Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Candy Smart ACTIVA CS2 105 - Nieznany błąd, pralka nie pierze

Kubus1842 24 Jan 2013 15:19 6048 11
 • #1
  Kubus1842
  Level 14  
  Witam, w wolnych chwilach zajmuję się trochę sprzętem AGD. Potrzebuję Państwa pomocy:) Mam problem z pralką jak w temacie. Opiszę szerzej problem: pralkę podłączam do prądu włączam pokrętłem powiedzmy wirowanie, zapalają się kontrolki tak jak zawsze, ale po kilku sekundach raz mrugną diody od "prania intensywnego" i od czasu "90 min" dodam że cały czas świeci się "kontrola blokady drzwiczek". Taki błąd wyskakuje na każdym możliwym programie.

  Zrobiłem jeszcze inaczej: ustawiam szybko pralkę na jakiś program i pralka rusza (tj. na programie prania pobiera wodę, na wirowaniu załącza pompę.), ale po chwili wyświetlany jest komunikat jak wyżej opisałem, przez co automatycznie cykl prania przestaje funkcjonować;/ Co dziwniejsze jeśli wykonam tę operację przy otwartych drzwiach pralka mimo to startuje na parę sekund  Sprawdziłem już: 1) grzałkę (próbowałem inną ale i starą sprawdziłem) 2) szczotki silnika 3) Odłączałem w ogóle grzałkę 4) Mostkowałem blokadę (tak, wiem że nie ładnia, ale zrobiłem to aby wykluczyć jej uszkodzenie) 5) Odłączałem i ponownie podłączyłem kostki od: a) blokady b) czujnika temperatury c) pompy spustowej d) hydrostatu e) przy module wszystkie.

  Przyglądałem się modułowi i nic "czarnego" nie zobaczyłem:)
  Dodam że po odłączeniu hydrostatu i próbie uruchomienia pralki występuje ten sam błąd tylko że diody mrugają pięć razy.

  Już brak mi koncepcji co to może być dlatego zwracam się z prośbą o rozwikłanie zagadki :)

  Z góry dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie tematem :)
 • #2
  sumrako
  Level 16  
  A zasilanie sieci sprawdziłeś ? Dobre napięcie masz ?
 • #3
  papaj205
  Level 13  
  Podłożył bym inny hydrostat, żeby go wykluczyć. Sprawdził bym też NTC jaki ma opór no i grzałkę czy nie ma przebicia do masy. I najważniejsze to trzeba sprawdzić kwadratowy kondensator na module, bardzo lubią padać i pralka wariuje.
  A jeśli startuje przy otwartych drzwiach to blokada, wtyczki lub moduł niestety.
 • #4
  Kubus1842
  Level 14  
  Wykręciłem moduł i okazało się że dwa kondensatory są podejrzane. Jeden jest pęknięty, a drugi taki ciemny, jak by nadpalony. Zamierzam zanieść moduł do elektronika aby wlutował nowe. Mam nadzieję że ta operacja przyniesie pozytywne skutki.
 • #5
  Kubus1842
  Level 14  
  Wstawiłem moduł i problem jest taki sam jak wyżej, lub uwaga ! miga dioda od blokady
 • #6
  Kubus1842
  Level 14  
  Wstawiłem nową blokadę, nic to nie pomogło;/ Zasilanie jest ok.
 • #7
  Igor24
  Level 11  
  Tzn.? Blokada się teraz załącza, i dioda od blokady mruga? Czy blokada się wogóle nie załącza? Jeśli ten elektronik wymienił tylko te kondensatory, to dlaczego objawy się zmieniły?
  Ciężko oceniać problem na odległość, ja sprawdziłbym system sterowania silnikiem jeżeli oczywiście blokada działa a silnik wogóle się nie uruchamia lub próbuje się uruchomić lub nie kręci w którąś stronę.

  1. Czy triak nie ma zwarcia? (BTB16 lub BTB12, nie pamiętam co tam pchali)
  2. Czy przekaźniki sterowania silnikiem działają prawidłowo (takie czarne, w tym module powinny być trzy, dwa od silnika, jeden od grzałki).

  Ciekawi mnie jeszcze sprawa pojedyńczego mignięcia diód. Odpowiada to jak się łatwo domyślić kodowi błędu F01-uszkodzona blkada drzwiczek lub jej przwewody elektryczne.

  Pozdrawiam.
 • #8
  Kubus1842
  Level 14  
  Na zdjęciu zaznaczyłem na czerwono i biało elementy które były wymieniane przez elektronika.
  Candy Smart ACTIVA CS2 105 - Nieznany błąd, pralka nie pierze
  Zastanawia mnie jeszcze cewka która jest zaznaczona na czarno. Jak go najlepiej sprawdzić ? Bo jest on połączony ze scalakiem który był wymieniany i ma on delikatnie pękniętą swoją obudową/ folię. Blokada raz się włączy raz nie, jak zostawię otwarte drzwi to i tak ruszy na kilka sekund. Czasami jeszcze inaczej jest tak że zamknę drzwi wsadowe, włączę wirowanie i mruga kontrolka od blokady a w module pyka, chyba przekaźnik, ale silnik nie kręci A tu jescze zdjęcie modułu
  Candy Smart ACTIVA CS2 105 - Nieznany błąd, pralka nie pierze
 • #9
  Igor24
  Level 11  
  Widzę, że jest tu trochę inny schemat zasilania niż w znanych mi dotychczas modułach tego typu. Ten układzik to stabilizator napięcia, natomiast cewkę bym jedynie zmierzył na przewodność.
  Strasznie dużo objawów kolega podaje.
 • #10
  Kubus1842
  Level 14  
  W załączniku przesyłam film który zawiera próbę uruchomienia pralki. Słychać trzy "pyknięcia" pierwsze i drugie to coś pyka w module, trzecie to blokada.
 • #11
  Kubus1842
  Level 14  
  Ktoś może po obejrzeniu ma jakieś sugestie ?!
 • #12
  Kubus1842
  Level 14  
  Koledzy pomóżcie, pralka stoi rozebrana w garażu, wszyscy się o nią potykają a szkoda jest mi ją wyrzucić :(