Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ochorna przeciwporażeniowa silnika 45kW

24 Jan 2013 01:04 4230 19
 • User removed account  
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Helpful post
  Level 34  
  Pomierz impedancję przed i za wyłacznikiem silnikowym, żeby mieć rozeznanie która część obwodu jest "słabym ogniwem".
  Wypadało by wykonać uziemienie silnika (korpusu), mało prawdopodobne żeby nie było tam zacisku uziemienia, a nic o tym nie napisałeś więc podejrzewam że maszyna nie jest uziemiona.
 • Helpful post
  Electrician specialist
  Witam
  Nie będę analizował czy kable dobrano poprawnie w kontekście spadków napięć oraz obliczeń SWZ bo i tak pewnie nie uzyskam odpowiedzi na pytanie o całkowite obciążenie na poszczególnych odcinkach. Tym bardziej że już na pierwszy rzut oka widzę literówkę w stwierdzeniu.
  szampooon wrote:
  Jest on zrealizowane kablem 4x70Au ok 400m od transformatora

  Jeśli tak jest jak napisano (kable ze złota) to z pewnością nawet postawienie nowego trafa przy maszynie nie będzie kłopotliwe dla inwestora. :D
  Mam natomiast pytanie kto wykonywał projekt rozdzielnicy i zasilania silnika?
  Pytam zaś w kontekście doboru zabezpieczenia. Może należało układ zabezpieczyć wkładkami topikowymi seri WTN00 i przekaźnikiem termicznym zamiast wyłącznikiem kompaktowym. Sugestia taka pojawia się gdy brać pod uwagę charakterystyki czasowo- prądowe wkładek topikowych względem kompaktów.
  Absolutnie proszę nie traktować mojej wypowiedzi jako gotowej recepty - to powinien zweryfikować projektant na miejscu analizując całościowo sytuację.
  pozdrawiam
  pm001
 • User removed account  
 • Helpful post
  Electrician specialist
  szampooon wrote:
  Z tego co udało mi się ustalić to dla zapewnienia właściwej ochrony czas 5s jest za długi i powinienem przyjąć co najwyżej t=0,4s.

  Proszę zweryfikować z aktualnym arkuszem normy. IMHO pkt 411.3.2.3 w układzie TN dla obwodów >32A dopuszcza 5s. Ale aby to zastosować to należy wiedzieć co i jak a nie otrzymałem informacji o projektancie. Suwak Moellera nie ponosi odpowiedzialności prawnej - to tylko narzędzie.
  szampooon wrote:
  Impedancja na samym przyłączu zasilania szafy wynosi 0,31Ω.

  No to z czystej ciekawości czym zabezpieczona jest ta rozdzielnica?
  pozdrawiam
  pm001
 • Computer ControlsComputer Controls
 • User removed account  
 • Helpful post
  Electrician specialist
  IMHO = in my humble opinion → moim skromnym zdaniem (MSZ)
  Arkusz normy na który się powołuję to PN-HD 60364-4-41:2009
  pozdrawiam
  pm001
 • Helpful post
  Level 11  
  Witam. Moim skromnym zdaniem winę za to ponosi ten 400m odcinek kabla 4x70. To trochę dziwne, że przy tym przekroju i tej długości ktoś zabezpieczył go wkładkami zwłocznymi 160A. Uważam, że powinien być tam kabel YAKXS 4x120 i wtedy zabezpieczony wkładkami 160A gG/gL. Podejrzewam, że wtedy pętla spadłaby do 0,2 -0,25. Pozdrawiam.
 • User removed account  
 • Helpful post
  Level 1  
 • User removed account  
 • Helpful post
  Level 34  
  szampooon wrote:
  jeżeli przyjmując dla zastosowanego wyłącznika ten sam czas zadziałania t=5s przy ustawieniu wyzwalacza na k=8 z charakterystyki wyłącznika (załączona poniżej) można odczytać, że dla t=5s -> k=5 -> Zd=230/400=0,58Ω i wtedy warunek i.p.z. byłyby spełniony.
  Czy moje rozumowanie jest poprawne?

  Tu bym się nie zgodził. Dla t=5s k=8, bo z charakterystyki pasmowej wybiera się najgorszy przypadek a nie najlepszy. Charakterystyka przeciążeniowa nie podlega regulacji.
 • Electrician specialist
  szampooon wrote:
  nie widzę tam, żadnych obwarunkowań do zastosowania takiego czasu.

  No dobrze ale czy ktoś powiedział kategorycznie że to jest TN czy tylko tak sobie przyjmujemy? Właśnie to musi ustalić projektant i parę innych rzeczy. Może należy coś pokombinować z inną linią zasilającą. Proszę także zwrócić uwagę na fakt iż SWZ nie jest jedynym środkiem ochronnym o czym już delikatnie wspominał kolega 15kVmaciej ale na odległość naprawdę trudno pomagać bo za konkretną decyzją ciągnie się odpowiedzialność i pewność sugerowanych rozwiązań.
  Co do pomysłów z "alternatywnym" podejściem do obliczania SWZ - to nie jest właściwa koncepcja :cry:
  pozdrawiam
  pm001
 • User removed account  
 • Helpful post
  Level 1  
 • Helpful post
  Electrician specialist
  Zmierzona impedancja pętli zwarcia (0,35Ω) jest duża i wskazuje że zarówno przy rozruchu jak podczas pracy będą duże spadki napięcia na torze zasilającym silnik. Można szacować że spadek przy rozruchu będzie grubo przekraczał 20% a przy pracy z obciążeniem znamionowym zdecydowanie ponad 10%.
  Natomiast na jedno może warto zwrócić uwagę. Wyłączniki z modułami zabezpieczeń M (silnikowymi) mają zakres nastaw wyzwalaczy elektromagnetycznych 8-12,5xIn wyłącznika. Przy rozruchu gwiazda-trójkąt prąd rozruchu nie przekracza 4xIn silnika zatem nawet minimalna nastawa wyzwalacza elektromagnetycznego jest znacznie przewymiarowana.
  Można zastosować wyłącznik z modułem standardowym A z zakresem nastaw 6-10xIn wyłącznika. Niewielkie różnice chrarakterystyk członów termicznych między tymi modułami nie mają większego znaczenia a reakcję na niewielkie i długotrwałe przeciążenie silnika można zniwelować ustawiając nastawę nie 84 a 80A.
 • Helpful post
  Level 1  
 • Helpful post
  Level 32  
  Jak to mówią mądry Polak po szkodzie.Wg mnie takie rzeczy projektant powinien przewidzieć i przeliczyć.Zmierz SWZ przy trafie i na zasilaniu tej szafy.Jeśli w szafie nie będziesz miał SWZ której oczekujesz, to szybko wyciągniesz wnioski.Być może na trasie wykopu należało ułożyć jeszcze bednarkę na odcinku około 100m lub zwiększyć przekrój kabli.Co do tych prądów rozruchowych to się dziwię ,że ktoś nie zaprojektował softstartu .Dzisiaj gwiazda/trójkąt to powoli staje się archaizmem a koszt softstartu do całego układu gw/tr jest niewiele wyższy.Kolejna sprawa czy napięcie z trafa nie jest za niskie i należało by go podnieść.
 • Helpful post
  Level 15  
  szampooon wrote:
  inwestor nawet nie chce o tym słyszeć, dlatego szukam rozwiązania po swojej stronie.


  Proponuję swoje obiekcje co do jakości zasilania zgłosić inwestorowi na piśmie. Ze szczególnym zaznaczeniem, że bez wymiany sieci zasilającej nie jest możliwe utrzymanie parametrów jakościowych napięcia. Jak później maszyna padnie to nie będzie na kolegę, a jak inwestor jest odrobinę kumaty, to wie, że z gwarancji nici. Takie zwykłe RWD.

  Jeśli nie można uzyskać właściwego czasu wyłączenia to trzeba się pokusić o inne środki ochrony, ekwipotencjalizacja, wyizolowywanie stanowiska czy umieszczenie poza zasięgiem ręki.
 • User removed account