Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Candy Smart ACTIVA CS2 105 - Nieznany błąd, pralka nie pierze

Kubus1842 24 Sty 2013 15:19 5415 11
  • #1 24 Sty 2013 15:19
    Kubus1842
    Poziom 14  

Witam, w wolnych chwilach zajmuję się trochę sprzętem AGD. Potrzebuję Państwa pomocy:) Mam problem z pralką jak w temacie. Opiszę szerzej problem: pralkę podłączam do prądu włączam pokrętłem powiedzmy wirowanie, zapalają się kontrolki tak jak zawsze, ale po kilku sekundach raz mrugną diody od "prania intensywnego" i od czasu "90 min" dodam że cały czas świeci się "kontrola blokady drzwiczek". Taki błąd wyskakuje na każdym możliwym programie.

Zrobiłem jeszcze inaczej: ustawiam szybko pralkę na jakiś program i pralka rusza (tj. na programie prania pobiera wodę, na wirowaniu załącza pompę.), ale po chwili wyświetlany jest komunikat jak wyżej opisałem, przez co automatycznie cykl prania przestaje funkcjonować;/ Co dziwniejsze jeśli wykonam tę operację przy otwartych drzwiach pralka mimo to startuje na parę sekund

Sprawdziłem już: 1) grzałkę (próbowałem inną ale i starą sprawdziłem) 2) szczotki silnika 3) Odłączałem w ogóle grzałkę 4) Mostkowałem blokadę (tak, wiem że nie ładnia, ale zrobiłem to aby wykluczyć jej uszkodzenie) 5) Odłączałem i ponownie podłączyłem kostki od: a) blokady b) czujnika temperatury c) pompy spustowej d) hydrostatu e) przy module wszystkie.

Przyglądałem się modułowi i nic "czarnego" nie zobaczyłem:)
    Dodam że po odłączeniu hydrostatu i próbie uruchomienia pralki występuje ten sam błąd tylko że diody mrugają pięć razy.

Już brak mi koncepcji co to może być dlatego zwracam się z prośbą o rozwikłanie zagadki :)

Z góry dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie tematem :)

0 11
  • Relpol
  • #2 26 Sty 2013 22:53
    sumrako
    Poziom 16  

A zasilanie sieci sprawdziłeś ? Dobre napięcie masz ?

0
  • #3 27 Sty 2013 00:45
    papaj205
    Poziom 11  

Podłożył bym inny hydrostat, żeby go wykluczyć. Sprawdził bym też NTC jaki ma opór no i grzałkę czy nie ma przebicia do masy. I najważniejsze to trzeba sprawdzić kwadratowy kondensator na module, bardzo lubią padać i pralka wariuje.
    A jeśli startuje przy otwartych drzwiach to blokada, wtyczki lub moduł niestety.

0
  • Relpol
  • #4 31 Sty 2013 09:15
    Kubus1842
    Poziom 14  

Wykręciłem moduł i okazało się że dwa kondensatory są podejrzane. Jeden jest pęknięty, a drugi taki ciemny, jak by nadpalony. Zamierzam zanieść moduł do elektronika aby wlutował nowe. Mam nadzieję że ta operacja przyniesie pozytywne skutki.

0
  • #5 31 Sty 2013 18:00
    Kubus1842
    Poziom 14  

Wstawiłem moduł i problem jest taki sam jak wyżej, lub uwaga ! miga dioda od blokady

0
  • #6 14 Lut 2013 13:37
    Kubus1842
    Poziom 14  

Wstawiłem nową blokadę, nic to nie pomogło;/ Zasilanie jest ok.

0
  • #7 14 Lut 2013 20:11
    Igor24
    Poziom 10  

Tzn.? Blokada się teraz załącza, i dioda od blokady mruga? Czy blokada się wogóle nie załącza? Jeśli ten elektronik wymienił tylko te kondensatory, to dlaczego objawy się zmieniły?
    Ciężko oceniać problem na odległość, ja sprawdziłbym system sterowania silnikiem jeżeli oczywiście blokada działa a silnik wogóle się nie uruchamia lub próbuje się uruchomić lub nie kręci w którąś stronę.

1. Czy triak nie ma zwarcia? (BTB16 lub BTB12, nie pamiętam co tam pchali)
    2. Czy przekaźniki sterowania silnikiem działają prawidłowo (takie czarne, w tym module powinny być trzy, dwa od silnika, jeden od grzałki).

Ciekawi mnie jeszcze sprawa pojedyńczego mignięcia diód. Odpowiada to jak się łatwo domyślić kodowi błędu F01-uszkodzona blkada drzwiczek lub jej przwewody elektryczne.

Pozdrawiam.

0
  • #8 15 Lut 2013 19:42
    Kubus1842
    Poziom 14  

Na zdjęciu zaznaczyłem na czerwono i biało elementy które były wymieniane przez elektronika.
    Zastanawia mnie jeszcze cewka która jest zaznaczona na czarno. Jak go najlepiej sprawdzić ? Bo jest on połączony ze scalakiem który był wymieniany i ma on delikatnie pękniętą swoją obudową/ folię. Blokada raz się włączy raz nie, jak zostawię otwarte drzwi to i tak ruszy na kilka sekund. Czasami jeszcze inaczej jest tak że zamknę drzwi wsadowe, włączę wirowanie i mruga kontrolka od blokady a w module pyka, chyba przekaźnik, ale silnik nie kręci A tu jescze zdjęcie modułu

0
  • #9 18 Lut 2013 12:41
    Igor24
    Poziom 10  

Widzę, że jest tu trochę inny schemat zasilania niż w znanych mi dotychczas modułach tego typu. Ten układzik to stabilizator napięcia, natomiast cewkę bym jedynie zmierzył na przewodność.
    Strasznie dużo objawów kolega podaje.

0
  • #10 20 Lut 2013 12:47
    Kubus1842
    Poziom 14  

W załączniku przesyłam film który zawiera próbę uruchomienia pralki. Słychać trzy "pyknięcia" pierwsze i drugie to coś pyka w module, trzecie to blokada.

0
  • #11 21 Lut 2013 20:20
    Kubus1842
    Poziom 14  

Ktoś może po obejrzeniu ma jakieś sugestie ?!

0
  • #12 28 Lut 2013 21:30
    Kubus1842
    Poziom 14  

Koledzy pomóżcie, pralka stoi rozebrana w garażu, wszyscy się o nią potykają a szkoda jest mi ją wyrzucić :(

0