Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch KGN 36Y40 - brzęczenie przy starcie agregatu

gładki12 24 Sty 2013 01:52 2208 3
  • #1 24 Sty 2013 01:52
    gładki12
    Poziom 2  

Na początku witam wszystkich użytkowników

Lodówka jak w temacie. Agregat ma problem z włączeniem - przy rozruchu słychać przy nim jakby bzyczenie lub brzęczenie przez krótką chwilę i następnie cisza, i tak w kółko co kilka do kilkunastu sekund - agregat nie może się włączyć. lodówka została odłączona na 24h - po włączeniu bez zmian. Potem odłączyłem od agregatu starter i uruchomiłem go na krótko - dział i mrozi - czyli zakładam że sprawny
    Następnie odłączyłem od startera kable idące do elektroniki lodówki (miejsca podpięcia przewodu czarnego i brązowego zmostkowałem na starterze) i podpiąłem sam agregat, ale już przez starter i znowu agregat załącza się i działa bez problemu. Po ponownym podpięciu przewodów od elektroniki lodówki do startera, znowu występuje opisane wyżej brzęczenie i agregat nie może wystartować. Przypadkiem stwierdziłem, że w trakcie tego krótkiego brzęczenia następuje skok napięcia do ~300 - 500v -stwierdziłem to na starterze ale przenosi się to również na sieć (miernik wpięty do gniazda kilka metrów dalej).
    Czujniki temperatury (parownik i dół zamrażarki) mierzone na kostce przy module przy temp. około 18 stopni mają ok 7k omów i reagują na zmianę temperatury. grzałka parownika ok 250 omów. moduł optycznie wygląda idealnie, choć wewnętrznie czuje, że to on coś wywija:-). Czy te dziwne skoki napięcia mogą być spowodowane uszkodzeniem kondensatora?
    Jeśli ktoś ma jakieś sugestie co dalej sprawdzać to proszę pisać. Na chwilę obecną agregat ze starterem jest podłączony oddzielną wtyczką a zasilanie elektroniki drugą, obie do przedłużacza a przedłużacz do sieci przez timer mechaniczny (15min pracy, 30-60min przerwy) i jakoś to działa

0 3
  • #2 25 Sty 2013 00:56
    And41x1
    Poziom 26  

Nie znam tego modelu, ale zapytam - czy w elektronice jest triak właczający agregat.
    Sprawdziłbym wtedy, czy jest sprawny i prawidłowo sterowany.
    Może przewodzić tylko w jednym kierunku, lub ciąć sinusoidę w pobliżu szczytu.
    To życzliwa sugestia.

0
  • #3 25 Sty 2013 19:18
    emoemo
    Poziom 15  

witam ciężko mi ocenić nie znając tego modelu lodówki i nie widząc lodówki podłączenie sprężarki na krótko bez rozruchu spowoduje jej uszkodzenia po twoim opisaniu wynika ze jest uszkodzony kondensator :) zmierz go przyrządem jeśli nie będzie się mierzył to uszkodzony jest on pozdrawiam cześć :)

0
  • #4 28 Sty 2013 15:42
    gładki12
    Poziom 2  

Dziękuje za wszystkie sugestie. Niestety od kilku dni nie ma mnie w domu i nie mogę nić sprawdzić

emoemo:
    agregat nie jest podłączony całkiem na krótko, tylko przez starter - czy w tym przypadku również grozi to uszkodzeniem - możesz rozwinąć twoją myśl? Może żonka powinna jednak wszystko rozłączyć?

Czy sprawdzając kondensator miernikiem trzeba go wylutować z płytki czy wystarczy tylko jej odpięcie od zasilania - kondensator z tego co pamiętam to chyba MKP X2 SH 1µF 275V.

0