 3 i 4 S;
    - Rozpoznawanie ilości cel podłączonego pakietu w celu automatycznego doboru poziomu napięcia alarmowego;
    - Możliwość sygnalizacji braku sygnału sterującego oraz spadku napięcia poniżej poziomu alarmowego za pomocą wybranych wyjść;
    - Możliwość ustawienia stałego działania wybranych wyjść.
    - Wykrywanie zaprogramowanego poziomu sygnału Fail Safe podczas działania z odbiornikami wyposażonymi w taką funkcję;
    - Konfiguracja ustawień za pomocą programu na PC (niezbędne zastosowanie konwertera portu szeregowego USB-UART (TTL) np. zbudowany na kości firmy FTDI lub układu MAX232 do połączenia z portem COM);
    - Konfiguracja sekwencji impulsów za pomocą tzw. zaznaczania ptaszków;
    - Ustawianie czasu pojedynczego impulsu oraz czasu odstępu pomiędzy sekwencjami.

Cały program został napisany w C, a program konfiguracyjny na PC w Delphi.
    Zdjęcie sterownika od góry i spodu płytki.

Sterownik oświetlenia modeli latających Sterownik oświetlenia modeli latających

Okno główne programu i okno ustawień sterownika.

Sterownik oświetlenia modeli latających Sterownik oświetlenia modeli latających

Poniżej film z zastosowania w moim modelu, pokazujący możliwość przełączania sposobu migania diod i sygnału wideo z kamery za pomocą jednego kanału RC.
    Wyjścia od 1 do 6 - ramiona z diodami,
    Wyjście 7 - stroboskop na diodach mocy,
    Wyjście 8 - podłączone do przekaźnika, który przełącza sygnał wideo pomiędzy kamerą a aparatem.
    Aparatura ma tak ustawione przełączniki, aby pod jednym była zmiana z pozycji środkowej na max, a pod drugim z pozycji środkowej na minimum, dzięki czemu jednym przełącznikiem mogę sterować dwiema funkcjami.

Link

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    Karwas
    Poziom 13  
    Karwas napisał 119 postów o ocenie 33, pomógł 3 razy. Mieszka w mieście Świdnica. Jest z nami od 2004 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    byrrt
    Poziom 21  
    Projekt wykonany starannie i ogólnie super.. Jedno tylko mnie tu zdziwiło - te bezpieczniki PTC nie dadzą zupełnie nic - jak będzie zwarcie to i tak pierwszy poleci tranzystor, poza tym nawet gdyby zadziałał jeden z nich to dwa obok by też się zachowywały niestabilnie ze względu na temperaturę odbieraną od tego pierwszego.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Alcatraz
    Poziom 11  
    Witam Serdecznie,

Widzę Rafale, że z elektroniką coraz lepiej sobie radzisz. :)
    PCB całkiem porządnie zaprojektowana.

Widzę, że w programie mało tego ze realizujesz zapis ustawień do EEPR to i jeszcze wrzuciłeś BLra, całkiem spore możliwości konfigurowania tego sterownika zrobiłeś.

Oby tak dalej. :)

Jak przyjdą do mnie komponenty z włókna, to prześlę Tobie moja konstrukcję Quada.

Pozdrawiam i powodzenia,
    Patryk
    Hoptymista
    Poziom 14  
    Fajny projekt, może się przydać zwłaszcza jak się odleci na znaczną odległość albo zaliczy kreta. Pokażesz schemat?
    Karwas
    Poziom 13  
    byrrt napisał:
    Jedno tylko mnie tu zdziwiło - te bezpieczniki PTC nie dadzą zupełnie nic - jak będzie zwarcie to i tak pierwszy poleci tranzystor, poza tym nawet gdyby zadziałał jeden z nich to dwa obok by też się zachowywały niestabilnie ze względu na temperaturę odbieraną od tego pierwszego.

Bezpieczniki dałem dlatego, że od małego zwarcia wyjścia bez bezpieczników spaliłem tranzystor. Bezpiecznik jest na 750mA prądu znamionowego i ma ok 1,5A prądu przełączenia, a tranzystory MOSFET są na 2,5A.
    Bezpieczniki dają radę i tranzystory się nie przepalają i bezpiecznik leżący obok nie nagrzał się od bliskiego bezpiecznkia, nawet po kilku minutach.

Hoptymista napisał:
    Fajny projekt, może się przydać zwłaszcza jak się odleci na znaczną odległość albo zaliczy kreta. Pokażesz schemat?

Schematu nie pokaże bo planuję raczej komercyjne wykorzystanie projektu, ale odpowiem na pytania dotyczące rozwiązań projektowych i programu.
    ShEvU_elektro
    Poziom 25  
    Super projekt :)
    Gdzie robiłeś płytki? Jakie koszta?:)
    eiliat
    Poziom 15  
    W jaki sposób przesyła Pan obraz do komputera? Bezprzewodowa? Co Pan stosuje?
    Karwas
    Poziom 13  
    ShEvU_elektro napisał:
    Super projekt
    Gdzie robiłeś płytki? Jakie koszta?

Płytki robiłem w unidruk.pl
    Aby chcieli zacząć coś robić musiałem zamówić 50 sztuk płytek w tym rozmiarze.
    Koszt płytki drukowanej to ok 10zł od sztuki.

eiliat napisał:

Obraz jest przesyłany bezprzewodowo 1,2GHz.
    eiliat
    Poziom 15  
    Karwas napisał:
    eiliat napisał:

Obraz jest przesyłany bezprzewodowo 1,2GHz.

Gotowe urządzenie (jakie?) czy własnoróbka (jakiś schemacik)?