Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant Ecotec - falująca/skacząca temperatura na wyświetlaczu

24 Sty 2013 11:14 1608 2
  • Poziom 11  
    Witam,

Co jakiś czas skacze mi temperatura na wyświetlaczu w kotle. Wszystko działa niby okej, sterowanie pogodowe, sterownik w kotle, tylko od czasu do czasu zamiast na przykład stałe 55 stopni wyświetlacz skacze miedzy 54 a 55 bardzo szybko. czasami przy tych samych 55 skacze szybko miedzy 54-55-56. Jest tak od czasu do czasu. Co zauważyłem to że jeśli skacze to skacze tak samo na temperaturze powrotu.

Wypinałem sterowanie pogodowe gdy tak było wraz z czujnikiem zewnętrznym ale nie pomagało. Sprawdzałem czujki temp na powrocie i wyjściu i również wskazania omomierza wydają się stabilne. Nie wiem czy jest to kwestia jakiejś drobnej usterki w samym wyświetlaczu czy jeśli faluje/skacze to tak samo moduluje się palnik, ciężko to stwierdzić na oko czy ucho bo generalnie temperaturę trzyma okej i skacze zawsze 1-2 stopnie wokół zadanej. Temperatura która kocioł oblicza nie skacze tylko wskazywana na wyświetlaczu temp wyjścia i powrotu jeśli zajrzę w danym momencie jak to występuje jaka jest. Kocioł pracuje półtora roku.

Może ktoś ma jakiś pomysł?
  • Poziom 11  
    Popatrzyłem dzisiaj jeszcze trochę na to. Do 17-18 temperatura nie skakała, teraz od godziny skacze 54-55. Spojrzałem na prąd jonizacyjny (d.44) oraz zadane i rzeczywiste obroty wentylatora (d.33 i d.34) i wszystkie one też skaczą, prąd jonizacyjny skacze nawet gdy temperatura nie skacze. Wsłuchiwałem się w pracę i wygląda na to że sterowanie palnikiem też faluje, praca nie jest idealnie równa.

Wygląda to tak jakby jakiś czujnik ustalający parametry pracy podawał nierówne pomiary, albo jakiś chochlik się wkradł na płycie, typu zimny lut, może jakiś tranzystor czy rezystor nie trzyma parametrów.
  • Poziom 18  
    Tworzysz sztuczny problem. Ustawiona temperatura np. 55 *C to jestpewne zadanie dla układu kotła i on stara się jak może. Jeśli widziałbyś jakie działają pętle sprzężeń to byś się zdziwił jak stabilnie "trzyma" temperaturę zadana. Pamiętaj, że są to układy mechaniczne a one mają swoje histerezy. Sygnał zmierzonej temperatury jest porównywany z temp. zadaną bardzo szybko ale to dopiero początek reakcji tę info przeba teraz przekazać do mechanizmu gazowego aby ten zmienił strumień gazu to spowoduje spadek mocy palnika co przy jakimś tam w miarę stałym przepływie wody zmieni temp. wody ale to trwa trwa i trwa więc widełki +/- 2*C to super wynik. Po drugie w czym Ci przeszkadza to falowanie temperatury? Wpływa to na zadaną temperaturę w pomieszczeniu? Nie! A jrśli już tak po akademicku dzielisz włos na czworo, to zapewniam Cię że gdybyś narysował te wahania temperatury na osi czasu, powstałe pole scalkował i uśrednił temperaturę w jakimś przedziale czasu (np. 10minut) to średnia ważona temperatura na pewno wyniesie tyle ile zadałeś.
    Pozdrawiam i życzę tylko takich problemów z kotłem