Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat Ducato Multijet 100 - Ducato 2008 nie kręci - pali bezpiecznik rozrusznika

sweeteck 24 Jan 2013 18:36 17913 13
 • #1
  sweeteck
  Level 15  
  Drodzy koledzy jak w temacie autko I właściciel salon Polska przebieg autentyczny 33000! Objawy podobno każdej zimy te same aczkolwiek tej zimy dodatkowy efekt. Mianowicie akumulator naładowany błędów brak zresztą raczej z elektroniką nie związane, rozrusznik próbuje przekręcić silnikiem ale słychać tylko elektromagnes i próbę obrotu wałem i cisza, przy dłuższym przytrzymaniu na rozruchu spalił mi się bezpiecznik tzw. CLA.5 na klemie dodatniej od aku. Dodam że alternator odłączony z obiegu poprzez odkręcenie zacisku 30. Rozrusznik po wyjęciu z auta rozebrany, było tylko trochę opiłków ze szczotek ale to ma w końcu 30tyś przebiegu. Po ponownym zamontowaniu objawy te same.Bezpiecznik znów spalony. Nie ma siły obrócić wałem. Teraz następuje wywiad z właścicielem: objawy pojawiają się każdej zimy, w czasie gwarancji w serwisie podobno naprawiali zawsze grzaną odmę nad skrzynią biegów, lub ogrzewali ją przez jakiś czas "farelką" i auto o dziwo odpalało (podobno). Tej zimy właściciel dokonał tego samego: 3 godzinne grzanie "farelką" okolic odmy przy skrzyni - efektów brak, dalej nie ma siły kręcić. Co sprawdziłem - poziom płynów ok, bateria ok, rozrusznik 100% ok. Ktoś może spotkał się z takim dziwadłem? Podobno jest to silnik ford-owski, czyż nie?
  Pozdrawiam i czekam na propozycję co jeszcze sprawdzić , mechanikiem nie jestem :)
 • #2
  colin555
  Level 27  
  Tak fordowski.
  Cóż, osłona podwoziowa na osprzęt jest co by woda nie chlapała?
  Zamarza alternator na kość i trzyma wał poprzez pasek alternatora.
  Uszczelnić podszybie.

  Dziękuję.
 • #3
  sweeteck
  Level 15  
  Na to bym nie wpadł ale po wrzuceniu biegu nr 5 i próbie pchnięcia samochodu paski się obracają, co prawda nie można wykonać całego obrotu wału ale ruszają się.?!

  Poziom oleju na bagnecie jest ok, ale może ch..owy jest i nie ma siły obrócić? Miałem kiedyś coś takiego ale w starym audi, jak chciałem dolać oleju przed holowaniem( po holowaniu ok 600m zawsze odpalała) to się okazało że nie mogę go z butelki wylać bo leżał w bagażniku:)
 • #4
  colin555
  Level 27  
  Ściąg pasek z alternatora i sprawdź.
 • #6
  colin555
  Level 27  
  To wyczyść połączenie masowe skrzynia - karoseria
 • #8
  dabu
  Level 32  
  Klient mówił jak latem odpala? Czy z werwa, czy również słabo? Zdarzały się rozruszniki nowe z fabryki z wadą.
 • #10
  Pawel wawa
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Miernik cęgowy i pobór prądu w obwodzie rozrusznika, do tego napięcia bezpośrednio zmierzyć na rozruszniku w czasie jego "pracy". Drugi sposób, pomiar spadków napięcia między akumulatorem a zaciskami rozrusznika. To da dostateczną wiedzę co do możliwej usterki.
 • #12
  Pawel wawa
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Trzeba było zrobić pomiary, o których pisałem. To by dało obraz, czy usterka jest elektryczna, czy raczej mechaniczna. Zablokowany, np przez silnik, rozrusznik właśnie da takie efekty.
 • #13
  jerry1960
  Level 36  
  Pokręć wałem korbowym ,np.kluczem . Da radę obrócić pełny obrót.