Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Attiny2313] - Parametry elementów w układzie sterującym taśmą LED RGB

piotrbdg2010 24 Sty 2013 00:49 4095 18
  • #1 24 Sty 2013 00:49
    piotrbdg2010
    Poziom 7  

Witam,

Poniżej zamieściłem schemat układu, operatego o ATTiny2313. Cel to sterowanie oświetleniem - taśma LED RGB, przy pomocy wyjść PWM z uC.

A dokładniej:
    Kończę powoli programik, który otrzymuje poprzez USART listę znaczników na osi czasu (np. godzinnej, 5 minutowej, etc). Każdy znacznik ma przyporządkowany kolor. Programik na bieżąco wylicza kolor i płynnie moduluje sygnał na wyjściach PWM, odpowiadających kolorom RGB. W efekcie taśma ma się mienić kolorami nadesłanymi z PC do uC.

1. Zasilanie
    Pytanie: Czy to wystarczy i czy tak jest ok?

2. TXD i RXD do uploadowania danych dotyczących płynnego przechodzenia między kolorami na osi czasu.
    Pytanie: Czy wystarczy zwykła, najtańsza przejściówka USB/TTL z allegro?

3. Sterowanie jasnością LED (3 wyjścia PWM dla każdej składowej RGB).
    Pytanie1: Czy potrzebuję dodatkowy rezystor między wyjściem PWM, a bramką mosfeta?
    Pytanie2: Jak wyliczyć wartość rezystora R3? Czy do tego celu potrzebuję jedynie rezystancję z taśmy LED i dopuszczalną wartość prądu źródło-dren?
    Pytanie3: Czy to dobry pomysł żeby w ten sposób zasilać taśmę LED. Może powinienem zabezpieczyć się transoptorami?
    Pytanie4: Jaki nMOSFET tutaj użyć? Jakie parametry albo konkretnie jaki mogę zamawiać w ciemno?

Ponadto proszę o ogólne uwagi, jeśli takie macie.

Programowanie uwielbiam i chcę zrobić coś fajnego, ale elektronika to moja znacznie słabsza strona - stąd moja prośba o pomoc...

0 18
  • #3 24 Sty 2013 07:59
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Po pierwsze potrzebujesz innego tranzystora - najlepiej tzw. "logic level", o większym dopuszczalnym prądzie i mniejszej rezystancji, np. IRLML6344 z TME. Bez rezystora szeregowego da się przeżyć, chociaż ładniej jest z nim. Jeśli ma być, to mniej niż 500 R, pomiędzy bramką i górnym końcem rezystora ściągającego bramkę do masy. Za to rezystor ściągający, który już masz na schemacie, może być nieco mniejszy, np. 10..30 k.
    żadnych transoptorów nie trzeba. Rezystory do LED są już, jak napisał piotrva, w samej taśmie.

0
  • #4 24 Sty 2013 14:23
    piotrbdg2010
    Poziom 7  

@piotrva

uC planuję zasilić przez 5v z konwertera usb/ttl, służącego jednocześnie do komunikacji.

@BlueDraco

Mam jeszcze pytanie co do tego tranzystora. Ten, który podałeś znalazłem na tme, ale to jest montaż smd, a ja potrzebuję tht. Szukałem czegoś podbnego ale z chyba z marnym rezultatem. Mam pytanie czy może być coś takiego: IRLZ34NPBF http://www.tme.eu/pl/details/irlz34npbf/tranzystory-z-kanalem-n-tht/international-rectifier/? W obu przypadkach, tzn. ten, który proponujesz i ten który znalazłem mają podane w datasheet większe napięcia ds i gs. Czy to są wartości zalecane czy maksymalne i mimo, że są większe od napięć w moim układzie to i tak będzie działać? Patrząc na wykresy z datasheet wydaje mi się, że będą, ale wolę spytać czy dobrze to interpretuję?

0
  • #5 24 Sty 2013 14:39
    BlueDraco

VDS i VGS to są maksymalne napięcia, których nie wolno przekroczyć. Do LED wystarczy tranzystor, który ma VDS nie mniejsze niż 20V.

Tranzystor, który Ci podałem, jest z 50 razy mniejszy od tego, który znalazłeś, a parametry ma lepsze - mniejsza RDSon. Również łatwiej go wlutować - trzy pacnięcia lutownicą i po krzyku. Co za zamiłowanie do wielkich elementów przewlekanych?...

Z drugiej strony - gotowy sterownik RGB z pilotem na podczerwień można kupić za jakieś 10 zł...

0
  • #6 24 Sty 2013 14:54
    piotrbdg2010
    Poziom 7  

takowego zamiłowania brak, ale ze względu na brak doświadczenia w tej materii, chcę zmontować wszystko na płytce prototypowej. To jedyna przyczyna dla której chcę nogi, fakt zawsze mogę je sobie dolutować do smd...

Co do sterownika rgb - tak wiem, że można, ale ja uwidziałem sobie taki sposób sterowania jaki opisałem wyżej i tak chcę żeby to działało ;) tym bardziej, że napisanie, gadających ze sobą programików na uC i na PC (z ładnym i wygodnym UI) to dla mnie żaden problem, elektronika niestety tak bo doświadczenie zerowe.

0
  • #7 26 Sty 2013 13:20
    piotrbdg2010
    Poziom 7  

Ok, zaktualizowałem schemat wedle wskazówek (mam nadzieję, że dobrze zrozumianych), doszedł jeszcze stabilizator tak na wypadek innego, mniej stabilnego sposobu zasilania i switch do resetu.
    Jeżeli macie jakieś uwagi to proszę o wskazówki.

@BlueDraco - zastosuję ten tranzystor, o którym pisałeś, do tego 330 podłączone do bazy i 30k jako pull-down.

0
  • Pomocny post
    #8 26 Sty 2013 13:39
    BlueDraco

Ultrapoprawny reset możesz sobie darować - to, co jest w środku wystarcza. Raczej zrób złącze do programowania, żeby kości co chwila nie wyrywać. Reszta ok.

0
  • #9 27 Sty 2013 03:49
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

BlueDraco napisał:
    Ultrapoprawny reset możesz sobie darować - to, co jest w środku wystarcza.

Ultrapoprawny był by, gdyby miał jeszcze rezystor np. 330R w szereg z przyciskiem :)

@piotrbdg2010
    Tak jak sugeruje BlueDraco w Twoim przypadku prawdopodobnie wystarczy programowo włączyć pull-up na pinie RESET, albo zostawić tylko rezystor R1 i oczywiście przycisk S1.

Ale szkoda, że nie wiemy jaki prąd łącznie pobierać będą wszystkie LEDy. To może przemawiać za tym, by jednak kondensator na RESET zostawić.

I drobna uwaga do schematu - S1 jest niepodłączony :)

0
  • #10 28 Sty 2013 13:57
    piotrbdg2010
    Poziom 7  

@dondu
    Dzięki za podpowiedzi. Fatalny błąd z mojej strony, brakujący rezystor już dodałem.

@BlueDraco
    Mam jeszcze jedno pytanie, dotyczące tego złącza do programowania. Czy mogę zwyczajnie dołączyć ścieżki od złącza ISP, czy może lepiej zrobić jakieś przełączniki (zworki), które będą całkowicie izolowały układ programatora od głównego układu (czyli zworka, która spina albo reset z programatora, albo reset z mojego układu i to samo w przypadku vcc i ewentualnie innych ścieżek, które się łączą po podłączeniu złącza do programowania)?

Nie wiem czy zrozumiale to opisuję. Chodzi mi o stworzenie dwóch osobnych układów - jeden to mój główny układ, a drugi to ten ze złączem programatora. I kilka zworek (decydujących o trybie pracy) dopinających bądź jeden bądź drugi układ do mikrokontrolera. Ewentualnie zamiast zworek tranzystory, sterowane zasilaniem jednego, bądź drugiego układu.

Jak takie tematy rozwiązuje się w praktyce? Domyślam się, że jednego sposobu nie ma, ale pewnie tak jak w programowaniu są jakieś wzorce projektowe.

0
  • #11 28 Sty 2013 14:03
    BlueDraco

Ale po co? Po prostu wyprowadź potrzebne 4 linie procesora na złącze do programowania. Dobrze byłoby, gdyby te linie nie były używane do inych celów,a jeżli są - dorzuć rezystory szeregowe od strony "tych innych" połączeń. żadne przełączanie ani zworki nie są potrzebne.

0
  • #12 29 Sty 2013 08:17
    piotrbdg2010
    Poziom 7  

Chodziło mi właśnie o "te inne cele",
    np. w głównym układzie reset jest podłączony do Vcc przez rezystor R1. Jeżeli teraz podepnę pin reset i pin zasilania z programatora, to czy ten reset z programatora będzie działał? Bo przecież gdybym go podpinał do czystego (bez układu) mikrokontrolera, to reset nie byłby spięty z vcc przez rezystor, a w tym przypadku będzie.

Jeżeli piszesz, że zworki lub innego rodzaju przełączanie układów jest zbędne, to tak zrobię. Miałem po prostu wrażenie, że to powinno być jakoś odseparowane.

0
  • #13 29 Sty 2013 08:45
    BlueDraco

Ten rezystor ma min. 10k - programator nawet go nie zauważy. Dawno temu u Atmela była nota aplikacyjna nt. podłączenia ISP - obejrzyj ją sobie. Żadnych zworek tam nie było, co jest zgodne ze zdrowym rozsądkiem. Programator steruje układ prądami do kilku mA. To wystarczy, żeby "przełamać" ew. obce sterowania wejść podłączone przez rezystory rzędu 1k, a z wyjściami uC problemu nie ma żadnego.

0
  • #14 29 Sty 2013 13:54
    piotrbdg2010
    Poziom 7  

Nota aplikacyjna, nie miałem świadomości istnienia tego dokumentu. Przydatna sprawa, dzięki.

Dodano po 4 [godziny] 5 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie czy dobrze rozumiem, że w moim układzie LOAD powinien być taśmą ze wspólną anodą podłączoną do +12v i katodami podłączonymi do drenów odpowiednich (per kolor) mosfetów?
    A gdybym chciał użyć taśmy ze wspólną katodą to musiałbym zastosować MOSFET typu P i wpiąć LOAD pomiędzy GND (wspólna katoda), a dreny odpowiednich (per kolor) mosfetów?

0
  • #15 03 Lut 2013 16:38
    piotrbdg2010
    Poziom 7  

Witam ponownie,

Jestem nieco zaskoczny bo wszystko działa jak trzeba. Układ, programik na uC i PC. Super. Chciałem dodać parę ulepszeń, ale niestety, mimo niezłej gminastyki te 2kB flash okazały się niewystarczające. W rezultacie robię kolejną wersję opartą o ATMEGA8-16AU (schemat poniżej).

Ale mniejsza z tym. Mam dodatkowe pytanie, nizależne od wykorzystanego uC. Chciałbym zrobić tak, aby jasność świecenia taśmy LED była zależna od 2 czynników - od sygnału PWM (to już mam) oraz od niskich częstotliwości (basów) z jakiegoś wejścia audio. I tu moje pytanie czy da się to zrobić poprzez wpięcie tranzystorów pMOSFET pomiędzy zasilanie 12V, a anody taśmy LED. Te tranzystory planuję sterować sygnałem audio przepuszczonym przez filtr dolnoprzepustowy. Równolegle do tych mosfetów chcę te 12V puścić przez małe rezystory tak żeby diody przy braku basów całkowicie nie gasły.

Mam pytanie czy takie sterowanie zasilaniem 12V nie będzie w jakiś sposób kolidować ze sterowaniem przez PWM?

A na koniec załączam zaktualizowany schemat.

0
  • #17 02 Paź 2013 20:54
    BlueDraco

Tak.

0
  • #18 02 Paź 2013 20:59
    Maro220
    Poziom 10  

Czy zamiast IRLML6344TRP mogę zastosować Si2300DS ?

0
  • #19 02 Paź 2013 22:27
    BlueDraco

Tak.

0
  Szukaj w 5mln produktów