Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody

24 Sty 2013 14:53 11529 17
  • Poziom 9  
    Witam chce zrobić instalacje centralnego ogrzewania z pieca na węgiel.
    Piec chcę postawić 10m od budynku do bojlera elektrycznego chcę podłączyć ciepłą wodę a następnie wymiennik płytowy 30płytowy 30KW+izolacja,następnie na dole chcę zamontować rozdzielacz co 9 złączek na grzejniki,ale i na górze chce dać rozdzielacz co 4 złączki na grzejniki, prosiłbym o jakiś schemat bo układ będzie otwarty z kotłowni do wymiennika i układ zamknięty do grzejników.
  • Poziom 23  
    galbud napisał:
    Witam chce zrobić instalacje centralnego ogrzewania z pieca na węgiel.
    Piec chcę postawić 10m od budynku do bojlera elektrycznego chcę podłączyć ciepłą wodę a następnie wymiennik płytowy 30płytowy 30KW+izolacja,następnie na dole chcę zamontować rozdzielacz co 9 złączek na grzejniki,ale i na górze chce dać rozdzielacz co 4 złączki na grzejniki, prosiłbym o jakiś schemat bo układ będzie otwarty z kotłowni do wymiennika i układ zamknięty do grzejników.

Jak nie trudno się domyślić to dopiero pierwszy odcinek.
    W następnym będą pewnie jakieś rysunki i zostanie zadane szereg pytań.
  • Poziom 36  
    A czy masz bojler poziomy czy pionowy? I z wężownicą mam nadzieje? Bo na rysunku jej nie ma.
  • Poziom 9  
    Bojler mam pionowy wlot do zaworu bezpieczeństwa jest woda zimna. Podłączony elektryczny w łazience dwa wejścia zimna i wychodzi ciepła woda,a chcę podłączyć do pieca co.W domu na razie jest woda z hydroforu ,ale będę chciał podłączyć do wody miejskiej jak zrobię kotłownie
  • Poziom 36  
    Jeśli dobrze rozumiem to masz zamiar podłączyć zwykły elektryczny bojler do instalacji CO by uzyskać ciepłą wodę przez ogrzewanie?
  • Poziom 9  
    jak się da to ten co mam w łazience 100 litrowy
  • Poziom 36  
    Nie da się. No chyba że chcesz pić ciepłą wodę kotłową, ale wątpie byś się na to skusił. Musisz zakupić specjalny bojler z wężownicą, lepsze są nawet z płaszczem wodnym. Wersje pionowe i poziome. Nic innego nie wymyślisz. Poszperaj w necie jeśli nie wiesz o czym mowa.;p
    pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Jak się nie da to będzie BOJLER 140L DWUPŁASZCZOWY OGRZEWACZ CZARNY 140 , ale teraz jak go podłączyć , czy ten schemat może być czy coś brakuje instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody
  • Poziom 19  
    Według mnie bypas przy pompce zbyteczny jeżeli naczynie przelewowe będzie na całkiem osobnej rurce odchodzącej wprost z kotła i prawidłowo podłączone, co do podłączenia bojlera to musisz zobaczyć w jego instrukcji które króćce są do czego i tak podłączyć.
    Samo wpięcie zrób na gałęzi odchodzącej od kotła do wymiennika i oczywiście zaopatrz w zawory i śrubunki w celu manualnej regulacji przepływów i ewebtualnego montażu demontażu.
    Oto przykład: instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody
    W tej wersji możesz pominąć zawór czterodrogowy przed wymiennikiem choć przez niektórych producentów kotłów jest to nie zalecane gdyż nie uznają ewentualnej gwarancji.
    I jeszcze jedna uwaga w tej konfiguracji ze schematu nie ma pompki do C.W.U (bojlera) która powinna się tam znajdować wraz z zaworem zwrotnym w celu przepływu czynnika grzewczego oraz brak widocznego naczynia przeponowego i grupy bezpieczeństwa po stronie układu zamkniętego dlatego iż autor schematu założył iż takie naczynie znajduje się w kotle oznaczonym nr 2.
  • Poziom 9  
    Na rysunku pokazane jest ogrzewanie podłogowe ,a ja nie mam ogrzewania podłogowego , grzejniki góra i dół i dwa rozdzielacze
    Jeszcze jedno czy jak bym zrezygnował z pieca na paliwo stałe to podłączenie pieca gazowego się nie zmieni .
  • Poziom 19  
    Jeżeli tyczy schematu załączonego prze ze mnie to się nie zmieni.
    Możesz wtedy zrezygnować z wymiennika i wszystkiego co jest po stronie otwartej a zrobić jeden układ zamknięty z zabezpieczeniami typowymi dla układów zamkniętych, czyli grupa bezpieczeństwa naczynie przeponowe gdyż musisz sobie zdać sprawę że naczynie przeponowe zawarte w kotle np gazowym może okazać się niewystarczające dla objętości twojego układu C.O., i wtedy C.W.U. możesz podłączyć normalnie w nitce C.O..
    A to że na schemacie pokazane jest ogrzewanie podłogowe to nic nie zmienia poprostu nie montujesz go i tyle.
  • Poziom 36  
    Sono2020 napisał:

W tym schemacie brak zabezpieczeń.

PS
    W pozostałych rysunkach oczywiście również. :D
  • Poziom 36  
    Układ otwarty zabezpieczony jest rurą przelewową, a więc myli się Pan Grzegorz. W zamkniętym faktem jest iż nie ma zaworu bezpieczeństwa.. Ale otwarty układ jest ok.;)
  • Poziom 36  
    Wcale nie napisałem , że układ otwarty jest źle zabezpieczony.
    Stwierdziłem tylko , że parafrazując ..... "auto jest niesprawne ", Ty napisałeś, że "jedno koło jest dobre" :D .
    Jedno drugiego wcale nie wyklucza :D .
  • Poziom 36  
    A więc prosze rozwinąć Swoją myśl jeśli chodzi o ten "brak zabezpieczeń":D
  • Poziom 19  
    Panowie przeczytajcie uważnie co jest napisane a potem dyskutujcie o braku zabezpieczeń !!!

Sono2020 napisał:
    Według mnie bypas przy pompce zbyteczny jeżeli naczynie przelewowe będzie na całkiem osobnej rurce odchodzącej wprost z kotła i prawidłowo podłączone, co do podłączenia bojlera to musisz zobaczyć w jego instrukcji które króćce są do czego i tak podłączyć.
    Samo wpięcie zrób na gałęzi odchodzącej od kotła do wymiennika i oczywiście zaopatrz w zawory i śrubunki w celu manualnej regulacji przepływów i ewebtualnego montażu demontażu.
    W tej wersji możesz pominąć zawór czterodrogowy przed wymiennikiem choć przez niektórych producentów kotłów jest to nie zalecane gdyż nie uznają ewentualnej gwarancji.
    I jeszcze jedna uwaga w tej konfiguracji ze schematu nie ma pompki do C.W.U (bojlera) która powinna się tam znajdować wraz z zaworem zwrotnym w celu przepływu czynnika grzewczego oraz brak widocznego naczynia przeponowego i grupy bezpieczeństwa po stronie układu zamkniętego dlatego iż autor schematu założył iż takie naczynie znajduje się w kotle oznaczonym nr 2.
  • Poziom 36  
    Sono2020, odniosłem się wyłącznie do rysunku a nie do Twojej wypowiedzi z tego też względu nie cytowałem całej Twojej wypowiedzi.
    Jeśli usunąć zawór 4D oraz przyjąć , że wszystkie zabezpieczenia są w kotle gazowym to układ jest oczywiście prawidłowy.