Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Loewe-Opta Rheinland Stereo 32 - Czy można mu poszerzyć górny zakres UKF

24 Sty 2013 14:27 1878 4
 • Poziom 18  
  Posiadam odbiornik radiowy Loewe-Opta Rheinland Stereo 32028=32830.
  Posiada zakres UKF 88-104 MHz, czy można mu poszerzyć górny zakres UKF do 106 lub nawet do 108 MHz ?

  Schemat jest tu :
  http://www.georg-knoechel.de/loewe-opta-rheinland-sp.jpg
 • Poziom 32  
  To jest głowica strojona kondensatorem zmiennym, zatem dla poszerzenia zakresu przestrajania należałoby zwiększyć wpływ pojemności tego kondensatora na częstotliwość obwodów rezonansowych: międzystopniowego i heterodyny.
  Wymagać to będzie zmniejszenia pojemności kondensatorów dostrojczych dołączonych równolegle do kondensatora strojeniowego (trymerów) i zarazem zwiększenia pojemności kondensatorów połączonych z nim szeregowo (paddingów) aby zachować dolną granicę częstotliwości na dotychczasowym poziomie.
  W obwodzie heterodyny (decydującym o częstotliwości odbieranej stacji) pojemnością równoległą do kondensatora strojeniowego jest C21, pojemnością szeregową - C15. Być może wystarczy tu skręcenie trymera C21 na minimalną pojemność, oraz zwiększenie indukcyjności cewki L7 rdzeniem (jeżeli rdzeń jest ferrytowy należy go wkręcić głębiej, mosiężny - wykręcić). Po takiej operacji pasmo odbierane powinno ulec poszerzeniu.
  Po uzyskaniu odbioru pożądanego pasma należy z kolei dostroić obwód międzystopniowy na maximum czułości. W tym wypadku pojemnością równoległą jest C11, szeregową - C10. I w tym wypadku jest do dyspozycji rdzeń dostrocjczy w cewce. Kondensator C11 będzie wywierał najsilniejszy wpływ na częstotliwość obwodu na górnym krańcu skali, C10 - na dolnym, a rdzeń cewki - w całym zakresie.
  Obwodu antenowego ruszać nie należy: jest on szerokopasmowy. Operacja przestrojenia może pogorszyć współbieżność, ale nieznacznie: w głowicach UKF i tak wystacza zestrojenie dwupunktowe.
 • Poziom 19  
  Czesc, zgadzam sie s Tomkem, myszle ze wystarczy skrecenie C21 na min. pojemnosc.
  Niewiem , czy Tomek nienapisal bled "jeżeli rdzeń jest ferrytowy należy go wkręcić głębiej, mosiężny - wykręcić)." Myszle ze jest to odwrotnie, - ferryt wykrecic, mosiezny wkrecič.
  Jarda
 • Poziom 32  
  Jeżeli zminiejszymy pojemność kondensatora równoległego (trymera) to wraz z podniesieniem górnej granicy zakresu strojenia zwiększy się i granica dolna, choć w mniejszym stopniu. Trzeba sprowadzić granicę dolną do poprzediej wartości, zwiększając pojemność paddingu, lub indukcyjność cewki. Rdzeń ferrytowy wkręcony głębiej zwiększa indukcyjność, mosiężny - zmniejsza.
  Odwrotnie byłoby gdyby zacząć od zwiększenia pojemności paddingu, nie ruszając trymera. Wtedy wydatnie obniżyłaby się dolna granica, górna zaś - w mniejszym stopniu. Wówczas granice zakresu należałoby sprowadzić do w pożądane miejsca zmniejszając indukcyjność cewki, a więc wkręcając rdzeń mosiężny lub wykręcając ferrytowy.